Գիտական զեկուցումներով հանդես եկան կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի ներկայացուցիչները
Այսօր կայացավ նաև կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի գիտական սեմինարը՝ «Ֆինանսական և տնտեսական ռիսկերի վերլուծությունը» և «Կառավարչական հաշվառում» խորագրերով: Բանախոսներն էին ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Վահան Բաբայանը, ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., դոցենտ Լիանա Գրիգորյանը և տ.գ.թ., դոցենտ Աիդա Սարդարյանը:
Սեմինարին ներկա էին  պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, գիտության և ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի ղեկավար Մերի Բադալյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, համալսարանի աշխատակիցներ, ուսանողներ:
Լիանա Գրիգորյանն իր ուրախությունը հայտնեց նոր նախաձեռնության՝ ամբիոնային գիտական սեմինարների անցկացման առիթով՝ նկատելով, որ վերջին շրջանում գիտական աշխուժությունը ՀՊՏՀ-ում աննախադեպ է: Տնտեսագիտության դոկտորը գիտական ներուժի կիրառման տեսանկյունից բուհի  ղեկավարության քայլերը բարձր գնահատեց:
Վահան Բաբայանը  ներկայացրեց «Ֆինանսական ռիսկերի կառավարում» թեման՝ բացատրելով ռիսկ, ապա ֆինանսական ռիսկ հասկացությունների էությունը, այնուհետև ՀՊՏՀ օրինակով՝ գծապատկերի միջոցով ներկայացրեց ռիսկերի կառավարման համակարգը և դրա առանձնահատկությունները:
Ռիսկերի կառավարման թեմայի համատեքստում Լիանա Գրիգորյանի զեկուցումն անդրադարձ էր դեղագործության, խմիչքների արտադրության, տեքստիլ և տրիկոտաժի արտադրության ոլորտում ռիսկերի կառավարման բնութագրական հատկանիշներին և հիմնախնդիրներին, ինչպես նաև ռիսկերի կառավարման ոլորտում նոր մեթոդների մշակման անհրաժեշտությանն ու հնարավորություններին:
Սեմինարի եզրափակիչ զեկուցումը Աիդա Սարդարյանինն էր. նա վերհանեց  կառավարչական հաշվառման, ներքին վերահսկողության ու գործառնական աուդիտի հիմնախնդիրները, առաջարկեց դրանց լուծման  ուղիներ:

Количество просмотров: 1821
Сегодня состоялся научный семинар кафедры управленческого учета и аудита под заголовком: «Анализ финансово-экономических рисков» и «Управленческий учет». Доклады представили доцент кафедры, к.э.н. Ваган Бабаян, заведующий кафедрой, д.э.н., доцент Лиана Григорян и к.э.н., доцент Аида Сардарян.
На семинаре присутствовали проректор по науке и внешним связям Гагик Варданян, начальник отдела науки и аспирантуры Хорен Мхитарян, декан факультета бухгалтеского учета и аудита Мери Бадалян, представители профессорско-преподавательского состава, сотрудники университета, студенты.
Лиана Григорян выразила свою радость по поводу новой инициативы - кафедральных научных семинаров и отметила, что научная активность в АГЭУ в поселднее время беспрецендентна.
Ваган Бабаян представил тему “Управление финансовыми рисками”, разъяснив сущность понятий «риск» и «финансовый риск» затем на примере АГЭУ с помощью диаграммы представил систему управления рисками и ее особенности.
В контексте тему управления рисками доклад Лианы Григорян представил характерные атрибуты и проблемы управления рисками в сфере производства фармацевтики, напитков, а также необходимость и возожности для разработки новых методов в сфере управления рисками.
Последний доклад представила Аида Сардарян; она выявила проблемы управленческого учета, внутреннего аудита и функционального аудита, предложила пути их решения.