Հետազոտում են մագիստրանտները. թեման ՀՀ հանրային հատվածի հաշվապահական հաշվառման ստանդարտներն են
Բաց դասի շրջանակներում այսօր ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում հանդես եկան ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի հաշվապահական հաշվառումն ըստ ճյուղերի մասնագիտության 2-րդ կուրսի մագիստրանտները:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի վարիչ Ալվարդ Սարգսյանը նշեց, որ արդեն երկրորդ տարին է, որ մագիստրանտների հետ աշխատում են այս ձևաչափում. յուրաքանչյուրի հետ կատարվում է անհատական աշխատանք, հետազոտությունը ներկայացվում է հրապարակային ձևով և դրվում է քննարկման: «Հայաստանի Հանրապետության հանրային հատվածի հաշվապահական հաշվառման ստանդարտներին (ՀՀՀՀՍ) այս անդրադարձերը բովանդակային իմաստով նոր նյութ են պարունակում և որպես ինքնուրույն աշխատանք՝ զարգացնում են ուսանողի հետազոտական կարողությունները»,- հավելեց ամբիոնի վարիչը:
Իսկ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը ողջունեց ամբիոնի նախաձեռնությունը` մագիստրոսական կրթության նոր ձևաչափում նման դիտարժան և նոր որակի դաս կազմակերպելու համար, որը լսարան է բերում նոր նյութ, թույլ է տալիս առավել խորամուխ լինել հետազոտական աշխատանքներում և ի հայտ բերել ուսանող-դասախոս համագործակցության նոր որակ:
Որպես բանախոսներ այսօրվա բաց դասին հանդես եկան Անուշ Անտոնյանը «Հանրային հատվածի վարձակալության հաշվառումը` ըստ ՀՀՀՀՍ 18-րդ բաժնի», Հայարփի Սողոմոնյանը «Աշխատակիցների հատուցումների հաշվառումը` ըստ ՀՀՀՀՍ 28-րդ բաժնի», Սաթենիկ Կարապետյանը «Համախմբված և առանձին ֆինանսական հաշվետվությունները` ըստ ՀՀՀՀՍ 9-րդ բաժնի» , Սյունե Բադալյանը «Կազմակերպությունների միավորում և գուդվիլ` ըստ ՀՀՀՀՍ 22-րդ բաժնի»:

Сегодня в рамках открытого урока в большом зале АГЭУ выступили магистранты 2-го курса по специальности бухгалтерский учет по отраслям факультета бухгалтерский учет и аудит.
Заведующая кафедрой финансового учета Алвард Саргсян в беседе с отделом информации и связей с общественностью отметила, что уже второй год, как с магистрантами работают в этом формате: с каждым проводится индивидуальная работа, исследование представляется в общественной форме и ставится на обсуждение. «Эти обращения к стандартам бухгалтерского учета государственного сектора Республики Армения (СБУГС) в содержательном смысле содержат новый материал и в качестве самостоятельной работы развивают исследовательские умения студента»,- добавила заведующая кафедрой.
А декан факультета бухгалтерского учета и аудита Ашот Матевосян приветствовал инициативу кафедры, организацию подобного интересного урока и урока нового качества в новом формате магистрского образования, который вносит в аудиторию новый материал, позволяет больше углубиться в исследовательских работах и выявить новое качество сотрудничества студент-преподаватель.
В сегодняшнем открытом уроке в качестве докладчиков выступили Ануш Антонян «Учет аренды государственного сектора по 18-му разделу СБУГС», Айарпи Согомонян «Учет компенсаций сотрудников по 28-му разделу СБУГС», Сатеник Карапетян «Объединенные и отдельные финансовые отчеты по 9-му разделу СБУГС», Сюне Бадалян «Инкорпорация организаций и гудвил по 22-му разделу СБУГС».