Դիտումների քանակ՝ 578
Հավատարիմ մնալով իր խոստմանը՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն այսօր սկսեց առաջին կուրսեցիների հետ իր հանդիպումների շարքը՝ մեկնարկը տալով ֆինանսական ու հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի առաջին կուրսեցիների հետ հանդիպումից: Ուսանողների հետ հանդիպմանը՝ որպես կազմակերպիչներ,  մասնակցում էին ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, ուսխորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը, ինչպես նաև դեկաններ, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ:
Սկզբում  համալսարանի ռեկտորն անդրադարձավ ուսման վարձերի բարձրացման խնդրին, փաստելով նաև, որ այս հարցը լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում է: Բուհի ղեկավարը թվերի լեզվով պարզաբանեց ուսանողներին, թե որքան է եղել համալսարանի նախորդ տարվա բյուջեն, ներկայացրեց դրա բաղադրիչները՝ շեշտելով, որ համալսարանի ամբողջ բյուջեի մի շատ փոքր հատվածն է հնարավոր ուղղել համալսարանի զարգացմանը, ուստի վարձերի բարձրացումը օբյեկտիվ պատճառներ ուներ: Կորյուն Աթոյանի խոսքով՝  ուսման վարձերի բարձրացմամբ /100-150 հազ. դրամ/  նպատակ կա  լուծելու մի շարք խնդիրներ, գլխավորապես խրախուսել սոցիալապես անապահով, բայց լավ սովորող երեխաներին, ինչպես նաև որոշակի գումարներ ուղղել բուհի զարգացմանը՝  նյութատեխնիկական բազայի թարմացմանը, համալսարանի բարեկարգմանն ու վերանորոգմանը, հետազոտական կենտրոնի զարգացմանը, միջազգային կապերի ամրապնդմանը և այլն:
Ռեկտորը առաջին կուրսեցիներին հայտնեց, որ այս տարվանից համալսարանը հատուկ առաջին կուրսեցիների համար գործողության մեջ է դնում սոցիալական հատուկ փաթեթ, որի նպատակը ոչ միայն ուսանողների սոցիալական խնդիրների լուծումն է, այլև լավ սովորող երեխաներին խրախուսելը, կրթության որակը բարձրացմանը նպաստելը: Կորյուն Աթոյանը շեշտեց, որ նախկինում գործող զեղչի համակարգն ամբողջությամբ պահպանվում է, իսկ ներկայացվող համակարգը համալսարանի կողմից է գործողության մեջ դրվում, որի արդյունքում լավ սովորող / 4- , այսինքն` 70,1 կրեդիտ-ից սկսած / ուսանողը կարող է ստանալ 5-20 հազար դրամ ամսական կրթաթոշակ: Եթե այս ամենին գումարվի նաև կիրառված զեղչը, ստացվում է, որ ուսանողը վարձը զգալի նվազում է:
Բացի այդ, մարզերից եկած ուսանողների համար գրեթե անվճար լուծվելու է նաև հանրակացարանի հարցը: Նվազագույն գներով գործարկվել է  նաև  բուհի ճաշարանը, որն ուսանողների համար մատչելի սնունդ է ապահովում: Ուսանողների զգալի մասն իր ամառային հանգիստն անցկացնում է համալսարանի՝ Դիլիջանում գտնվող «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանում:  Տնտեսագիտական մայր բուհի  համար մեծ նվաճում  էր հետազոտական կենտրոնի ստեղծումը, որի աշխատանքներին կարող են մասնակցել ինչպես դասախոսները, այնպես էլ ուսանողները, ու նաև վարձատրվել:  Կորյուն Աթոյանը նշեց, որ այս բոլոր ծրագրերը շարունակական բնույթ են կրում և պահանջում են ֆինանսական միջոցներ: Ահա սրանով էլ պայմանավորված է վարձավճարների որոշակի  բարձրացումը:
«Ուսման վարձերի բարձրացումից մեր եկամուտները չեն ավելացել: Մեր բուհում այս տարի նախորդ տարվա համեմատ մոտ 200-ով կրճատվել են առկա բակալավրիատի, մոտ 400-ով առկա մագիստրատուրայի տեղերը»,- հայտարարեց նա՝ ավելացնելով. «Մեր բոլոր խնդիրները, բուհում կատարվող բոլոր ծրագրերը միշտ քննարկվել ու քննարկվելու են ձեզ հետ: Այնպես որ առանց կաշկանդվելու դուք կարող եք ներկայացնել ձեր առաջարկները բուհում ընթացող գործընթացների, իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ»:
Այնուհետև ռեկտորը պատասխանեց ուսանողների հարցերին,  սոցիալական խնդիրներ ունեցողներին կոչ արեց հենց այսօրվանից դիմել դեկանատներ, չկաշկանդվել, քանի որ համալսարանի ղեկավարությունը պատրաստ է հոգալ բոլոր անապահով ուսանողների խնդիրները, եթե, իհարկե, նրանք լավ սովորեն և այն պայմանով, որ բարձր գնահատականի չհասնեն միջնորդություններով: «Նոր համակարգ է ներդրվում, և մենք պետք է համատեղ ուժերով այն կայացնենք: Նոր ուսումնական տարին սկսում ենք նոր խաղի կանոններով»,- հայտարարեց Կորյուն Աթոյանը:

Оставаясь верен своему обещанию, ректор Корюн Атоян сегодня начал ряд своих встреч с первокурсниками, начав со встречи первокурсников факультета финансового и бухгалтерского учета и аудита. На встрече со студентами в качестве организаторов присутствовали проректор по учебноорганизационным работам Мирдат Арутюнян, председатель студсовета Севак Хачатряна, а также деканы, представители профессорскопреподавательского коллектива.
В начале встречи ректор университета обратился к проблеме повышения учебных плат, утверждая, что этот вопрос в центре внимания информационных средств. Руководитель вуза языком чисел раз’яснил студентам, каким был бюджет университета в прошлом году, представил компоненты, подчеркивая, что возможно только маленькую часть всего бюджета направить на развитие университета, и потому повышение плат имеет об’ективные причины. По словам Корюна Атояна, повышением учебных плат /100-150 тыс. драмов/ решится ряд проблем, в основном, поощрять детей социально необеспеченных, но с хорошей успеваемостью, а также направить определенную сумму на развитие вуза, обновлению материальнотехнической базы, благоустройству и ремонту, развитию исследовательского центра, укреплению международных связей и т.д.
Ректор первокурсникам сообщил, что с этого года университет специально для первокурсников приводит в действие особый социальный пакет, целью которого является не только решение социальных проблем студентов, но и поощрение детей с хорошей успеваемостью, способствование повышению качества образования. Корюн Атоян подчеркнул, действующая в прошлом система скидок полностью сохраняется, а представленная система ставится в действие университетом, в результате чего хорошо обучающийся / 4- , то есть начиная с 70,1 кредитов / студент может получить ежемесячную стипендию в размере 5-20 тысяч драмов. Если ко всему этому прибавится и приложенная скидка, получается, что плата студента ощутимо убавится.
Кроме этого, для студентов из марзов почти бесплатно решится вопрос общежития. Минимальными ценами работает и столовая вуза, которая обеспечивает студентам качественное питание. Большая часть студентов свой летний отдых проводит в пансионате университета «Тнтесагет», находящийся в Дилижане. Большое достижение для университета – создание исследовательского центра, в работах которой могут участвовать как преподаватели, так и студенты, и оплачиваться. Корюн Атоян отметил, что все эти программы носят продолжительный характер и требуют финансовых средств. Именно этим и обусловлено определенное повышение учебных плат. «От повышения учебных плат наша прибыль не увеличилась. В нашем вузе в этом году по сравнению с предыдущим приблизительно на 200 мест сократился стационарный бакалавриат, а на 400 мест – стационарная магистратура»,- об’явил он, добавив:«Наши все проблемы, все программы, проводимые в вузе, всегда обсуждались и будут обсуждаться с Вами. Так что без стеснения вы можете представить ваши предложения о протекаемых процессах, осущестляемых программах в вузе».
Затем ректор ответил на вопросы студентов, призвал именно с сегодняшнего дня студентам, имеющим социальные проблемы, обратиться в деканаты, не стесняться, так как руководство вуза готово заботиться о проблемах всех социально необеспеченных студентов, если, они конечно, будут учиться и с тем условием, что высоких оценок достигнут без посредничеств. «Внедряется новая система, и мы должны совместными усилиями ее принять. Новый учебный год начинаем с новыми правилами игры»,- об’явил Корюн Атоян.