ՀՊՏՀ դասախոսն արժանացել է «Լավագույն գիտական աշխատանք 2013թ.» մրցանակի
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիան (ՀՀ ԳԱԱ), Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը (ՀՀԿ) և Ռուսաստանի հայերի միությունը (ՌՀՄ), ՀՀ Սփյուռքի նախարարության հետ համատեղ 2013 թ. հայտարարել էին «Լավագույն գիտական աշխատանք» մրցույթ երիտասարդ գիտնականների (մինչև 35 տարեկան) համար: Մրցույթը նվիրված էր ՀՀ ԳԱԱ 70 – ամյակին:
ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի դասախոս, տ.գ.թ. դոցենտ Վիլեն Խաչատրյանը «Տնտեսագիտություն» անվանակարգում արժանացել է 2-րդ կարգի մրցանակի:
Գիտնականը ներկայացրել է «Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն ու հետճգնաժամային զարգացման միտումներն աշխարհում և Հայաստանում» խորագրով գիտական աշխատանք:
ՀՊՏՀ Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Վիլեն Խաչատրյանը նշեց, որ իր գիտական աշխատանքը նվիրված է 2009թ. սկիզբ առած համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին, որը դիտարկվել է 2 ուղղությամբ`ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել ճգնաժամը աշխարհի ու նաև՝ Հայաստանի տնտեսության վրա:
«Հետազոտվող թեմայի շրջանակներում մրցույթի համար ներկայացրել եմ 1 մենագրություն`համահեղինակությամբ և 3 գիտական հոդված: Մենագրությունը նվիրված է ՀՀ տնտեսությունում ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի կարճաժամկետ սոցիալական ազդեցության գնահատմանը, իսկ հոդվածները հիմնականում առնչվում են համաշխարհային տնտեսությունում տեղի ունեցող ճգնաժամային և հետճգնաժամային զարգացումներին`ընգրկելով տնտեսական աճի դանդաղեցման, պետական պարտքերի ավելացման արտաժութային և բանկային ճգնաժամերին առնչվող հիմնախնդիրներին»,- նշեց երիտասարդ գիտնականը:

Сегодня в Союзе писателей РА состоялась церемония вручения премии за «Лучшую научную работу».
Отметим, что Национальная академия наук Республики Армения (НАН РА), Всемирный армянский конгресс (ВАК) и Союз армян России (САР) совместно с Министерством Диаспоры РА в 2013 г. объявили конкурс для молодых ученых (до 35 лет) «Лучшая научная работа». Конкурс был посвящен 70-летию НАН РА. Преподаватель кафедры управления АГЭУ, к.э.н. доцент Вилен Хачатрян в номинации «Экономика» удостоился премии 2-ой степени. Ученый представил научную работу на тему «Финансово-экономический кризис и тенденции посткризисного развития в мире и Армении».
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Вилен Хачатрян отметил, что его научная работа посвящена всемирному финансово-экономическому кризису, начавшему в начале 2009 года, которое было исследовано в 2-ух направлениях: какое влияние оказал кризис на мировую экономику и экономику Армении.
«В рамках исследуемой темы я представил 1 монографию с соавторством и 3 научные статьи. Монография посвящена оценке кратковременного социального влияния финансово-экономического кризиса на экономику РА, а статьи в основном касаются кризисного и посткризисного развитий, нашедших место в мировой экономике, включая проблемы, касающиеся валютного и банковского кризисов, замедления экономического роста, увеличения государственных долгов»,- отметил молодой ученый.