ՀՊՏՀ կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնի և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության « Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության համատեղ նախաձեռնությամբ այսօր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի բակում կազմակերպվեց աշխատանքի տոնավաճառ`շուրջ 50 գործատուների մասնակցությամբ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը: «ՀՊՏՀ-ի հետ մենք ունենք գործընկերային հարաբերություններ և, նախաձեռնելով այս միջոցառումը, հնարավորություն ենք ընձեռում շրջանավարտներին սահուն քայլերով անցնելու դեպի աշխատաշուկա, ինչպես նաև օգնում այն գործատուներին, ովքեր երիտասարդ, բարձրորակ մասնագետների կարիք ունեն»,-կարևորելով նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպումը` նշեց նախարարը և հավաստիացրեց, որ այսպիսի ծրագրերի իրականացումը զբաղվածության խնդիրները լուծելու արդյունավետ միջոց են: Արտեմ Ասատրյանի դիտարկմամբ` աշխատանքի տոնավաճառը մի հարթակ է, որտեղ հանդիպում են գործատուն ու գործառուն, շփվում միմյանց հետ, ստանում իրենց հուզող հարցերի պատասխանները: « Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության տվյալներով՝ տոնավաճառին գործատուների կողմից ներկայացվել է 220 առկա և 10 սպասվելիք թափուր աշխատատեղ։
«Բուհի համար ամենակարևորը կրթության որակի բարձրացումն է, որն անհնար է իրականացնել առանց աշխատանքի շուկայի պահանջների ուսումնասիրության ու գործատուների հետ համագործակցության»,-ողջունելով միջոցառման բոլոր մասնակիցներին ու հյուրերին` ասաց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը: Անդրադառնալով բուհ-աշխատաշուկա հարաբերություններին` ռեկտորը նշեց, որ աշխատանքի շուկային համապատասխան մասնագետներ պատրաստելու նպատակով ՀՊՏՀ-ն պետական ու մասնավոր հատվածի գործատուների հետ կնքել է համագործակցության պայմանագրեր, իրականացնում է համատեղ կրթական ծրագրեր` փորձելով պատրաստել աշխատաշուկային համապատասխան մասնագետներ: «Այսօր, այստեղ հանդիպում են գործատուն ու մեր թողարկած մասնագետը, և ինձ համար շատ կարևոր է գործատուի գնահատականը՝ տրված մեր կրթած ուսանողին»,-ասաց Կորյուն Աթոյանը և հույս հայտնեց, որ այսպիսի միջոցառումները շարունակական կլինեն:
Մի քանի ժամով համալսարանի բակում հանդիպեցին լավագույն գործատուները, մեր բուհի ուսանողներին ու շրջանավարտները, ինչպես նաև աշխատանք փնտրող այլ անձինք: Նրանք ծանոթացան տարբեր ընկերությունների ու կազմակերպությունների կողմից ներկայացվող թափուր կամ սպասվող աշխատատեղերին` փորձելով գտնել իրենց մասնագիտական հմտություններին համապատասխան աշխատանք: Աշխատանք փնտրողները հնարավորություն ունեցան նաև ընդգրկվելու տարբեր գործատուների տվյալների բազայում` առաջիկայում աշխատանք գտնելու ակնկալիքով: Գործատուների համար աշխատանքի տոնավաճառը դարձավ լավ հնարավորություն` գտնելու իրենց պահանջներին համապատասխան մասնագետներ, ստեղծելու որակյալ մասնագետների տվյալների բազա:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասրակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցեց նաև աշխատանքի տոնավաճառի այցելուներ, ՀՊՏՀ 2012-2013 ուսումնական տարվա շրջանավարտներ Մարիա Ղազարյանի և Աստղիկ Ղազարյանի հետ: Երիտասարդ մասնագետներն ուրախությամբ նշեցին, որ այս միջոցառումը աշխատանք գտնելու լավ հնարավորություն է և հավաստում է այն մասին, որ որակյալ մասնագետները միշտ էլ կգտնեն իրենց տեղը աշխատանքի շուկայում: Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին միջոցառման կազմակերպիչներին` իրենց այսպիսի հնարավորություն ընձեռելու համար:

Сегодня Центр карьеры и маркетинга АГЭУ совместно с агенством «Государственной службы занятости» министерства трудоустройства и социальных вопросов РА во дворе Армянского государственного экономического университета организовали ярмарку труда с участием около 50 работодателей. Со словом приветствия выступил министр трудоустройства и социальных вопросов РА Артем Асатрян: «С АГЭУ у нас коллегиальные отношения и, организуя, это мероприятие предоставляет возможность выпускникам свободными шагами пройти к рынку труда, а также помогает тем работодателям, которые нуждаются в молодых, высококвалифицированных специалистах»,-сказал министр, отметив важное значение подобных мероприятий, и уверил, что осуществление таких программ является эффективным средством для решения проблем занятости. По наблюдению Артема Асатряна, ярмарка труда – это одна платформа, на которой встречаются работодатель и работополучатель, общаются друг с другом, получают ответы, на волнующие их вопросы. По данным агенства «Государственной службы занятости», на ярмарке работодателями были представлены 220 имеющихся и 10 ожидаемых вакантных рабочих мест.
«Самым главным для вуза является повышение качества образования, которое невозможно осуществить без изучения потребностей рынка труда и сотрудничества с работодателями»,- приветствуя всех участников и гостей мероприятия, сказал ректор АГЭУ Корюн Атоян. Обращаясь к взаимоотношениям вуз -- рынок труда, ректор отметил, что с целью подготовки специалистов, соответствующих рынку труда, АГЭУ заключил договоры о сотрудничестве с работодателями государственного и частного секторов, осуществляет совметные образовательные программы, пытаясь подготовить специалистов, соответствующих рынку труда. «Сегодня, здесь встречаются работодатель и нами выпущенный специалист, и для меня очень важна оценка как работодателя, так и работополучателя, полученная, обученным нами, студентом»,-сказал Корюн Атоян и выразил надежду, что такие мероприятия будут продолжительными. На несколько часов во дворе университета встретились лучшие работодатели, студенты и выпускники нашего вуза, а также другие лица, ищущие работу. Они ознакомились с представленными вакантными или ожидаемыми работами различных компаний и организаций, пытаясь найти соответствующую своим специальным умениям работу. Ищущие работу имели возможность также зарегистрироваться в базе данных различных работодателей, ожидая в ближайшее время найти работу. Для работодателей ярмарка труда стала хорошей возможностью найти соответствующих своим требованиям специалистов, создать базу данных квалифицированных специалистов.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ побеседовал также с посетителями ярмарки труда, выпускниками АГЭУ 2012-2013 учебного года Марией Казарян и Астхик Казарян. Молодые специалисты с радостью отметили, что это мероприятие - хорошая возможность найти работу и свидетельствует о том, что квалифицированные специалисты всегда найдут свое место на рынке труда. Они выразили благодарность организаторам мероприятия за предоставленную им такую возможность.