Դիտումների քանակ՝ 1047
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հանդիպել և զրուցել է բուհում սովորող սիրիահայ ուսանողների հետ` տեղեկանալու` ինչպես է ընթանում նոր ուսումնական տարին,  ինչ խնդիրներ և դժվարություններ ունեն նրանք:
Նշենք, որ մեր համալսարանում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում սիրիահայ ուսանողներին: Այս համատեքստում սեպտեմբերի 18-ին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանի և  ֆակուլտետների  դեկանների մասնակցությամբ հանդիպել էր սիրիահայ ուսանողների հետ` ուսումնական տարվա սկզբին նրանց ունեցած դժվարություններին ծանոթանալու, նրանց հնարավոր  աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
Զրուցեցինք հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանողներ Սիրվարդ Աշդոկենյանի և Աննա Բուրուջյանի, մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Լուսիա Քեշիշյանի  և նույն ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող Մկրտիչ Քալայջիի հետ, ովքեր  մեզ հետ զրույցում նշեցին, որ ռեկտորի հետ հանդիպմանը հիմնականում բարձրաձայնել են նյութական խնդիրների, ռուսերենի հետ կապված դժվարությունների մասին, որոնք  այժմ լուծման փուլում են: Ի դեպ, ռեկտորը հենց այդ հանդիպմանը հանձնարարեց սիրիահայ ուսանողների համար ռուսերենի ուսուցման առանձին խումբ ստեղծել:
Մեր սիրիահայ ուսանողները նշեցին, որ դասախոսները շատ լավ են վերաբերվում իրենց, հատուկ մոտեցում են ցուցաբերում և առաջարկում են առանձին հարցերի դեպքում` նույնիսկ դասերից հետո մոտենալ իրենց: Աննան և Սիրվարդը առանձնահատուկ կերպով գոհունակություն հայտնեցին նաև հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանից`նշելով, որ նա հատուկ ուշադրություն է դարձնում սիրիահայ ուսանողներին:
Խոսվեց նաև հայերենի հետ կապված դժվարությունների մասին, որը, սակայն, այդքան էլ լուրջ խնդիր չէ`ինչպես նշեցին ուսանողները: «Մենք  խոսում ենք արևմտահայերենով, հետևաբար` հիմնականում այդ կերպ էլ գրում ենք, ինչը մի շարք ուղղագրական սխալների առիթ է դառնում գրավոր խոսքում, սակայն այդ հարցում մեզ աջակցում են դասախոսները.նրանք  հաշվի են առնում միայն միտքը, բովանդակությունը`  գիտակցելով, որ մենք սիրիահայ ենք»,- ասացին ուսանողները:
Ուսանողներից ոմանք մտահոգություն էին հայտնել նաև առարկայական տարբերությունների խնդրի շուրջ: Ռեկտորի հանձնարարությամբ հարցի կարգավորմամբ զբաղվել են ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, ով մեզ հետ զրույցում ասաց. «Ուսանողների հետ քննարկել ենք ուսումնառության գործընթացի, առարկայական տարբերությունների հետ կապված հարցերը, պարզաբանել իրենց հուզող խնդիրները»: Պրոռեկտորի խոսքով՝ քննարկվել են սիրիահայ ուսանողներին վերաբերող բոլոր հարցերը, խնդիրների օպերատիվ լուծման համար կոնկրետ քայլեր են մշակվել և ձեռնարկվել: «Ուսանողները գոհ են մնացել, իսկ մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել հետագայում ևս աջակցել իրենց»,- ասաց Միհրդատ Հարությունյանը:

Отдел  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ встретился  и  побеседовал  с сирийско-армянскими  студентами, обучающимися  в  вузе,  чтоб  узнать  как  протекает  новый  учебный  год,  какие  у  них  проблемы  и  трудности.
Отметим, что  в  нашем  университете  особое  внимание  уделяется  сирийско-армянским  студентам. В  этом  контексте  18-го  сентября  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян  вместе  с  проректором  по  учебноорганизационным  работам  Мирдатом  Арутюняном  и  деканами  факультетов  встретились   с  сирийско-армянскими  студентами, чтоб  в  начале  учебного  года  ознакомиться  с  имеющимися  у  них  трудностями  и  по   возможности  поддержать.
Беседовали  со  студентами  1-го  курса  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита Сирвард  Ашдокенян  и  Анной  Буруджян, студенткой    2-го  курса  факультета  организация  бизнеса  и  маркетинга  Люсей  Кешишян  и  студентом  1-го  курса  того  же  факультета  Мкртычем  Калайджи, которые  в  беседе  с  нами  отметили,  что  во  время  встречи  с  ректором  в  основном  говорили  о  материальных  проблемах, о  трудностях,  связанных  с  русским  языком,  которые  сейчас  в  стадии  решения.
Кстати, ректор  именно  во  время  этой  встречи  поручил  создать  для  сирийско-армянских  студентов  отдельную  группу  для  обучения  русского  языка.
Наши  сирийско-армянские  студенты  отметили, что  преподаватели  очень  хорошо  относятся  к  ним, уделяют  особое  внимание  и  предлагают  в  отдельных  случаях  даже  после  уроков  подойти  к  ним. Анна  и  Сирвард     выразили  особую благодарность  декану  факультета  бухгалтерсого  учета  и  аудита  Ашоту  Матевосяну,  отмечая,  что  он  уделяет  особое  внимание  сирийско-армянским  студентам.
Говорили  также  и  о  трудностях,  связанных  с  армянским  языком, которые,  однако, не  такие  серьезные,  как  отметили  студенты. «Мы  говорим  на  западно-армянском  языке, следовательно,  в  основном  так  и  пишем,  что  и  приводит  к  ряду  грамматических  ошибок  в  письменной  речи,  несмотря  на  то,  что  в  этом  вопросе  преподаватели  нас  поддерживают,  учитывая  только  смысл, содержание,  сознавая,  что  мы  сирийские  армяне»,- сказали  студенты.
Некоторые  из  студентов  выразили  озабоченность  и  вокруг   проблемы  предметных  разниц. По  поручению  ректора  по  регулированию  вопроса   занялся  проректор  по  учебноорганизационным  работам  Мирдат  Арутюнян,  кто  в  беседе  с  нами  сказал: «Со  студентами  обсудили  вопросы,  связанные  с  учебным  процессом,  предметными  разницами, раз’яснили    волнующие  их  проблемы». По  словам  проректора, обсудились все  вопросы,  относящиеся  сирийско-армянских  студентов, разработаны и  предприняты   конкретные  меры  для  оперативного  решения  проблем.   «Студенты  остались  довольны,  а  мы  выразили  готовность  в  будущем  также  поддерживать  их»,- сказал  Мирдат  Арутюнян.