Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը նոր ուսումնական տարվանից իր ուսանողների համար կսկսի մի շարք սոցիալական ծրագրերի իրագործումը: Այդ ծրագրերը կլինեն մի քանի ուղղություններով, որոնց բոլորի նպատակը լավ սովորող, բայց սոցիալապես անապահով երեխաներին իրենց կրթության իրավունքն իրացնելու հնարավորության ընձեռումն է:
Խնդիրների այս համալիրն այսօր քննարկվել է ՀՊՏՀ ռեկտորատի նիստում՝ այդպիսով հավանության արժանացնելով այս ուսումնական տարվանից առաջին կուրս ընդունված ուսանողների համար կրթաթոշակներ սահմանելու, նրանց խիստ մատչելի գներով հանրակացարանով ապահովելու, նվազագույն գներով համալսարանի ճաշարանի սպասարկումն իրականացնելու մասին հարցերը:
Այսպիսով, այս ուսումնական տարվանից ՀՊՏՀ առաջին կուրս ընդունված լավ սովորող (4- շեմից սկսած) երեխաները կստանան ամսական կրթաթոշակներ, որոնք կտրվեն երկրորդ կիսամյակից, սակայն ամբողջ տարվա համար՝ փոխհատուցելով նաև առաջին կիսամյակի ամիսները: Սահմանվել է 5-20 հազար ամսական կրթաթոշակ: Ռեկտորատի նիստում հավանության արժանացած նախագիծը շուտով կներկայացվի ՀՊՏՀ գիտխորհրդին, որից հետո ամբողջությամբ կհրապարակվի ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում՝ asue.am հասցեով: «Լավ սովորող, բայց սոցիալապես անապահով երեխաներին մենք պետք է խրախուսենք: Այսպիսով մենք ոչ միայն սոցիալական խնդիր ենք լուծում, այլև խրախուսում լավ սովորողին»,- հայտարարել է ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ խնդիրը հնարավորինս լավ կազմակերպելու համար հանձնարարականներ տալով ռեկտորատի անդամներին: Նա նաև ընդգծել է, որ կրթաթոշակների այս կարգը գործողության մեջ է դրվելու, միաժամանակ պահպանվելու է ուսման վարձերի զեղչման նախկին համակարգը:
Ուսանողների սոցիալական խնդիրների լուծմանն ուղղված հաջորդ քայլը նրանց խիստ մատչելի գներով հանրակացարանով ապահովելու ծրագիրն է: Բուհը նորոգված և նոր կահավորված հանրակացարանով է պատրաստվում ընդունել իր բոլոր ուսանողներին: Ուսանողների սոցիալական խնդիրների թեթևացմանն է ուղղված նաև համալսարանի ամբողջությամբ նորոգված և ժամանակակից պահանջներին համապատասխան կահավորված ճաշարանի գործարկումը, որտեղ սնունդի գները պետք է լինեն խիստ մատչելի: «Ճաշարանը պետք է աշխատի նվազագույն շահույթով, ընդամենը ինքնածախսածածկում պիտի ապահովի»,- շեշտել է ռեկտորը:
Ներկայացվել է նաև, որ ՀՊՏՀ ղեկավարությունը հասարակական ակտիվություն և բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողների հանգստի կազմակերպման համար արդեն մի քանի տարի, այս տարի ամռանը ևս «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանի 50 անվճար ուղեգիր է հատկացրել:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը շարունակելու է գործի դնել ուսանողների սոցիալական խնդիրների լուծմանը միտված նորանոր միջոցներ: Այս ամենը վավերացնող փաստաթղթերն ու կանոնակարգերը ամբողջությամբ համալսարանը կհրապարակի առաջիկայում, իսկ նոր ուսումնական տարվա հենց առաջին օրերին բուհի ղեկավարությունն ուսանողներին դրանք կներկայացնի ամենայն մանրամասնությամբ:

С нового учебного года АГЭУ для своих студентов осуществит ряд социальных программ
Армянский  государственный  экономический  университет  с  нового  учебного  года  для  своих  студентов  начнет  осуществление  ряда  социальных  программ. Эти  программы  будут  в  нескольких  направлениях, целью  каждой  из  которых  дать  возможность  реализовать  свое  право  образования  детям  с  хорошей  успеваемостью,  но  из  социально  необеспеченных  семей.
Этот  комплекс  задач  сегодня  обсуждался  на  заседании  ректората  АГЭУ, тем  самым    удостоились  признания   вопросы  об  определении  с  этого  учебного  года   стипендии     для  студентов-первокурсников, обеспечении  их  общежитием  по  разумным  ценам,  осуществлении  обслуживания  столовой  университета  минимальными  ценам.
Таким  образом, с  этого  учебного  года  первокурсники  АГЭУ  с  хорошей  успеваемостью  (начиная  с уровня  4) получат  ежемесячные  стипендии  со  второго  семестра,  однако  для  всего  года, возмещая  также  за  месяцы  первого  семестра. Определена  ежемесячная  стипендия  от  5-20  тысяч.  Проект,  удостоенный  признания  на  заседании  ректората,  скоро  будет  представлен    ученому  совету  АГЭУ,  после  чего   полностью  будет  опубликован  в  официальном  сайте  АГЭУ( asue.am).
«Детей  с  хорошей  успеваемостью,  но  социально  необеспеченных,  мы  должны  поощрять. Таким  образом,  мы  решаем  не  только  социальную  задачу,  но  и  поощряем  хорошего  учащегося»,- объявил  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян, дав  распоряжения  членам  ректората  по  возможности  хорошо  организовать  эту  задачу. Он  также  отметил,  что  этот  порядок  стипендий  войдет  в  действие, одновременно  будет  сохранена  и  прежняя  система  скидок  учебных  плат.
Следующий  шаг,  направленный  на  решение  социальных  проблем  студентов, программа  обеспечения  их  общежитием   по  разумным  ценам. Вуз  готовится  принять  всех  своих  студентов  отремонтированным  и  обставленным  общежитием. На уменьшение  социальных  проблем  студентов  направлена  эксплуатация  обставленной и  полностью отремонтированной  университетской  столовой,  соответствовавшей  современным  требованиям, где  цены  должны  быть  разумно  доступными. «Столовая  должна  работать  с  минимальной  прибылью,  только  должна  обеспечить   покрытие  своих  затрат»,- подчеркнул  ректор.
Было  представлено  также, что  руководство  АГЭУ  для  организации  отдыха  студентов,  имеющих  высокую  успеваемость и   проявивших  общественную  активность, уже  несколько  лет  и  в  этом  году  летом  также  предоставило  50  бесплатных  путевок  пансионата   «Тнтесагет».  Армянский  государственный  экономический  университет  будет  продолжать  использовать  все  новые  средства,  направленные  на  решение  социальных  задач  студентов. Документы, потверждающие  все это,  и    положения  полностью  университет  опубликует  в  ближайшее  время,  а  в  первые  же  дни  нового  учебного  года  руководство  вуза  их  представит  студентам  во  всех  подробностях.