«Մենք ներկայացրել ենք վիճակագրական վերլուծության նոր մեթոդ». «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում տեղի ունեցավ հերթական գիտական սեմինարը
Դիտումների քանակ՝ 1204
Այսօր`  հոկտեմբերի  2-ին, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում «Տեխնոլոգիական զարգացում, թվային տնտեսություն»  ուղղության շրջանակներում կազմակերպվեց գիտական սեմինար, որին մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, դասախոսներ, ուսանողներ:
Սեմինարի սկզբում Սամվել Ավետիսյանը ներկայացրեց թեման, Գագիկ Վարդանյանը նշեց թեմայի կարևորությունն ու արդիականությունը, ընդգծեց, որ պետք է հաղթահարել, այսպես կոչված, թվային անգրագիտության անջրպետը, որն անհրաժեշտ է մյուս բնագավառներում հաջողության հասնելու համար: Նա նաև նշեց, որ ցանկալի է սեմինարն անցկացնել բանավեճի, քննարկումների միջոցով:
Գիտական սեմինարի ղեկավար, հիմնական բանախոս պրոֆեսոր  Վարդան Սարգսյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց.
- Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման մասին  կատարվել  են մի շարք հետազոտություններ, սակայն մեր աշխատանքը բացառիկ է նրանով, որ առաջարկել ենք վիճակագրական վերլուծության նոր մեթոդ, ցույց ենք տվել ԱՊՀ տարածքում Հայաստանի դերը: Այս հետազոտության արդյունքում հանգել ենք այն եզրակացության, որ Հայաստանը ԱՊՀ անդամ պետությունների շարքում վատ դիրք չունի` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտում, ինչը բավական գովելի փաստ է:
Գիտական սեմինարի զեկուցողներն էին  Վարդան Սարգսյանը, դոցենտ Գրիգոր  Արքելաթյանը, ՀՊՏՀ աշխատակից Հռիփսիմե Օսիպյանը: Վերջիններս շեշտադրեցին տեխնոլոգիական զարգացման և թվային տնտեսության արմատավորման ոլորտում ՀՀ-ի տեղն ու զարգացման ներուժը, ներկայացրեցին իրենց կողմից կատարված հետազոտությունների նախնական արդյունքները:
Գիտական սեմինարի ավարտին մասնակիցները կատարեցին մի շարք հարցադրումներ և մեկնաբանություններ: Հետաքրքիր քննարկում ծավալվեց նաև բարձր տեխնուլոգիաների լայնածավալ կիրառման բարոյահոգեբանական հետևանքների, տարբեր երկրների ձեռքբերումների և ՀՀ տնտեսության վրա ազդեցությունների վերաբերյալ: Վերջում բանախոսները պատասխանեցին մասնակիցների հարցերին:

«Мы представили новый метод статистического анализа». В исследовательском центре «Амберд» состоялся очередной научный семинар
Сегодня 2-го октября в исследовательском центре «Амберд» в рамках направлении «Технологическое развитие, цифровая экономика» состоялся научный семинар, на котором присутствовали проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян, преподаватели, студенты.
В начале семинара Самвел Аветисян представил тему. Гагик Варданян отметил важность и актуальность темы, подчеркнул, что надо преодолеть, так называемый, барьер цифровой неграмотности, который необходим для достижения успеха в других областях. Он отметил также, что желательно семинар провести в форме дискуссии, обсуждений.
Руководитель научного семинара, основной докладчик профессор Вардан Саргсян в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ отметил:
- В Армении о развитии информационных технологий сделан ряд исследований, однако наша работа исключительна тем, что предложили новый метод статистического анализа, показали роль Армении на территории СНГ. В результате этого исследования пришли к тому заключению, что Армения в ряде государств членов СНГ имеет неплохое положение в области технологического развития, что довольно похвально.
Докладчиками научного семинара были Вардан Саргсян, доцент Григор Аркелатян, сотрудник АГЭУ Рипсиме Осипян. Они подчеркнули потенциал развития и место РА в области укоренения цифровой экономики и технологического развития, представили предварительные результаты проведенных ими исследований.
В завершении научного семинара участники сделали ряд комментарий. Интересное обсуждение развернулось по поводу моральнопсихологических последствий широкого применения высоких технологий, достижений различных стран и влияний на экономику РА. В конце семинара докладчики ответили на вопросы участников.