Մեր բուհը Հայաստանը ներկայացրել է Բեյջինգի ֆինանսների և տնտեսագիտության ինստիտուտի սեմինար-խորհրդակցությանը
Մայիսի 7-ից 29-ը Չինաստանի մայրաքաղաք Բեյջինգի (Պեկին) ֆինանսների և տնտեսագիտության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ այնտեղ անցկացվել է սեմինար-խորհրդակցություն` զարգացող երկրների բուհերի տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարների մասնակցությամբ: Հայաստանը ներկայացրել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը՝ ի դեմս գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանի: Վերջինս լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնելով այս մասին՝ նշեց, որ սեմինար-խորհրդակցությանը մասնակցել են 15 երկրների, այդ թվում` Կարիբյան և Խաղաղօվկիանոսյան ավազանի, Մալդիվյան կղզիների երկրների, Մոնղոլիայի տարբեր բուհերի ներկայացուցիչներ: Նախկին ԽՍՀՄ-ից մասնակիցներ են ներկա եղել Վրաստանից ու Ղրղզստանից:
«Սեմինար-խորհրդակցությունը նվիրված էր ինչպես գիտական հետազոտությունների միջազգայնացման, այնպես էլ կրթական բարեփոխումների իրականացման հիմնախնդիրներին: Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ բոլոր զարգացող երկրներում առկա էին գրեթե նույն խնդիրները, օրինակ` նախաավարտական և ուսումնական պրակտիկաների կազմակերպման ոչ բավարար մակարդակը, գիտահետազոտական ծրագրերի իրականացման և գիտահետազոտական կենտրոնների արդյունավետության բարձրացումը»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Խորեն Մխիթարյանը: ՀՊՏՀ գիտության բաժնի պետը նշեց նաև, որ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Բահամյան կղզիների գործարարության դպրոցի և Ֆիջիի ազգային համալսարանների պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ` նվազագույնը 2 տարի ժամկետով փոխհամագործակցային հարաբերություններ ստեղծելու մասին:
Խորեն Մխիթարյանը տեղեկացրեց նաև, որ սեմինար-խորհդակցության աշխատանքային խումբն այցելել է Շանհայի արտաքին առևտրի ինստիտուտ, որտեղ հանդիպել է պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ, ծանոթացել կատարվող կրթական բարեփոխումներին, ուսումնառության կազմակերպման գործընթացին:
«Այդ բուհում հանդիպեցինք նաև Հայաստանից այնտեղ սովորող 4 ուսանողների, որոնք պատմեցին իրենց ուսանողական առօրյայի և ուսումնառության ընթացքի մասին»,-տեղեկացնելով այս մասին` Խորեն Մխիթարյանը գոհունակությամբ նշեց, որ հայաստանցի ուսանողներն օտարերկրյա բուհում ստեղծել են Հայաստանին նվիրված անկյուն և բարձր են պահում իրենց երկրի պատիվը:

Наш вуз представил Армению на семинар-совещании Бейджингского финансового и экономического института
С 27 по 29 мая в столице Китая по инициативе Бейджингского (Пекин) финансового и экономического института было проведено семинар-совещание с участием руководителей различных инфраструктур вузов развитых стран. Армению представил Армянский государственный экономический университет в лице начальника научного отдела Хорена Мхитаряна. Он, сообщив об этом отделу информации и связей с общественностью, отметил, что в семинар-совещании участвовали представители различных вузов 15 стран, в том числе Карибского и Тихоокеанского бассейна, стран Малдивских островов, Монголии. Из бывшего СССР присутствовали участники из Грузии и Киргизии. «Семинар-совещание было посвящено как интернационализации научных исследований, так и проблемам осуществления образовательных преобразований. Примечателен тот факт, что во всех развитых странах существовали почти одни и те же задачи, например, неудовлетворительный уровень организации довыпускных и учебных практик, осуществления исследовательских программ и повышения продуктивности исследовательских центров»,- сказал в беседе с нами Хорен Мхитарян. Начальник научного отдела АГЭУ отметил также, что предварительная договоренность о создании взаимосотруднических отношений была достигнута с профессорскопреподавательскими коллективами бизнес-школы Багамских островов и Фиджийских национальных университетов минимум сроком на 2 года. Хорен Мхитарян сообщил также, что семинарская рабочая группа посетила Институт внешней торговли Шанхая, где встретилась с представителями профессорскопреподавательского коллектива, ознакомилась с проводимыми образовательными преобразованиями, организацией учебного процесса. «В этом вузе встретились с обучающимися там 4 студентами из Армении, которые рассказали о своих студенческих буднях и учебном процессе»,-сообщая об этом, Хорен Мхитарян одобрительно отметил, что армянские студенты в иностранном вузе создали уголок, посвященный Армении, и высоко держат честь своей страны. После завершения семинар-совещания всем участникам были вручены сертификаты.