Դիտումների քանակ՝ 2990
Այսօր կառավարման ամբիոնում (ամբիոնային գիտական սեմինարների շարքում) քննարկվում էր «Հանրային կառավարման արդյունավետության բարձրացման գերակայությունները Հայաստանի Հանրապետությունում» թեման: ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային այս թեման կառավարման ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ.  Ռուբեն Հայրապետյանը, ասիստենտ, տ.գ.թ.  Սարգիս Ասատրյանցը, ասիստենտ Մարիանա Քոչարյանը, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր, տ.գ.դ.   Վարդան Սարգսյանը իրականացնում են տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանի ղեկավարությամբ:
Սեմինարին ներկա էր գիտության և ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, ամբիոնի դասախոսները, ասպիրանտներ և ուսանողներ:
Մինչ զեկուցումներին անցնելը՝ Յուրի Սուվարյանը նշեց, որ հետազոտական թեմայի մասնակիցները պարբերաբար ներկայացնում են կատարած հետազոտությունը և քննարկում ծավալում, և մասնակիցները, ըստ առանձին ոլորտների, մինչ օրս արդյունավետ են աշխատել:
Առաջին զեկուցողը՝ Սարգիս Ասատրյանցը, ներկայացրեց հանրային կառավարման հայաստանյան փորձը երեք հանրապետությունների օրինակով, խորհրդարանական կառավարման սահմանադրական հիմքերը, խորհրդարանական մոդելի միջազգային փորձը Իտալիայի, Իսրայելի և Գերմանիայի օրինակով, անդրադարձ կատարեց մեր երկրում, արդի ժամանակաշրջանում այդ մոդելի ներդրման առանձնահատկություններին:
Ռուբեն Հայրապետյանը վերլուծեց Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման համակարգի ներկա իրավիճակը և տեղական ինքնակառավարման մարինների խոշորացման գործընթացի բարեփոխիչ ազդեցությունը հանրային կառավարման  տեսանկյունից՝ նշելով, որ համայնքների խոշորացման հայեցակարգը դրական և հեռանկարային էֆեկտ կարող է ունենալ:
Վարդան Սարգսյանը իր ելույթում կանգ առավ էլեկտրոնային կառավարման տեսության և փորձի, ժամանակակից գործիքների, դրանց արդյունավետության գնահատման վրա, ներկայացրեց ներդրման հաջորդական փուլերը և շարժընթացը:
Քննարկումից հետո թեմայի ղեկավար Յուրի Սուվարյանը հետազոտողներին հանձնարարություններ տվեց և առաջարկություններ կատարեց՝ նշելով, որ մեր համալսարանի գիտնականների ավարտուն աշխատանքի տեսական դրույթները պետք է ծառայեն մեր երկրում հանրային կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը:

Количество просмотров: 2339
Сегодня на кафедре управления (в рамках кафедральных научных семинаров) обсуждалась тема “Приоритеты повышения эффективности публичного управления в Республике Армения”. Финансируемая  Государственным комитетом науки МОН РА договорная тема научной и научно-технической деятельности осуществляют доцент кафедры управления, к.э.н., Рубен Айрапетян, ассистент, к.э.н. Саргис Асатрянц, ассистент Мариана Коарян, заведующий кафедрой экономический информатики и информационных систем, профессор, д.э.н. Вардан Саргсян под руководством доктора экономических наук, профессора, академика НАН РА Юрия Суваряна.
На семинаре присутствовали начальник отдела науки и аспирантуры Хорен Мхитарян, преподаватели кафедры, аспиранты и студенты.
Прежде чем приступить к докладам, Юрий Суварян отметил, что участники исследовательской темы периодически представляют свои исследования, они по отдельным сферам, до сих пор работали эффективно.
Первый докладчик, Саргис Асатрянц, представил армянский опыт публичного управления на примере трех республик, конституциональные основы парламентского управления, международный опыт парламентского управления на примере Италии, Израиля и Германии, также рассказал об особенностях этой модели в нашей стране.
Рубен Айрапетян проанализировал текущее состояние Системы местного самоуправления в Армении и преобразовательное действие с точки зрения публичного управления процесса  укрупнении местных органов самоуправления.
Вардан Саргсян в своем выступлении остановился на теории и опыт электронного управления и оценки современных инструментов и их эффективности.