Կոլեկտիվ պայմանագրի նախագիծ՝ ուղղված ՀՊՏՀ աշխատակիցներին
Համալսարանի աշխատակիցների քննարկմանն ենք ներկայացնում ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան կոլեկտիվ բանակցությունների արդյունքում մշակված համալսարանի կոլեկտիվ պայմանագրի նախագիծը, որը հետագայում կներկայացվի աշխատողների ժողովի (համաժողովի) քննարկմանը:
Այս մասին հայտնում է ՀՊՏՀ իրավաբանական բաժնի պետ Գայանե Տոռոզյանը՝ մանրամասնելով, որ կոլեկտիվ պայմանագիրը գործատուի (գործատուի ներկայացուցչի) և աշխատողների ներկայացուցիչների միջև գրավոր ձևով կնքված կամավոր համաձայնությունն է, որը կարգավորում է աշխատողների և գործատուի միջև աշխատանքային հարաբերություններ:
Կազմակերպության կոլեկտիվ պայմանագրով կողմերը սահմանում են աշխատանքային օրենսդրությամբ, այլ նորմատիվ իրավական ակտերով կամ հանրապետական, ճյուղային և տարածքային կոլեկտիվ պայմանագրերով չկարգավորվող կամ դրանց չհակասող և դրանցով նախատեսված պայմանների համեմատ աշխատողների դրությունը չվատթարացնող պայմաններ:
Կազմակերպության կոլեկտիվ պայմանագիրը բովանդակում է աշխատողների և գործատուների փոխադարձ պարտավորությունները: Կոլեկտիվ պայմանագրի նախագծին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

Сотрудники АГЭУ! Представляем Вам на рассмотрение проект коллективного договора, разработанный в результате коллективных переговоров, согласно законодательству РА, который позже будет представлен на обсуждение в совете (форуме) работников.
Об этом сообщает начальник юридического отдела АГЭУ Гаяне Торозян. Она отметила, что коллективный договор является добровольным согласием между работодателем (представителем работодателя) и представителями работников, и регулирует трудовые отношения между работниками и работодателем.
Коллективный договор организации содержит взаимные обязательства работников и работодателей. С проектом коллективного договора можете ознакомиться по ссылке.