Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկը ՀՊՏՀ մասնաճյուղերում
Նոր ուսումնական տարին շուքով և տոնականորեն են դիմավորել նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական մայր համալսարանի Գյումրու և Եղեգնաձորի մասնաճյուղերում:
Ինչպես տեղեկացանք ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն Սամսոն Դավոյանից, տոնական միջոցառման ընթացքում մասնաճյուղի բոլոր ուսանողները արժանացել են ղեկավարների, դասախոսների, դասընկերների ջերմ շնորհավորանքներին ու բարեմաղթանքներին: Տնօրեն Սամսոն Դավոյանը, փոխտնօրեններ Անդրեյ Ավետիսյանը և Պարույր Գոմցյանը նոր` 2013-2014 ուսումնական տարում իրենց ուսանողներին մաղթել են արդյունավետ ուսումնառություն, հետաքրքրական ու բովանդակալից ուսանողական կյանք, իսկ նորեկներին քաջալերել համարձակ ու եռանդով հարմարվել նոր կարգավիճակին ու միջավայրին:
Մասնաճյուղի առաջին կուրսեցիներին հաճելի անակնկալ են մատուցել ուսխորհրդական ավագ ընկերները. նրանք պատրաստել և ներկայացրել են մասնաճյուղի մասին պատմող փաստագրական ֆիլմ:
ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում, ի տարբերություն մի շարք բուհերի, նոր ուսումնական տարին դիմավորել են հենց սեպտեմբերի 1-ին: Այդ օրը բուհը ոչ միայն ընդունել է իր նորաթուխ ուսանողներին, այլև հանդիսավոր կերպով իր շրջանավարտներին հանձնել դիպլոմները: Ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանը, այս տարի բուհն ավարտել և դիպլոմ են ստացել 25, իսկ բուհ են ընդունվել 43 հոգի: Սեպտեմբերի 1-ին Եղեգնաձորի մասնաճյուղում հյուրընկալվել են Հայաստանի ազգային ուսանողական ասոցիացիայի ներկայացուցիչները: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել տնօրեն Սոս Խաչիկյանը, ուսանողներին շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՈՒԱԱ փոխնախագահ Սարգիս Ասատրյանցը:
Ավանդական ու գեղեցիկ մի իրողությամբ շրջանավարտները բարի գալուստ են ասել հարազատ բուհի նորելուկ ուսանողներին, իսկ վերջիններս բարի երթ մաղթել շրջանավարտներին` խոստանալով արժանի դառնալ ուսանողի պատվավոր կոչմանը:
Ս. Խաչիկյանը տեղեկացրեց նաև, որ նոր ուսումնական տարում բուհն իր ուսանողներին դիմավորել է գեղեցիկ բակով, որը բարեկարգվել է մայր բուհի և տեղի կամավորների աջակցությամբ: Տնօրենը նշեց նաև, որ ամբողջովին պատրաստ են դասացուցակներն ու ուսումնական գործընթացին առնչվող ծրագրերը, իսկ դասերը կմեկնարկեն վաղվանից` սեպտեմբերի 3-ից:

Начало нового учебного года в филиалах АГЭУ
Новый  учебный  год  с  блеском  и  празднично  встретили   также  и  в  Гюмрийском,  и  Ехегнадзорском  филиалах  Армянского  государственного  экономического  университета.
Как  узнали  у  директора  Гюмрийского  филиала  АГЭУ  Самсона  Давояна, все  студенты  филиала  во  время  праздничного  мероприятия   удостоились  теплых  поздравлений  и  добрых  пожеланий   руководителей, преподавателей, сокурсников. Директор  Самсон  Давоян, заместители  директора  Андрей  Аветисян  и  Паруйр  Гомцян  в  новый  2013-2014  учебный  год  своим  студентам  пожелали  плодотворной   учебы, интересной  и  содержательной  студенческой  жизни,  а  новичков  призывали  уверенно  и   энергично  приспособиться  к  новому  положению  и  среде.
Первокурсникам  филиала   преподнесли  приятный  сюрприз  старшие  друзья  из  студсовета:  они  подготовили  и  преподнесли   документальный  фильм,  рассказывающий  о  филиале.
В  Ехегнадзорском  филиале  АГЭУ, в  отличие  от  ряда  вузов, новый  учебный  год  встретили  именно  1-го  сентября.    В  этот  день  вуз  принял  не  только  новых студентов,  но  и  в  торжественной  обстановке   вручил  дипломы  своим  выпускникам. Как  в  беседе  с  нами  отметил  директор  Ехегнадзорского  филиала  АГЭУ  Сос  Хачикян, в  этом  году  вуз  окончили  и  получили  дипломы  25,  а  в  вуз  поступили  43  человека. 1-го  сентября  в  Ехегнадзорский  филиал  посетили  представители  Армянской  национальной  студенческой  ассоциации. Со  словом  приветствия  выступил  директор  Сос  Хачикян, с  поздравительной  речью  обратился  к  студентам  заместитель  директора  АНСА  Саркис  Асатрянц.
Традиционной  и  красивой действительностью   выпускники  пожелали    начинающим  студентам  нашего  родного  вуза  доброго  прихода, а  первокурсники  пожелали  доброго  пути  выпускникам, обещая  стать  достойными  почетного  звания  студента.
С. Хачикян  сообщил  также, что  в  новом  учебном  году  вуз   встретил   своих  студентов  в  красивом  дворе,   который  был  благоустроен  при  содействии    нашего  университета  и  местных  добровольцев. Директор  отметил  также, что  полностью  готовы  расписания  и  учебные  программы, а  занятия  начнутся  с  завтрашнего  дня  с  3-го  сентября.