Այսօր Հայաստանի Անկախության օրն է
Հայաստանի անկախության հռչակագիրն ընդունվել է 1990թ. օգոստոսի 23-ին` Հայաստանի Գերագույն խորհրդի նիստում:
Անկախության հռչակագրի ընդունումից հետո Գերագույն խորհրդի որոշմամբ 1991 թ. սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի տարածքում անցկացվեց հանրաքվե: Հայաստանի բնակչությունը պատասխանեց հետևյալ հարցին. «Համաձայն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ, ժողովրդավարական հանրապետություն` ԽՍՀՄ կազմից դուրս»: Հայ ժողովուրդը միասնաբար, ավելի, քան 99% ձայների մեծամասնությամբ, «այո» ասաց անկախությանը: Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Գերագուն խորհուրդը, ամփոփելով հանրաքվեի արդյունքները, Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեց անկախ պետություն: Տասնյակ պետություններ ճանաչեցին Հայաստանի Հանրապետությունը: Առաջինը եղավ Լիտվան, որը ՀՀ-ն ճանաչել էր դեռ մինչև անկախության հռչակումը /1991թ. օգոստոսի 14/: 1991 թ.-ի ընթացքում ևս 47 պետություն ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետությունը:
Անկախության ընդունումից հետո Հայաստանը թևակոխեց պատմության նորագույն շրջան` բռնելով զարգացման նոր ուղի: Այսօր այն 22-ամյա երիտասարդ պետություն է , որն ունի իր տարբերանշանները` դրոշը, զինանշանն ու օրհներգը:
Շնորհավորում ենք Անկախության տոնի առթիվ և մաղթում, որ բոլորս քաջ գիտակցենք անկախության արժեքն ու միշտ ապրենք խաղաղ երկնքի տակ` կայացած, հզոր Հայաստանում:

Количество просмотров: 1881
Сегодня  21-го  сентября  отмечается  22-ая  годовщина  Независимости  Третьей  Республики  Армения.
Декларация  о  независимости  Армении  была  принята  23-го  августа  1990 г. на  заседании  Верховного  совета  Армении.
После  принятия  декларации  о  независимости  по  решению  Верховного  совета  21-го  сентября  1991  г. на  территории  Армении  был  проведен  референдум. Население  Армении  ответило  на  следующие  вопросы:  «Согласны, чтоб  Республика  Армения  стала  независимой,  демократической  республикой,  вышла  из   состава  СССР». Армянский  народ   единогласно, более, чем  99% голосов,  ответил  «да»   за  независимость.  23-го  сентября  Верховный  совет  РА, обобщая  результаты  референдума, провозгласил  Республику  Армения  независимым  государством . Десятки  государств  узнали  Республику  Армения.  Первым  государством   стала  Литва,  которая   узнала  РА  еще  до  провозглашения  независимости /14  августа  1991г./. В  1991 г.   еще  47  государств  узнали  Республику  Армения.
После  принятия  независимости  Армения  вступила  в  новейший  период  истории, следуя  по-новому  пути  развития. Сегодня  она   22-летнее  молодое  государство, которая  имеет  свои  логотипы: флаг, герб  и  гимн.
Поздравляем  по  поводу  праздника  Независимости  и  желаем, чтоб  все  четко  осознали  цену  независимости  и  всегда  жили  под  мирным  небом, в самостоятельной,  мощной  Армении.