«Բոլոր արտոնությունները վերաբերելու են բացառապես լավ սովորող ուսանողներին». Արմեն Աշոտյանը ՀՊՏՀ-ում ներկայացրել է բուհական նոր օրինագծեր և ուսանողներին հրավիրել բաց քննարկման
Դիտումների քանակ՝ 1151
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը այսօր բուհերի ուսանողական խորհուրդների հրավերով Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում հանդիպում է ունեցել պետական և ոչ պետական բուհերի ուսանողական խորհուրդների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման սկզբին նախարարը նշել է, որ պատրաստ է քննարկել ցանկացած հարց, որ վերաբերում է կրթության համակարգին, թեև առիթը և ուսխորհուրդների հրավերը պայմանավորված է ուսման վարձերի բարձրացման խնդրով:
Նախարարը խոսել է նախարարության կողմից ձեռնարկվող քայլերի մասին, ներկայացրել նոր օրինագծեր և պատասխանել է ուսխորհրդականների հարցերին:
«Մեր բանաձևը, որով մենք աշխատելու են և աշխատում ենք` 2 պնդումից բաղկացած բանաձև է: 1-ին պնդումը հետևյալն է, որ ոչ մի լավ սովորող ուսանող դուրս չի մնալու բուհերից սոցիալական պատճառներով: Սա մեր գերագույն նպատակն է և այս նպատակին հասնելու համար մի շարք քայլեր արվել են և արվելու են: 2-րդ մեր բանաձևը հետևյալն է, որ ուսման վարձերի թանկացման արդյունքում հավելյալ հավաքագրվող գումարը ավելի քիչ կլինի, զգալիորեն ավելի քիչ, քան պետության և բուհերի կողմից ուսանողների վրա հավելյալ ծախսվելիք գումարը»,- ասել է Արմեն Աշոտյանը և մատնանշել այս 2 բանաձևերի կյանքի կոչման ուղիները:
Նա պարզաբանել է, որ սեպտեմբերի 1-ից «Փարոս» համակարգում ընդգրկված ամենաանապահով ընտանիքների ուսանողները լավ սովորելու դեպքում իրավունք կունենան ստանալու 50-ից 100 տոկոս զեղչ: Դիմելով ուսխորհրդականներին` նախարարը հանձնարարել է հետևել, որ իրականում այդ օգնությունը լինի հասցեական, որ ընթացակարգերը ձևակերպվեն և ուսանողները կարողանան ստանալ իրենց չափաբաժին օգնությունը:
2-րդը, նախարարի ներկայացմամբ, միջին խավի և միջին խավից մի քիչ ցածր սոցիալական խմբերի ուսանողների համար արտոնյալ ուսանողական վարկերն են, որոնք տրվելու են ոչ թե ինչպես նախկինում` 24 տոկոսով, այլ 12 տոկոսով, որտեղ պետությունը լավ սովորող ուսանողի համար 2 տոկոս սուբսիդավորում է նախատեսում, իսկ գերազանցիկների համար` 3 տոկոս և մի շարք արտոնյալ պայմաններ են գործում:
Արմեն Աշոտյանը տեղեկացրել է նաև, որ պատրաստ է ուսման վարձերի որոշումների հետ կապված օրենքի նախագիծը, որով կսահմանափակվեն բուհերի լիազորությունները այդ հարցում: Այն գտնվում է կառավարությունում, մոտ ապագայում քննարկման արդյունքում կառաքվի Ազգային ժողով, որտեղ կքննարկվի առաջնահերթության կարգով:
Նախարարի ներկայացրած 2-րդ օրինագիծը վերաբերում էր ուսանողական զեղչերին: Նոր օրինագծով նախատեսվում է` 1-ը` սահմանել, որ բուհերը վճարովի ծառայությունների հաշվին կուտակած գումարի առնվազն 7 տոկոսը պետք է ուղղեն ուսանողական զեղչերին, վճարովի համակարգի ուսանողների 10 տոկոսը կստանա զեղչ, օրենքով թվարկվում են այն սոցիալական խմբերը, որոնց հասնում է զեղչը: Նախատեսվում է նաև, որ բուհերը նույնպես կարող են սահմանել լրացուցիչ արտոնություններ տարբեր սոցիալական խմբերի համար: Նախարարը տեղեկացրել է, որ բոլոր արտոնությունները վերաբերելու են բացառապես լավ սովորող ուսանողներին և ավելացրել , որ օրինագծերը բաց են քննարկման համար, կքննարկվեն նաև Ազգային ժողովում, ապա կլրամշակվեն` պահպանելով սկզբունքները:
Նախարարը հայտնել է նաև կառավարության 2 որոշումների մասին, որոնք պատրաստվել են վարչապետի հանձնարարությամբ: 1-ինը` «Լավագույն ուսանող» կրթաթոշակ է սահմանվելու գիտակրթական 7 առարկայական խմբերում` տեխնիկակականից մինչև հումանիտար, բակալավր և մագիստրոս աստիճաններում: Երեք լավագույնները ստանալու են միանվագ կրթաթոշակ. 3-րդ տեղի համար մոտավորապես ` 150. 000 դրամ, 1-ին տեղի համար` 550. 000 դրամ:
Արմեն Աշոտյանը տեղեկացրել է, որ 2-րդ որոշման նախագիծը վերաբերում է բուհերում պետական պատվերի տեղերի ընդլայնմանը, այսինքն` անվճար կրթություն պետության հաշվին և պետության համար գերակա մասնագիտությունների գծով: Ըստ նախարարի` նվազագույն թիվը, որով կարող է ավելանալ պետպատվերը` 10 տոկոս է, առավելագույնը` 20 տոկոս:
Նախարար Արմեն Աշոտյանը պատասխանել է ուսխորհրդականների հարցերին: Մասնավորապես այն հարցին, թե արդյոք վարձավճարների բարձրացումները կլուծեն հանրակացարանային խնդիրը, Աշոտյանը նշել է, որ կառավարությունն այն քննարկում է որպես մեկ հիմնախնդիր` ուսանողական ավաններ ստեղծելու համատեքստում, բայց և հավելել, որ, օրինակ, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի դեպքում այդ խնդիրը լուծվում է առանձին բուհում:
Հանդիպման ավարտին նախարարը հորդորել է երիտասարդներին լավ սովորել, օգտվել ընձեռվող արտոնություններից, բայց և կատարել պարտականությունները, մասնակից լինել նոր ծրագրերին` ուղղված կրթության որակի բարելավմանը: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ականտես է, օրինակ, ՀՊՏՀ-ում օրեցօր տեղի ունեցող բարեփոխումներին և բարեկարգ ուսումնական միջավայրի ստեղծմանը:
Ուսխորհրդականների հետ հանդիպման ավարտից հետո ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի, ՀՊՏՀ ուսխորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանի ուղեկցությամբ այցելել է ՀՊՏՀ նորակառույց ճաշարան, միջազգային ծրագրերի իրականացման նորակառույց կենտրոն, համալսարանի նորակառույց բակ, ինչպես նաև եղել  է  ՀՊՏՀ ուսխորհրդի սենյակում:

Сегодня министр образования и науки РА Армен Ашотян по приглашению студенческих советов вузов встретился в Армянском государственном экономическом университете с представителями студенческих советов государственных и не государственных вузов. В начале встречи министр отметил, что готов обсудить любой вопрос, который относится к системе образования, хотя причина и приглашение студсоветов обусловлена проблемой повышения учебной платы. Министр говорил о предпринимаемых шагах со стороны министерства, представил новые законопроекты и ответил на вопросы представителей студсоветов.
«Наша формулировка, по которой мы работаем и будем работать, состоит из 2 утверждений. 1-ое утверждение следующее, что ни один студент с хорошей успеваемостью из-за социальных причин не останется вне вуза. Эта наша высочайшая цель и для достижения этой цели сделано немало и еще будет сделано. 2-ое наше утверждение, что в результате дороговизны учебных плат, собранная дополнительная сумма будет намного меньше, ощутимее, чем потраченная государством и вузами дополнительная сумма на студентов»,- сказал Армен Ашотян и указал пути претворения в жизнь этих 2 формилировок.
Он раз’яснил, что с 1-го сентября студенты из необеспеченных семей, вовлеченных в систему «Парос», при хорошей успеваемости будут иметь право получить скидку в размере 50% -100%. Обращаясь к представителям студсоветов, министр поручил проследить, чтоб эта помощь реально была адресована, оформленна, чтоб студенты могли получить свою долю помощи. 2-ое, по представлению министра, привилегированные студенческие кредиты для студентов социальных групп среднего класса и немного ниже среднего класса, которые будут предоставляться не как в прошлом за 24%, а за 12%, где государство для студента с хорошей успеваемостью предусматривает 2% субсидирования, а для отличников -- 3% и действует ряд привилегированных условий. Армен Ашотян сообжщил также, что готов законопроект, связанный с решениями учебных плат, чем и будут ограниченны полномочия вузов в этом вопросе. Этот законопроект находится в правительстве, в ближайшем будущем обсудится и в результате доставят в Национальное собрание, где обсудится в приоритетном порядке. 2-ой законопроект, представленный министром, относился студенческих скидок. По новому законопроекту предусматривается: 1) определить, 7% накопленной суммы на счете платных услуг вуза должны направить на студенческие скидки, 10% студентов платной системы получат скидки, по закону перечисляются те социальные группы, которым полагается скидка. Предусматривается также, что вузы также могут определить дополнительные привилегии для разных социальный групп. Министр проинформировал, что все привилегии будут относиться исключительно к студентам с хорошей успеваемостью и добавил, что законопроекты открыты для обсуждений,будут обсуждены также и в Национальном собрании, затем будут разработанны и дополненны, сохранив принципы.
Министр сообщил также о 2 решениях правительства, которые были подготовленны по поручению спикера. 1) Субсидия «Лучший студент» будет определен в научнообразовательных 7 предметных группах, от технической до гуманитарной, в степенях бакалавра и магистра. Три лучших студента получат одноразовую стипендию: для 3-го места приблизитевльно 150.000 драмов, для 1-го места- 550. 000 драмов.
Армен Ашотян сообщил, что проект 2-го решения относится к расширению государственных мест в вузах, т.е. бесплатного образования за счет государства и специальностей, приоритетных для государства. По мнению министра, минимальное число на сколько может увеличиться госзаказ -- 10%, максимальное – 20%.
Министр Армен Ашотян ответол на вопросы представителей студсоветов. В частности на тот вопрос, на самом ли деле повышения учебных плат решат проблему общежития. Ашотян отметил, что правительство ее обсуждает, как одну проблему в контексте создания студенческих поселений, но и добавил, что на примере Армянского государственного экономического университета эта проблема решается отдельно в вузе.
В конце встречи министр призвал молодых хорошо учиться, воспользоваться предоставленными привилегиями, но и выполнять обязанности, принимать участие в новых программах, направленных на улучшение качества образования. Армен Ашотян отметил, что он свидетель преобразований, происходящих в АГЭУ и создания благоприятной учебной атмосферы. После завершения встречи с представителями студсоветов министр ОН РА Армен Ашотян с ректором АГЭУ Корюном Атояном при сопровождении председателя студсовета АГЭУ Севака Хачатряна посетил новостроенную столовую АГЭУ, новостроенный центр осуществления международных программ, новостроенный двор университета, а также побывал в комнате студсовета АГЭУ.