«Բարեխղճության կրթական ցանց» ծրագիրը հյուրընկալվեց ՀՊՏՀ-ում
Այսօր ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում հյուրընկալվեցին «Ինթեգրիթի Էքշն» բրիտանական ոչ կառավարական կազմակերպության «Բարեխղճության կրթական ցանց» ծրագրի տնօրեն տիկին Էլեն Գոլդբերգը, ինչպես նաև ծրագրի` Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի մենեջեր Հարություն Ալեքսանյանը:
Հանդիպումը  «Ինթեգրիթի Էքշն»-ի` Հայաստանում իրականացվող միջոցառումների շարքից էր: Նախորդող միջոցառումը օգոստոսի 24-28-ը կայացել է Ծաղկաձորում` «Ուսումնական պլանների մշակումը բարեխղճության դասավանդման համար» խորագրով:  Քառօրյա սեմինարի աշխատանքներին մասնակցել է ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, ինչպես նաև հայաստանյան մի շարք համալսարանների ներկայացուցիչներ, պատվիրակներ Ռուսաստանի Դաշնությունից և Վրաստանից:
«Բարեխղճության կրթական ցանց» ծրագրի տնօրենի այցը մեր համալսարան պայմանավորված էր «Ինթեգրիթի Էքշն» բրիտանական ոչ կառավարական կազմակերպության և ՀՊՏՀ-ի միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսվող համագործակցությամբ, որի նպատակն է իրականացնել ուսումնական, գիտահետազոտական աշխատանքներ, նպաստել նոր ուսումնական դասընթացների մշակմանը:
Ներկայացնելով հյուրերին և այցելության նպատակը` պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ խոսվելու է բարեխղճության մասին, ինչն ըստ էության նշանակում է` խոսել սոցիալական կապիտալի մասին, վստահության մասին, քանի որ եթե մի տեղ բացակայում է բարեխղճությունը, այնտեղ ի հայտ են գալիս կոռուպցիոն ռիսկեր: Այս առումով նա կարևորեց առաջավոր երկրների փորձը և մասնավորապես համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ծանոթությունը «Բարեխղճության կրթական ցանց» ծրագրին:
Տիկին Գոլդբերգը ներկայացրեց իր ղեկավարած կազմակերպության գործունեությունն ամբողջ աշխարհում և իրականացվող երկու հիմնական ծրագրերը` «Բարեխղճության կրթական ծրագիր» և «Համայնքային բարեխղճության ձևավորում»:
Կարևորելով հասարակության մեջ բարեխղճության սերմանումը` տիկին Գոլդբերգը նշեց, որ այն բանաձևվում է որպես հաշվետվողականություն, կարողունակություն և էթիկա` առանց կոռուպցիայի:
Հարություն Ալեքսանյանը ներկայացրեց ծրագրի գործունեությունը իր ղեկավարած տարածաշրջանում, հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը ՀՊՏՀ-ի հետ կլինի փոխշահավետ, կծառայի նոր ծրագրերի ներդրմանն ու կիրառմանը:
Այնուհետև ելույթ ունեցան և բանախոսներին հարցեր ուղղեցին ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի ասիստենտ Սուրեն Բաբաջանյանը, փիլիոսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ Արամ Սարգսյանը, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ Աշոտ Թավադյանը:

Программа «Образовательная сеть добросовестности» посетила АГЭУ
Сегодня центр международных программ АГЭУ посетили директор программы «Образовательная сеть добросовестности» британской не правительственной организации «Интегрити Экшн» мадам Элен Голдберг, а также менеджер программы Восточной Европы и Центральной Азии Арутюн Алексанян.
Встреча эта из ряда мероприятий, осуществляемых «Интегрити Экшн» в Армении. Предыдущее мероприятие состоялось 24-28 августа в Цахкадзоре на тему «Разработка учебных планов для преподавания добросовестности». В 40-дневных работах семинара участвовал проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ, профессор Гагик Варданян, а также представители ряда армянских университетов, представители из Российской Федерации и Грузии.
Визит директора программы «Образовательная сеть добросовестности» в наш университет обусловлен сотрудничеством, предусмотренным меморандумом о взаимопонимании, заключенным между британской организацией «Интегрити Экшн» и АГЭУ, целью которой осуществить учебные, научноисследовательские работы, способствовать разработке новых учебных курсов.
Представляя госгей и цель визита, проректор Гагик Варданян отметил, что будут говорить о добросовестности, что по сути означает говорить о социальном капитале, доверии, так как, если где-то отсутствует добросовестность, там появляются коррупционные риски. В этом смысле он выделил опыт стран и особенно знакомство профессорскопреподавательского коллектива университета с программой «Образовательная сеть добросовестности».
Мадам Голдберг представила две основные программы «Образовательная сеть добросовестности» и «Оформление региональной добросовестности», осуществляемых ею, и деятельность организации, руководимой ею, во всем мире.
Выделяя распространение добросовестности в обществе, мадам Голдберг отметила, что оно рассматривается как подотчетность, способность и этика без коррупции.
Арутюн Алексанян представил деятельность программы в руководимом им регионе, выразил надежду, что сотрудничество с АГЭУ будет взаимовыгодным, будет служить внедрению и использованию новых программ.
Затем выступили и обратились к докладчикам с вопросами ассистент кафедры финансового учета Сурен Бабаджанян, заведующий кафедрой философии и армянской истории Арам Саргсян, заведующий кафедрой экономико-матаматических методов Ашот Тавадян.