ՀՊՏՀ ուսխորհրդի նախաձեռնությամբ լույս է տեսել «Մարտական հաշվարկ» գիրքը
ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ, տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի խորհրդի երաշխավորությամբ լույս է ընծայվել «Մարտական հաշվարկ» գիրքը` նվիրված ՀՊՏՀ զոհված ուսանող ազատամարտիկներին: Գրքի հեղինակն է ՀՊՏՀ ուսանող, ուսանողական «Էկոնոմ plus »ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հայկ Բեջանյանը:
Ծանոթագրությունից տեղեկանում ենք, որ այն տարեգրություն է, որտեղ փորձ է արվել ներկայացնել ՀՊՏՀ (նախկին ԵԺՏԻ) զոհված ուսանող ազատամարտիկների կյանքը և անցած փառավոր մարտական ուղին: Գիրքը բացառիկ է հատկապես նրանով, որ ներկայացված փաստերի, հուշերի և լուսանկարների մեծ մասը հրապարակվում է առաջին անգամ:
Արցախյան պատերազմի տարիներին բազմաթիվ երիտասարդներ, թողնելով ուսանողական լսարանները, զենք վերցրին և միացան ուժգնացող ազգային-ազատագրական պայքարին: Նրանց շարքերն ակտիվորեն համալրեցին նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողները: Գիրքը ձոնված է հենց այս քաջորդիներին:
Հեղինակը գրքի հրատարակմանն օժանդակելու համար հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին, ուսանողներին, ՀՊՏՀ ներկա և նախկին աշխատակիցներին, «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարանի տնօրեն Ավագ Հարությունյանին, «Հայ զինվոր» պաշտոնաթերթի խմբագիր, մայոր Գնել Շահնազարյանին, Վերին Կարմիրաղբյուրի գյուղապետ Կամո Չոբանյանին, թիվ 18 և թիվ 62 դպրոցների տնօրեններին: Նախատեսվում է գրքի շնորհանդեսը կազմակերպել սեպտեմբերին:
ՀՊՏՀ զոհված ուսանող-ազատամարտիկների մասին անցած տարիներին գրվել է՝ մասնավորապես բուհի «Տնտեսագետ» ամսագրում, սակայն նրանց մասին բոլոր պատմությունները, հին և նոր տվյալները մեկ հրատարակությամբ չեն եղել: Շնորհավորում ենք Ուսանողական խորհրդին և Հայկ Բեջանյանին պատմությունը մեկ հրատարակությամբ վավերացնելու այս կարևոր աշխատանքն իրականացնելու կապակցությամբ:

По  инициативе  студенческого  совета  АГЭУ,   по  рекомендации  совета  факультета  регулирования  экономики  и  международных  экономических  отношений  вышла  в  свет  книга  «Боевой расчет», посвященная    погибшим студентам-воинам  АГЭУ. Автор  книги – студент  АГЭУ, главный  редактор  студенческого  журнала  «Эконом plus»  Айк  Беджанян.
Из  ознакомительного  текста  узнаем, чтои  книга  эта  - летопись,  в  которой  сделана  попытка  представить  жизнь  и  пройденный  славный  боевой  путь погибших  студентов-воинов  АГЭУ (прежний ЕрИНХ). Книга  исключительна  именно тем, что  большая  часть  представленных  фактов, воспоминаний  и  фотографий  публикуется  в  первый  раз.
В  годы  Арцахской  войны  многочисленное  количество  молодых,  оставив  студенческие  аудитории,  взяли  в  руки  оружия  и  об’единились с  растущей  национально-освободительной  борьбой. Их  ряды  активно  дополнили  и  студенты  Армянского  государственного  экономического  университета.   Книга  посвящена  именно  этим  храбрецам.
Автор  за  содействие  в  издании  книги  особую  благодарность  выразил  ректору  АГЭУ  Корюну  Атояну, студентам, настоящим  и  прежним  сотрудникам, директору  военного  музея «Мать Армения» Аваг  Арутюняну, редактору  официальной  газеты  «Армянский  воин» Гнелу  Шахназаряну, председателю  села  Верин  Кармирахбюр  Камо  Чобаняну, директорам   18 и  62 школ. В  сентябре  предусмотрена   организация  презентации  книги.
О  погибших  студентов-воинов  АГЭУ  в  прошедшие  годы  было  написано  в  основном в  журнале  вуза  «Тнтесагет», однако  все  истории  о них, старые  и  новые  данные  не  были  в  одном  издании. Поздравляем  Студенческий  совет  и  Айка  Беджаняна  по  поводу  осуществления  этой  важной  работы  за  сбор истории  в  одном  издании.