Էրեբունի-Երևանի 2795-ամյակին նվիրված միջոցառում՝ ՀՊՏՀ-ում
Այս տարի նշվում է Էրեբունի -Երևանի 2795–ամյակը, որին նվիրված տոնակատարությունները, ըստ Երևանի քաղաքապետարանի հրապարակած միջոցառումների ժամանակացույցի, սկսվում են այսօր և կավարտվեն վաղը:
ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդն այսօր երկար դասամիջոցի ժամին համալսարանի բակում կազմակերպեց ֆլեշ մոբ՝ նվիրված մեր մայրաքաղաքի տարեդարձին, որի ընթացքում ուսանողները հայրենասիրական և մայրաքաղաքին նվիրված երգերի ներքո ծածանեցին եռագույնը և կատարեցին ազգային պարեր:
Ֆլեշ մոբի մասնակիցը դարձան նաև բուհի ղեկավարության ներկայացուցիչները` պրոռեկտորները, ովքեր Երևանի տոնի հետ կապված իրենց հիշողությունները պատմեցին ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին:
«Սա ամբողջ հայ ժողովրդի տոնն է, հայկական ամենագեղեցիկ տոներից մեկը: Գտնվելով ուսանողների կազմակերպած այս գեղեցիկ միջոցառմանը՝ ինձ մոտ երիտասարդ տարիների հաճելի հիշողություններ առաջացան, հիշեցի, երբ տարիներ առաջ որպես ուսանող մասնակցում էի Երևանի 2750-ամյակին: Նման միջոցառումների կազմակերպումը առհասարակ բոլոր բուհերում ցանկալի և հաճելի է»,- ասաց ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը:
«Նայելով այս գեղեցիկ ուսանողական միջավայրին, ուսանողների ուրախ հայացքներին՝ ինձ մոտ առաջանում են երիտասարդ տարիների հիշողություններ: Մեր ուսանողական տարիներին այս տոնը նույնպես նշվում էր, այն շատ գեղեցիկ տոն է»,- ասաց ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը:
Ուսանողական խորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը կարևորեց նման միջոցառումների կազմակերպումը, քանի որ այն ուսանողներին համախմբելու, բուհական առօրյան հետաքրքիր դարձնելու մի ձև է: Ուսանողական գեղեցիկ ֆլեշ մոբին պատուհաններից հետևում էին նաև բուհի աշխատակիցները:
«Երևանը հարազատ է բոլորիս, այն ողջ հայության մայրաքաղաքն է և համախմբում է մեզ: Ես Դիլիջանից եմ, բայց այժմ ապրում եմ Երևանում: Կարճ ժամանակում քաղաքն ինձ հարազատ է դարձել, այն սիրում եմ հատկապես իր գեղեցիկ փողոցների, աշխույժ երիտասարդական միջավայրի համար», - ասաց ուսանողներից մեկը:
Ուսանողները բակի տաղավարներից մեկում կազմակերպել էին նաև հյուրասիրություն. ազգային ուտեստներ` մատուցված հայկական զարդանախշերով գորգի, կավե սափորների համադրությամբ:
Ուսանողներն, ի նշան խաղաղության, տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների բարձրահարկ ֆակուլտետի պատուհաններից դուրս էին բերել հայկական դրոշի գույներով փուչիկներ:

В этом году отмечается 2795-летие Эребуни-Ереван, празднества которого по графику мероприятий, опубликованного мэрией города Еревана, начнутся сегодня и завершатся завтра.
Сегодня студенческий совет АГЭУ на большой перемене во дворе университета организовал флеш моб, посвященный годовщине столицы, во время которого студенты под патриотическлие песни, посвященные и столице развевали в воздухе трехцветный флаг и исполнили народные танцы.
Участниками флеш моб стали и представители руководства вуза: проректоры, которые рассказали отделу информации и связей с общественностью АГЭУ свои воспоминания,связанные с праздником Еревана.
«Это праздник всего армянского народа, один из самых красивых праздников. Находясь на этом красивом мероприятии, организованном студентами, у меня возникли приятные воспоминания молодости, вспомнил, что много лет назад будучи студентом участвовал на 2750-летии Еревана. Организация подобных мероприятий во всех вузах и желательна, и приятна»,- сказал проректор по учебнометодическим работам Мирдат Арутюнян.
«Наблюдая за этой красивой студенческой средой, взглядами студентов, у меня возникают воспоминания молодых лет. В наши студенческие годы этот праздник также отмечался, он очень красивый праздник»,- сказал проректор по учебнометодическим работам Паруйр Калантарян.
Председатель студенческого совета Севак Хачатрян подчеркнул важность организации подобных мероприятий, так как они сплачивают студентов, делают студенческие будни интересными. За студенческим красивым флеш моб следили из окон и сотрудники вуза.
«Ереван родной для всех, столица всех армян и сплачивает нас. Я из Дилижана, но в данный момент живу в Ереване. За короткое время город стал для меня родным, особенно его люблю за красивые улицы, активную молодежную среду», - сказал один из студентов.
Студенты в одной из беседок двора организовали также угощение, национальные блюда в сочетании с выставленными ковром с армянскими орнаментами и глиняными кувшинами.
Студенты из открытых окон высокоэтажного факультета регулирования экономики и МЭО, в знак мира, махали трехцветными шарами.