Կայացավ ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի 2012-2013 ուստարվա վերջին նիստը
Նիստերի սրահում այսօր կայացավ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական խորհրդի 2012-2013 ուսումնական տարվա վերջին նիստը: Օրակարգային առաջին հարցի շրջանակներում անցնող ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակի արդյունքներն ամփոփող զեկույցով հանդես եկավ ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը: Անդրադառնալով տարբեր կրթաձևերում առաջինից երրորդ կուրսերում ուսման առաջադիմությանը՝ պրոռեկտորը մասնավորապես ընդգծեց, որ երկրորդ կիսամյակում առկա բակալավրիատում քննաշրջանից հետո առաջադիմությունը եղել է այնքան, որքան նախորդ տարվա նույն կիսամյակին, այսինքն՝ 71,5 տոկոս, առկա մագիստրատուրայում հիմնական քննաշրջանից հետո առաջադիմությունը կազմել է 78,6 տոկոս՝ անցած տարվա նույն կիսամյակի 78,4 տոկոսի համեմատ: Հեռակա բակալավրիատում ուսման առաջադիմությունը կազմել է 43,3 տոկոս՝ նախորդ տարվա 24 տոկոսի համեմատ, հեռակա մագիստրատուրայում՝ 63,2 տոկոս՝ նախորդ տարվա 45,5 տոկոսի համեմատ: Ամփոփելով՝ Միհրդատ Հարությունյանն ընդգծեց, որ երկրորդ կիսամյակի քննաշրջանն անցել է առանց արտառոց դեպքերի, իսկ հայտնաբերված թերություններն էլ շտկվում են:
Օրակարգային երկրորդ հարցով ներկայացվեց «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանում ուսանողության և աշխատողների ամառային հանգստի նախապատրաստման վիճակը, անդրադարձ եղավ կատարված աշխատանքներին:
Ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը զեկուցեց գիտելիքների գնահատման բազմագործոնային կարգում փոփոխություններ կատարելու մասին: Նոր կարգի մանրամասներին կանդրադառնանք առաջիկայում՝ ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում այն ամբողջությամբ հրապարակելով: Ներկայացված հարցերի քննարկումից հետո գիտխորհուրդը միաձայն հաստատեց որոշումները:
Գիտխորհրդի տարեվերջյան նիստում կազմակերպվեցին նաև փակ գաղտնի քվեարկություններ՝ ամբիոնների պրոֆեսորների թափուր պաշտոնների համար, ինչպես նաև դոցենտի գիտական կոչումներ շնորհելու մասին: Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին հարցերը, որոնք հաստատվեցին: Գիտխորհուրդը հրատարակության երաշխավորեց 3 ուսումնական ձեռնարկ:

Состоялось последнее заседание ученого совета АГЭУ 2012-2013 учебного года
Сегодня  в  зале  заседаний  состоялось  последнее  заседание  ученого  совета  Армянского государственного  экономического  университета   2012-2013 учебного  года. В  рамках  первого  вопроса  повестки  дня  с  докладом  о  результатах  второго  семестра  прошедшего  учебного  года  выступил  проректор  по  учебноорганизационной работе  Мирдат  Арутюнян. Обращаясь  к  успеваемости  1-3  курсов    разных  форм  обучения,    проректор,  в  частности,  подчеркнул,  что  во втором  семестре    в  стационарном  бакалавриате  после  сессии  успеваемость была  такой,  какой   была  во  втором  семестре  прошлого  года, т.е. 71,5 %, в  стационарной  магистратуре  после  основной  сессии  успеваемость  составляла   78,6 %   по  сравнению  78,4 %  того  же  семестра  прошедшего  года. В  заочном  бакалавриате  успеваемость  составила  43,3% по  сравнению  24 %   прошлого  года, в  заочной  магистратуре  63,2 % ՝ по  сравнению  45,5 %  прошлого  года. Обобщая, Мирдат  Арутюнян  подчеркнул,  сессия  второго  семестра  прошла  без   особых  происшествий,  а  выявленные  недостатки устраняются.
По  второму  вопросу  повестки  дня  было  представленно подготовительное  состояние    пансионата   «Тнтесагет»  для  летнего  отдыха  сотрудников  и  студентов, рассмотрены  проделанные  работы.
Проректор  по  учебнометодической  работе  Паруйр  Калантарян  выступил  с  докладом  о  проведении  изменений  в  многофакторной  системе    оценки  знаний. К  подробностям  новой  ситемы  обратимся  в  ближайшее  время, публикуя  ее  полностью  в  официальном  сайте  АГЭУ. После  обсуждений  представленных  вопросов  ученый  совет  единогласно  утвердил  решения. На  последнем  заседании  ученого  совета  были  организованны  также    закрытые  тайные  голосования  на  вакантные  должности  профессоров  кафедр,  а  также    для  присвоения  ученых  званий доцента.    Проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян  представил  темы  диссертаций  и  вопрос   об  утверждении  научных  руководителей, который был  утвержден.  Ученый  совет   рекомендовал  к  печати   3 учебных  пособия.