ՀՊՏՀ կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնը որակի ապահովման բաժնի հետ համատեղ Տեմպուսի «Արարատ» ծրագրի շրջանակներում այսօր ՀՊՏՀ-ում կազմակերպել էր վերապատրաստման սեմինար, որին մասնակցում էին ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ, Տեմպուսի «Համալսարան-Գործատու» հայկական համակարգող գործակալություն «Արարատ» ծրագրի համակարգող Ներսես Գևորգյանը, կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնի պետ Կարեն Բաբաջանյանը, դեկաններ, պրոֆեսորադասախոսական և վարչական անձնակազմի ներկայացուցիչներ:
Ծրագրի համակարգող Ներսես Գևորգյանը ներկայացրեց «Արարատ» ծրագրի բովանդակությունը, ընդգծեց, որ ի պատիվ ՀՊՏՀ-ի՝ այն առաջին անգամ դարձել է ծրագրի համակարգող, անդրադարձավ ծրագրի բովանդակությանը՝ շեշտելով, որ ծրագիրը նախատեսված է կրթություն-աշխատաշուկա կապն ամրապնդելու համար: Այնուհետև կարիերայի և մարքեթինգի բաժնի պետ Կարեն Բաբաջանյանը ներկայացրեց «Արարատ» ծրագրի իրականացման համատեքստում նախանշվող քայլերը՝ մասնավորապես պարզաբանելով, որ ՀՊՏՀ կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնը վերանվանվելու ու կոչվելու է մարքեթինգի և աշխատաշուկայի հետ կապերի կենտրոն:
Այն առավել ամրապնդելու է համալսարան-աշխատաշուկա համագործակցությունը, ստեղծելու և մշտապես համալրելու է բակալավրիատի, մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ուսանողների շրջանավարտների տվյալների բազա, ինչը հնարավորություն կտա ավելի արագ և ճկուն արձագանքելու աշխատաշուկայի, գործատուների պահանջներին: Կարեն Բաբաջանյանը նաև ներկայացրեց Պալերմոյի համալսարանում ուսանողների կարիերայի կազմակերպման փորձը:
«Այս ծրագրի հիմնական նպատակը գործատուների պահանջներին համապատասխանելն է և այդ համատեքստում կրթական ծրագրերը  աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխանեցնելը: Մինչև 2013թ վերջը մենք ամբիոններին կներկայացնենք կրթական ծրագրեր կազմելու ուղեցույց»,-սեմինարը եզրափակեց ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը:

Количество просмотров: 710
Сегодня  Центр  карьеры  и  маркетинга  АГЭУ  совместно  с  отделом  обеспечения  качества  в  рамках  программы  Темпуса «Арарат» в  АГЭУ  организовал  семинар  по  переподготовке,  на  котором  участвовали  проректор  АГЭУ  по  учебнометодическим  работам   Паруйр  Калантарян, начальник  отдела  обеспечения  качества, координатор  программы  «Арарат»   армянского  координирующего  агенства     «Университет-работодатель» Темпуса Нерсес  Геворгян, начальник  центра  карьеры  и  маркеринга   Карен  Бабаджанян, деканы, представители  профессорскопреподавательского  и  административного  коллективов.
Координатор  программы  Нерсес  Геворгян  представил  содержание  программы «Арарат» ,  подчеркнул,  что    АГЭУ    в  первый  раз  стал  координатором  программы,   обратился  к  содержанию  программы, подчеркивая,  что  программа  предусмотрена для  укрепления  связи  образование-рынок  труда.   Затем  начальник  отдела  карьеры  и  маркетинга  Карен  Бабаджанян   представил  в  контексте  осуществления   программы  «Арарат» изложенные  шаги,  в  частности  раз’ясняя,  что  центр  карьеры  и  маркетинга  АГЭУ  должен  переименоваться  и  называться  центр    маркетинга  и  связей с рынком  труда. Он  больше  укрепит  сотрудничество  университет – рынок  труда, создаст  и  постоянно  будет  дополнять   базу  данных  студентов-выпускников  бакалавриата, магистратуры, аспирантуры,  что  даст  возможность  очень  быстро  и  гибко  откликнуться   на  потребности рынка  труда,  работодателей.  Карен  Бабаджанян  также  представил  опыт  организации  карьеры  студентов  в  университете  Палермо.
«Основной  целью  этой  программы  соответствовать  требованиям  работодателей  и  в  этом  контексте  учебные  программы  привести  в  соответствие  с  требованиями  рынка  труда. До  конца  2013  года  мы  представим  кафедрам  справочник  по  составлению  учебных  программ»,-семинар  завершил  проректор  по  учебнометодическим  работам  Паруйр  Калантарян.