Այսօր  նիստերի սրահում  հաջորդաբար տեղի ունեցան  ՀՊՏՀ ներքին գիտական դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվություների հերթական շնորհանդեսները:
ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը ողջունեց ներկաներին`ընդգծելով այն հանգամանքը, որ հետազոտական համալսարան դառնալու ճանապարհին այս սեմինարների կազմակերպումը մեծ նշանակություն ունի: Պրոռեկտորը կարևորեց  ուսանողների մասնակցությունը սեմինարներին և ասաց, որ ակնկալվում է նրանց ակտիվ ներգրավումը հետազոտական աշխատանքներում:
«Մեր բուհի կողմից իրականացվող հետազոտությունները նպատակ ունեն վեր հանելու ՀՀ-ի` զարգացման ճանապարհին առկա տնտեսական հիմնախնդիրները, նպաստելու, որ մեր երկիրը օր առաջ դուրս գա զարգացման ուղեծիր»,- հավելեց պրոռեկտորը:
ՀՊՏՀ գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը ներկայացրեց առաջին թեման`«ՀՀ տնտեսության նորամուծային - տեխնոլոգիական արդիականացումը երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ փոխակերպման պայմաններում»: Թեմայի ղեկավար, ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի դեկան,  տ.գ.թ. դոցենտ   Ատոմ Մարգարյանը նշեց, որ իրենց գիտահետազոտական խումբը լուրջ վերլուծություններ է կատարել: Սեմինարի ընթացքում ներկայացվեց  իրավիճակը ՀՀ նորաստեղծական (ինովացիոն) ոլորտում,  2008-2009թթ. գլոբալ ֆինանսատնտեսական  ճգնաժամի ազդեցությունը  զարգացող երկրների  վրա և այլն:
Թեմայի ղեկավարը գծագրի միջոցով ցույց տվեց Հայաստանի դիրքը գլոբալ նորաստեղծական տեխնոլոգիաների ոլորտում, ընգծեց, որ վերջին տարիներին զգալի աճ է գրանցվել: Ներկայացվեց աշխարհի 42 երկրների գլոբալ նորարարական ինդեքսը `ԳՆԻ, որտեղ Հայաստանը գտնվում է միջինից ցածր ենթախմբի երկրների շարքում: Սակայն, ինչպես նշվեց, Հայաստանը տարածաշրջանում առաջատար է`Վրաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Իրանի նկատմամբ:
Սեմինարին խոսվեց թեմային առնչվող մի շարք կարևոր իրողությունների մասին:
Հաջորդ շնորհանդեսը  «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների որոշման մեթոդաբանության կատարելագործման հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» թեմայով էր: Սույն թեմայով կատարված հետազոտությունը ամբիոնային է, որի ղեկավարը բնօգտագործման տնտեսագիտության  ամբիոնի վարիչ,տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանն է: Վերջինս ներկայացրեց թեմային առնչվող մի շարք գծապատկերներ, ինչպես, օրինակ`բնօգտագործման և բնապահպանական վճարումների դինամիկան  (2006-2011թթ.), բնապահպանական վճարի կառուցվածքը 2011թ., ընդերքօգտագործման վճարների դինամիկան 2000-2011թթ. և այլն: Թեման շարունակեց ներկայացնել  բնօգտագործման ամբիոնի դոցենտ, քիմ. գիտ. թեկնածու Ռազմիկ  Պետրոսյանը, ով ևս գծապատկերների միջոցով ներկայացրեց իրենց կատարած հետազոտությունը (Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների կշիռը ՀՆԱ –ում ),  Սյունիքի մարզի բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների համեմատությունը ընդհանուր բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների հետ  և այլն):

Сегодня в зале заседаний последовательно друг за другом прошли очередные презентации 3-их промежуточных отчетов внутренних научных грантов АГЭУ.
Проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян приветствовал присутствующих, подчеркивая то обстоятельство, что организация этих семинаров имеет большое значение на пути становления исследовательского университета. Проректор подчеркнул важность участия студентов на семинарах и сказал, что ожидается их активное участие в исследовательских работах.
«Исследования, осуществляемые нашим вузом, имеют цель поднять существующие экономические проблемы на пути развития РА, способствовать, чтоб наша страна днем раньше вышла на орбиту развития»,- добавил проректор.
Начальник научного отдела АГЭУ Хорен Мхитарян представил первую тему «Инновационно-технологическая модернизация экономики РА в условиях долгосрочного институционального преобразования». Руководитель темы, декан факультета РЭ и МЭО, кандидат экономических наук, доцент Атом Маргарян отметил, что их научноисследоватевльская группа проделала серьезные анализы. Во время семинара представили положение в инновационной сфере РА, влияние глобального финансово-экономического кризиса 2008-2009 гг. на развитые страны и др.
Руководитель темы по средством программы показал положение Армении в области глобальных инновационных технологий, подчеркнул, что в последние годы замечается ощутимый рост. Представили глобальный инновационный индекс 42 стран мира: ЦЕНЫ, в котором Армения находится в ряде стран в подгруппе ниже среднего. Однако, как отметили, в регионе Армения лидирует по отношению к Грузии, Азербаджану, Турции, Ирану. На семинаре затронули события, касающиеся темы.
Следующая презентация была на тему «Проблемы методологического совершенствования решения экологических платежей в РА » . Исследование, проделанное по указанной теме, кафедральное, руководителем которого заведующий кафедрой экономика природопользования, д.э.н., профессор Сурен Геворгян. Он представил ряд графиков, касающийся темы, так, например, динамика экологических платежей (2006-2011гг.), структура платежа природопользования 2011г., динамика платежей пользования природными ресурсами 2000-2011гг. и т.д. Тему продолжил представлять доцент кафедры природопользования, к. хим. н. Размик Петросян, кто также с помощью графиков представил исследование, проделанное ими ( индекс экологических платежей в ВВП, сравнение экологических платежей Сюникского марза с общими экологическими платежами и др.)
В конце семинара развернулось обсуждение, на вопросы студентов ответили ученые АГЭУ, представившие темы.