Զորակոչի ենթակա ՀՊՏՀ ուսանողները պատրաստվում են մեկնել բանակ. նրանց բարեմաղթանք է հղել բուհի ռեկտորը
Այս օրերին զորակոչի ենթակա ՀՊՏՀ ուսանողները, զորակոչի ենթակա բակալավրիատի և մագիստրատուրայի շրջանավարտները պատրաստվում են մեկնել Հայոց բանակ և կատարել իրենց սրբազան պարտքը հայրենիքի առաջ:
«Հպարտորեն, պարտքի ու պատասխանատվության մեծ զգացումով եմ պատրաստվում ծառայել Հայոց բանակում: Մեր սահմաններն անառիկ պահելը, մեր երկրում խաղաղություն ապահովելը յուրաքանչյուրիս պատվի գործն է»,-լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց հաշվապահական հաշվառում մասնագիտության 1-ին կուրսի ուսանող, զորակոչիկ Խորեն Տեր-Հովհաննիսյանը և հավելեց, որ արդեն ստացել է ծանուցագիր և զինվորական ծառայության է մեկնելու հունիսի 28-ին: Նա ուրախությամբ նշեց, որ կհասցնի հանձնել ամփոփիչ քննությունները և վայելել ուսանողական կյանքի մի քանի օր ևս: Ապագա զինվորը միայն ափսոսում է, որ վերադառնալուց հետո այլևս այս կուրսում չի սովորելու, սակայն հավատում է, որ իր և համակուրսեցիների միջև ստեղծված ջերմ հարաբերությունները կշարունակվեն հետագայում ևս: «Վստահեցնում եմ, որ բանակ մեկնող իմ համակուրսեցի ընկերները ևս գիտակցում են, որ բանակում ծառայելն իրենց սրբազան գործն է և պատրաստ են զինվոր դառնալ»,-իր դիտարկումները հայտնեց Խորեն Տեր-Հովհաննիսյանը և հավաստիացրեց, որ վերադառնալու են ավելի հասունացած, ինքնահաստատված և ուսումնառությունը շարունակելու են նոր ոգևորությամբ:
Զորակոչային տարիքի ուսանողներին, ինչպես նաև զինծառայությունն ավարտած մեր ուսանողներին բարեմաղթանք է հղել նաև ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը: «Սիրելի ուսանողներ, շրջանավարտներ, հարազատ բուհը հպարտ է բանակ զորակոչվող իր սաներով: Հայոց բանակում ծառայելը յուրաքանչյուր երիտասարդի սրբազան պարտքն է, հայրենիքի սահմանների պաշտպանությունը՝ անառարկելի անհրաժեշտություն: Ձեր ամբողջ ծառայության ընթացքում մենք պարբերաբար հպարտանալու առիթներ ենք ունենում, քանի որ հաճախ ես տարբեր զորամասերից մեր ուսանողների օրինակելի ծառայության մասին շնորհակալագրեր եմ ստանում: Վստահ եմ, որ Դուք ևս համալրելու եք այդ երիտասարդների շարքերը, որոնց մասին մենք հրաշալի գովեստի խոսքեր ենք լսելու: Հավատացած եղեք, հարազատ բուհը ուրախ է Ձեր հաջողություններով և սպասում է Ձեր վերադարձին: Խաղաղ երկինք Ձեզ և բարի ծառայություն:
Ինչ վերաբերում է Ձեզ՝ զինծառայությունն ավարտած մեր սիրելի ուսանողներ, շնորհավորում ենք Ձեզ և ցանկանում, որ նոր ջերմեռանդությամբ անցնեք ուսումնական գործընթացի շարունակությանը»,- ասվում է ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի խոսքում:

Студенты-призывники АГЭУ готовятся отправиться на службу: с наилучшими пожеланиями к ним обратился ректор вуза
В  эти  дни  студенты-призывники  АГЭУ, выпускники  бакалавриата  и  магистратуры   готовятся  отправиться  на  службу  в  Армянскую  армию  и  выполнить  свой  святой  долг  перед  родиной. «С  гордостью,  с  большим  чувством  долга  и  ответственности   готовлюсь  служить  в  Армянской  армии.  Наши  границы  неприступно  защищая,  обеспечив  мир  в  нашей  стране, --  это  дело  чести  каждого  из  нас»,-сказал  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  студент  1-го  курса  по  специальности   бухгалтерский  учет, призывник  Хорен  Тер-Ованнисян  и  добавил,     что  уже  получил   повестку и   28-го  июня  отправится  на  военную  службу.   Он  с  радостью  отметил, что   успеет  сдать  обобщающие  экзамены  и  еще  несколько  дней  насладиться  студенческой  жизнью. Будущий  солдат   сожалеет  только  о  том, что  после  возвращения не  будет  учиться  в  этом  курсе,  однако  уверяет,  что  теплые  отношения,  возникшие    между  ним  и  однокурсниками,  продолжатся и    в  будущем.  «Уверяю,  что мои  однокурсники-призывники  также  сознают,  что  служить  в  армии – это  их  святое  дело и  готовы  стать  солдатом»,-свои  наблюдения  выразил  Хорен  Тер-Ованнисян и  заверил, что  они   вернуться  более  зрелыми,  самоутвержденными  и   с  новым  воодушевлением  продолжат  свою  учебу.  К  студентам  призывного  возраста,  а  также  демобилизованным  нашим  студентам  с  наилучшими  пожеланиями  обратился    ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян.  «Дорогие  студенты,  выпускники, родной  вуз  гордится   своими  воспитанниками-призывниками. Служить  в  Армянской  армии - святое  дело  каждого  молодого  человека,   защита  родных  границ – безапилляционная необходимость. Во  время  всей  вашей  службы  у  нас  будут  поводы  периодически  гордиться,  так  как   я  часто  получаю  из  различных  военных  частей  благодарственные  письма   за  примерную  службу  наших  студентов.   Я  уверен, что  Вы  также восполните ряды  этих  молодых  людей,  о  которых  мы  услышим  великолепные  хвалебные  слова. Будьте  уверенны, родной  вуз  рад  Вашим  успехам  и  ждет  Вашего  возвращения. Мирного  неба  Вам  и  доброй  службы. Что  относится  Вас,  демобилизованные  наши  дорогие  студенты,  поздравляем  Вас  и  желаем,  чтоб  Вы  с  новыми  силами   перешли  к  продолжению   учебного процесса»,- говорится в  речи  Корюна  Атояна.