«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր կայացավ առաջին գիտական սեմինարը. «Նման գնահատում ՀՀ-ում կատարվեց 1-ին անգամ». Աշոտ Մաթևոսյան
Համաձայն «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հետազոտական ուղղությունների ղեկավարների կողմից նախընտրելի թեմաներով գիտական սեմինարների անցկացման ժամանակացույցի, այսօր` սեպտեմբերի 25-ին, կայացավ առաջին սեմինարը` գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանի, կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ, կենտրոնի աշխատակիցների, ՀՊՏՀ այլ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: «Հարկաբյուջետային քաղաքականություն» ուղղության շրջանակներում կազմակերպվեց «ՀՀ կառուցվածքային բյուջեն և ֆիսկալ քաղաքականության խթանիչները» խորագրով սեմինար, որի բանախոսը տ.գ.դ. դոցենտ Աշոտ Մաթևոսյանն էր: Վերջինս, ողջունելով հյուրերին, ներկայացրեց սեմինարի զեկուցողներին`Շուշան Ալեքսանյանին /մագիստրանտ/, Վահրամ Ջանվելյանին, ինչպես նաև իրեն:
Զեկուցողները սեմինարի թեման ներկայացրեցին լուսապատկերային լուսանկարների, գրաֆիկների, աղյուսակների /սլայդ շոու/ միջոցով:
ՀՊՏՀ Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Աշոտ Մաթևոսյանը մասնավորապես նշեց.
«Հետազոտական խումբն իրականացնում է «Հարկաբյուջետային քաղաքականություն» ուղղությունը և այսօրվա թեման էր «ՀՀ կառուցվածքային բյուջեն և ֆիսկալ քաղաքականության խթանիչները»: Ներկայացրեցինք նախաճգնաժամային փուլում հարկաբյուջետային քաղաքականության շրջանակներում առկա միտումները, կառուցվածքային բյուջեի բնութագրման տարաբնույթ տեսակետներ, մեթոդաբանական հարցեր, քննարկման դրվեց մշակված մոդելը և որպես առաջարկներ ներկայացվելու են հիմնական արդյունքները: Ըստ էության, նման գնահատում ՀՀ-ում կատարվեց առաջին անգամ» :
Աշոտ Մաթևոսյանը մեծապես կարևորեց այն հանգամանքը, որ սեմինարին ներգրավված էին նաև մագիստրոսներ, ինչը նպատակ ունի նրանց մոտ ոգևորություն ու հետաքրքրություն առաջացնել հետազոտությունների հանդեպ: Բանախոսը հավելեց, որ սեմինարի միջոցով իրականացվեց նաև փորձի փոխանակում`մագիստրանտներին հնարավորություն ընձեռելով տիրապետել հետազոտություն իրականացնելու տեխնոլոգիական հմտություններին:

Сегодня в исследовательском центре «Амберд» состоялся первый научный семинар. «Подобная оценка в РА сделана в 1-ый раз», Ашот Матевосян
Согласно графику проведения научных семинаров по предпочитаемым темам от руководителей исследовательских направлений исследовательского центра «Амберд», сегодня 25-го сентября состоялся первый семинар с участием проректора по научным вопросам и внешним связям Гагика Варданяна, во главе с директором центра Самвелом Аветисяном, сотрудниками центра, др. представителями АГЭУ. В рамках направления «Бюджетноналоговая политика» был организован семинар на тему «Структурный бюджет РА и стимуляторы фискальной политики», докладчиком которого был д.э.н. доцент Ашот Матевосян. Он, приветствуя гостей, представил докладчиков Шушан Алексанян (магистрант), Ваграма Джанвеляна, а также и себя. Докладчики семинара представили тему по средством спектральных фотографий, графиков, таблиц (слайд шоу).
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Ашот Матевосян отметил: «Исследовательская группа осуществляет направление «Бюджетноналоговая политика» и сегодняшней темой была «Структурный бюджет РА и стимуляторы фискальной политики». Представили в рамках бюджетноналоговой политики существующие тенденции докризисной стадии, различные мнения характеристики структурного бюджета, методологические вопросы, обсуждалась разработанная модель и в качестве предложений будут представлены основные результаты. В сущности, подобная оценка в РА была сделана в первый раз».
Ашот Матевосян особо подчеркнул тот факт, что в семинар были вовлечены и магистранты, целью которого являлось породить в них воодушевление и интерес к исследованиям. Докладчик добавил, что по средством семинара осуществился также и обмен опытом, предоставляя возможность магистрантам овладеть технологическими навыками осуществления исследования.