Այս օրերին Դիլիջանում գտնվող ՀՊՏՀ «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանում իր ամառային հանգիստն է վայելում համալսարանի ուսանողությունը: Այս տարի ևս ՀՊՏՀ ղեկավարությունը հաճելի անակնկալ էր մատուցել` ուսանողական խորհրդին 4-րդ հերթափոխի համար հատկացնելով 50 անվճար ուղեգիր: «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանի պետ Հակոբ Կյոկչյանի տեղեկացմամբ, համալսարանի շուրջ 100 ուսանող է հանգստանում բնության այս գեղատեսիլ վայրում: Նրանց շարքում են նաև օգոստոսի 12-17-ը Ծաղկաձորում անցկացված «Բազե-2013» երիտասարդական համահայկական հավաքի մասնակից ՀՊՏՀ ուսանողները, որոնք Դիլիջան են ժամանել օգոստոսի 18-ին: Այս մասին մեզ հայտնեց 2-րդ կուրսի մագիստրանտ, ՀՊՏՀ ջոկատի ղեկավար Հարություն Արզումանյանը: Վերջինս, լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում անդրադառնալով «Բազե-2013» հավաքին, տեղեկացրեց, որ այս տարի «Նարնջագույն» և «Կապույտ» ճակատները, վաստակելով հավասար միավորներ, կիսել են հաղթանակը: ՀՊՏՀ ուսանողների 9 հոգուց բաղկացած ջոկատը հանդես է եկել «Նարնջագույն» ճակատի կազմում: 15 ջոկատից բաղկացած վերոնշյալ ճակատի կազմում է եղել նաև վետերան բազեականների ջոկատը` ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանի ղեկավարությամբ: Ուժերը չափելով մարզամշակութային տարբեր միջոցառումներում` ՀՊՏՀ-ականներն անցել են թեժ մրցույթների բովով և գրանցել հաջողություններ: Հարություն Արզումանյանը հատկապես առանձնացրեց Brain ring գիտակների խաղին մասնակցած մեր թիմի մրցելույթները:
«Մեր ուսանող գիտակները Brain ring-ի ներճակատային ու միջճակատային մրցույթներում գրավել են առաջին տեղը` «Նարնջագույն» ճակատին բերելով առաջին հաղթական միավորները: Ընդհանրապես, ակտիվորեն ենք մասնակցել «Բազե-2013» բոլոր միջոցառումներին և այսօր վաստակած հանգիստ ենք վայելում»,-ասաց ՀՊՏՀ ջոկատի ղեկավարը և հավելեց, որ դիլիջանյան օրերը ևս հարուստ են մարզամշակութային միջոցառումներով: Հարություն Արզումանյանը վստահեցրեց, որ Դիլիջանից կվերադառնան կազդուրված, հանգստացած`լի անմոռանալի հիշողություններով:
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ Դիլիջանի «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանը հանգստացողների առաջին հերթափոխն ընդունել է հուլիսի 5-17-ը, երկրորդը`հուլիսի 18-30-ը, երրորդը` հուլիսի 31-ից օգոստոսի 12-ը: 4-րդ հերթափոխը մեկնել է օգոստոսի 13-ին և կվերադառնա օգոստոսի 25-ին:

Студенты АГЭУ наслаждются своим летним отдыхом в дилижанском пансионате «Тнтесагет»
В  эти  дни  студенчество  университета  наслаждается  своим  летним  отдыхом  в  пансионате АГЭУ  «Тнтесагет»,  находящийся  в  Дилижане.  И  в  этом  году  руководство  АГЭУ  преподнесло  приятный  сюрприз,  предоставив   студенческому  совету  для  четвертой  смены  50  бесплатных  путевок. По  сведениям  начальника  пансионата  «Тнтесагет»  Акопа  Кекчяна, около  100  студентов  университета, отдыхали  в  этом  красивом  уголке  природы.  Среди  них  были  также  и  студенты  АГЭУ, участники  молодежного  всеармянского  сбора  «Базе-2013»,  прошедшего  12-17  августа  в  Цахкадзоре, прибывшие  в  Дилижан  18-го  августа.  Об  этом  нам  сообщил  магистрант  2-го  курса,  руководитель  отряда  АГЭУ  Арутюн  Арзуманян.   Он,  обращаясь  к  сбору  «Базе-2013»,  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  сообщил,  что  в  этом  году  «Оранжевый» и «Синий» фронты, заработав  равные  очки,  поделили  между  собой  звание  победителя.  Отряд, состоящий  из  9-ти  студентов  АГЭУ,  выступил   в  составе  «Оранжевого»  фронта. В  составе  вышеуказанного  фронта, состоящего  из  15-ти  отрядов, находился  и  отряд  ветеранов  базе во  главе  председателя  студенческого  совета  АГЭУ  Севака  Хачатряна.  Соревнуясь  в  различных  спортивно-культурных  мероприятиях,  университетовцы  преодолели   напряженные  соревнования  и  зарегистрировали  успехи. Арутюн  Арзуманян  особенно  выделил  выступления  нашей  команды,  участвовавшей  в  игре  знатоков Brain ring.
«Наши  студенты-знатоки  в  фронтовом  и  межфронтовом  соревнованиях  завоевали  первое  место, принося  «Оранжевому» фронту первые  победоносные   очки. В  общем, активно  участвовали   во  всех  соревнованиях  «Базе-2013»  и  сегодня  наслаждаемся  заработанным  отдыхом»,-сказал  руководитель  отряда  АГЭУ  и  добавил, что  и дилижанские  дни  богаты  спортивно-культурными  мертоприятиями. Арутюн  Арзуманян  уверил,  что  из  Дилижана  возвратятся  отдохнувшими, полными  сил, незабываемыми  впечатлениями.
Напомним, что  дилижанский  пансионат  АГЭУ «Тнтесагет» первую  смену  отдыхающих  принял  5-17 июля, вторую  смену --  18-30  июля,  третью смену – 31  июля  - 12  августа, четвертая  смена  отправилась  13-го  августа  и    возвратится  25-го  августа.