Զեյթունում գտնվող ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի առաջին կուրսեցիների հետ հանդիպմամբ այսօր ավարտվեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի հանդիպումների շարքը, որի նպատակը առաջին կուրսեցիներին այս ուսումնական տարվանից հենց իրենց համար ներդրված սոցիալական փաթեթը ներկայացնելն էր: Հանդիպմանը որպես կազմակերպիչներ մասնակցում էին ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, ուսխորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը, ֆակուլտետի դեկան Զաքար Կիրակոսյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ:
Խոսքի սկզբում համալսարանի ղեկավարը ներկայացրեց բուհում վերջին տարիներին իրականացված լայնածավալ ծրագրերը՝ միտված բուհական միջավայրի բարեկարգմանը, կրթության որակի բարելավմանը, հետազոտական աշխատանքների զարգացմանը, համալսարանի միջազգայնացմանը, ապա անդրադարձավ ուսման վարձավճարների բարձրացմանը և այդ համատեքստում այս տարվանից հատուկ առաջին կուրսեցիների համար մշակված և գործողության մեջ դրված սոցիալական ծրագիրը:
«Մենք դեռ գարնանը որոշեցինք և գիտխորհրդում հաստատեցինք նոր կանոնակարգ, որը հնարավորություն է տալիս մեզ` կրթաթոշակներ տրամադրել լավ սովորող (մոգը սկսած 70,1-ից) ուսանողներին: Կրթաթոշակները տրամադրվելու են երկրորդ կիսամյակից՝ հաշվի առնելով ուսման առաջադիմությունը, բայց տրվելու են ամբողջ տարվա համար: Միաժամանակ պահպանելու ենք նախկինում գործող զեղչի համակարգը: Մեր այս համակարգը բավական ճկուն է և հնարավորություն է տալու հատկացնել նաև անհատական անվանական կրթաթոշակներ, որոշակի լուծումներ գտնել ուսման վարձերի վճարման առանձին դեպքերի համար:
Բացի այդ, ցանկանում եմ նշել, որ այս համակարգով մենք ցանկանում ենք ոչ միայն թոթափել ուսանողների սոցիալական խնդիրների բեռը, այլև խրախուսել լավ սովորողներին՝ դրանով բարելավելով կրթության որակը»,- հայտարարեց Կորյուն Աթոյանը՝ կոչ անելով այսօրվանից սկսած դիմել դեկանատներ և դիմումներ գրել՝ թե հանրակացարանից օգտվելու, թե կրթաթոշակների ցուցակներում ընդգրկվելու համար:
Այս թեմայով մանրամասներին, ինչպես նաև կանոնակարգին ծանոթանալու համար այցելելք ՀՊՏՀ պաշտոնական կայք՝ asue.am հասցեով:
Համալսարանի ղեկավարը նշեց նաև, որ համալսարանի ճաշարանն ուսանողներին սպասարկում է նվազագույն գներով, ուսանողների ամառային հանգստի կազմակերպման համար գործում է բուհի «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանը, որտեղ անվճար հանգստանում են մի քանի տասնյակ ուսանողներ, նորաստեղծ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատանքներում ընդգրկվում և աշխատավարձ են ստանում բարձր կուրսերի ուսանողները, բոլոր լավ սովորող երեխաներին աշխատանքի տեղավորելու համար բուհը գործատուների հետ պայմանագրեր է կնքել: «Պետական տարբեր գերատեսչություններից այսօր հետաքրքրվում են մեր լավ կադրերով, վերցնում նրանց աշխատանքի և գոհունակություն արտահայտում մեր պատրաստած բարձրորակ կադրերի մասին: Այնպես որ՝ ձեզ միայն մեկ բան է պետք անել՝ լավ սովորել, իսկ մնացած խնդիրները կլուծի համալսարանի ղեկավարությունը»,- ասաց ՀՊՏՀ ռեկտորը:
Վերջում նա պատասխանեց ուսանողների հարցերին, որոնք ավելի շատ վերաբերում էին ուսումնառության գործընթացին, քան ուսման վարձերին կամ սոցիալական խնդիրներին: Ռեկտորը պատասխանեց ուսանողներին հուզող հարցերին, նրանց հրավիրեց համագործակցության և բոլոր խնդիրները քննարկելու պատրաստակամություն հայտնեց:

Сегодня  встречей  с  первокурсниками  факультета  информатики  и  статистики, находящегося  в  Зейтуне, завершился  ряд  встреч  ректора  АГЭУ  Корюна  Атоян, целью  которй    представить  первокурсникам  социальный  пакет, действующий  именно  для  них  с  этого  учебного  года.   На  встрече  в  качестве  организаторов  присутствовали  проректор  по  учебноорганизаторским  работам  Мирдат  Арутюнян, председатель  студсовета  Севак  Хачатрян, декан  факультета  Закар  Киракосян,  представители  профессорскопреподавательского  коллектива.
В  начале  речи  руководитель  университета  представил  экспансивные  программы, осуществленные  за  последние  годы  в  вузе,  направленные  на  благоустройство  вузовской  окружающей  среды, улучшению  качества  образования, развитию  исследовательских  работ, интеграции  университета, затем  обратился  к  повышению  учебных  плат  и  в  этом  контексте  специально  для  первокурсников  с  этого  года  разработанной  и  поставленной  в  действие  социальной  программе.
«Мы  еще  весной  решили  и  на  ученом  совете  утвердили  новый  законопроект, который  дает  нам  возможность  предоставить  стипендии  студентам  с  хорошей  успеваемостью(начиная  с 70,1  балла). Стипендии  предоставят    со  второго  семестра, учитывая  успеваемость,  но  на  целый  год.  Одновременно  сохраним   прежнюю  систему  скидок.   Наша  эта  система  достаточно  гибкая  и  даст  возможность  определить  также  индивидуальные  именные  стипендии,   найти  определенные  решения  для  оплачивания  учебных  плат  для  отдельных  случаев.
Кроме  этого,  желаю  отметить, что  по  этой  системе  желаем  не  только  сбросить   груз  социальных  проблем  студентов, но  и   помочь  хорошим  студентам, тем  самым  улучшая  качество  образования»,- объявил  Корюн  Атоян, призывая  с  сегодняшнего  дня  обратиться  в  деканаты  и  написать  заявления  как  для  предоставления  комнаты  в  общежитии,  так  и   для  включения  в  списки  стипендий.
Для  ознакомления  с  подробностями   этой  темы, а  также  с  законопроектом  можете  посетить  официальный  сайт  АГЭУ  по  адресу  asue.am.
Руководитель  университета  отметил  также, что  университетская  столовая  обслуживает  студентов  по  минимальным  ценам, для  организации  летнего  отдыха  студентов  работает  пансионат  «Тнтесагет», в  котором  бесплатно  отдыхают  несколько  десятков  студентов, в   новосозданном  исследовательском  центре  «Амберд»   работают  и  оплачиваются  студенты  старших  курсов, для  устройства  на  работу  детей  с  хорошей  успеваемостью  вуз  заключил  договоры  с  работодателями. «Сегодня из  государственных  различных  ведомств  интересуются  нашими  хорошими  кадрами, берут  их  на  работу  и  выражают  одобрение  о  наших  подготовленных  высококвалифицированных  кадрах. Так   что,  вам  нужно  сделать  только  одно, хорошо  учиться,  а  остальные  проблемы  решит  руководство  университета»,- сказал  ректор  АГЭУ.
В  завершении  он  ответил  на  вопросы   студентов,  которые  больше  относились  к  учебному  процессу,  нежели   к  учебным  платам  или  социальным  проблемам. Ректор  ответил  на  волнующие  студентов  вопросы,  пригласил  их  к  сотрудничеству    и   выразил  готовность  обсудить  все  проблемы.