«Փոքրիկ ազատ գրադարան»-ները համախմբում են ընթերցասերներին. անդրադարձ Ազգային գրադարանային շաբաթի համատեքստում
Դիտումների քանակ՝ 982
Ազգային գրադարանային շաբաթը, որն ավանդաբար կազմակերպում և անցկացնում է Հայաստանի ազգային գրադարանը, այս տարի ևս ապրիլի 15-22-ը իր այցելուներին է ներկայացնում հագեցած մի ծրագիր` հանդիսավոր բացում, մշակութային միջոցառումներ, ընթերցումներ, մատենագիտական տեսություն, ֆիլմերի ցուցադրություն: Այս և նմանօրինակ միջոցառումները ավելի են ամրապնդում մեր կապը գրքի ու ընթերցանության հետ, ազգային և համաշխարհային գրական ժառանգությունը հասանելի դարձնում ընթերցասերների ավելի մեծ լսարանի համար:
Սիրելի ընթերցասերներ, ստորև ներկայացվնում ենք մի նյութ, որն ուղղակիորեն աղերսվում է գրքի և ընթերցանության հետ և, գուցե, ցանկություն կառաջանա հետևելու այս գրավիչ օրինակին:
Ամերիկյան «Փոքրիկ ազատ գրադարան» ազգային շարժման ակտիվիստները գրքասերներին կոչ են անում իրենց տների բակերում տեղադրել գրքերով համալրված փոքրիկ գրապահարաններ, որտեղից մարդիկ կարող են վերցնել այն գիրքը, որն իրենց հետաքրքում է և միաժամանակ «գրադարանը» համալրել սեփական գրքերով: Նման փոխանակության արդյունքում ձևավորվում է երկխոսություն, բարեկամություն: Թռչնաբույն հիշեցնող փոքրիկ գրադարանը միավորում է ամենատարբեր մասնագիտությունների, բնավորությունների, տարիքի ու սեռի մարդկանց:
Մասնագիտությամբ շինարար, թոշակառու Բեգզը մի օր փայտե տախտակներից կառուցեց տիկնիկի տնակի մեծությամբ արկղ, մեջը հարմարեցրեց դարակներ, տեղավորեց այնտեղ իր սիրելի գրքերը և կախեց մի ցուցանակ` հետևյալ մակագրությամբ` «Վերցրեք իմ գրքերը կամ բերեք ձերը»: Կարճ ժամանակում նրա փոքրիկ անվճար գրադարանը դարձավ ավելին, քան պարզապես գիրք փոխանակելու մի վայր: Օտար և անծանոթ մարդկանց այն դարձրեց բարեկամներ, իսկ երբ մի օր մի փոքրիկ 9-ամյա տղա թակեց դուռը և ասաց, որ իրեն շատ է դուր գալիս փոքրիկ գրադարանը, Բեգզը հասկացավ, որ իրեն հաջողվել է արժեքավոր մի բան անել և դարձավ այն շարժման մասնակիցն ու նոր շունչ հաղորդողը, որն սկսվել էր 2009 թվականին:
2009-ին ամերիկյան Վիսկոնսին քաղաքի բնակիչ Թոդ Բոլը առաջին նման գրադարանը պատրաստեց իր մայրիկի հիշատակին, որը ուսուցչուհի էր: Գրադարանն էլ նման էր դպրոցի շենքի: Թոդ Բոլի ընկերը` Ռիկ Բրուկսը, սիրահարվեց այդ գաղափարին: Նա ևս մի քանի տնակ պատրաստեց, նորությունը տարածեց ամբողջ քաղաքով, կայք ստեղծեց և նախագիծն անվանեց «Փոքրիկ ազատ գրադարան»: Կայքում հրապարակվեցին նման գրադարանների կառուցման գծագրեր և ուղեցույցներ` հիմանական պայման մատնանշելով այդ կառույցների անջրանցիկությունը:
Փոքրիկ հանրային գրադարանների ճանաչումը մեծ թափ ստացավ: Այսօր նման գրադարանի գրանցումն արժե 25 դոլար. այդ գումարով գրադարանը տեղավորում են ընդհանուր քարտեզի վրա և տերերին ուղարկում «Փոքրիկ ազատ գրադարան»-ի պաշտոնական նշանը: Գրադարանի տերերը պետք է հետևեն, որ այն սարքին լինի և ջուր չթափանցի ներս:
Պարզվեց , որ բոլորն են ի վիճակի ստեղծել նման գրադարաններ: Արդյունքում «Փոքրիկ ազատ գրադարան» -ները սնկերի պես աճեցին ամենուր` դպրոցների բակերում , մարդաշատ հրապարակներում, տնամերձ տարածքներում:
3 տարվա ընթացքում այս գրադարանների աշխարհագրությունը ընդարձակվեց: Դրանք հայտնվեցին Հնդկաստանում, Մեքսիկայում, Պաղեստինում և այլուր:

Национальная библиотечная неделя, которую традиционно организует и проводит Армянская национальная библиотека, и в этом году с 15-22 апреля посетителям представляет насыщенную программу: торжественное открытие, культурные мероприятия, чтения, библиографичесая теория, показ фильмов. Такие мероприятия больше укрепляют нашу связь с книгой и чтением, делают доступным национальное и всемирное литературное наследие для более большой аудитории читателей.
Дорогие любители чтения, ниже представляем материал, который непосредственно сливается с книгой и чтением, и может разбудить желание следовать этому забавному примеру. Активисты национального движения “Маленькая свободная библиотека” призывают любителей чтения в дворах своих домов поставить маленькие книжные шкафчики, откуда люди могут взять ту книгу, которая их интересует и, одновременно, восполнить “библиотеку” собственными книгами. В результате такого обмена формируется диалог, дружба. Маленькая библиотека, напоминающая скворечник, об’единяет людей самых различных специальностей, характеров, возраста и пола. По специальности строитель, пенсионер Бегз однажды из дерева построил ящик в величину кукольного домика с полками, на которых поместил свои любимые книги и повесил вывеску со следующими словами: «Берите мои книги или принесите свои”. За короткое время его маленькая бесплатная библиотека стала больше, чем просто место для обмена книгами. Это сделало чужих и незнакомых людей друзьями, а когда однажды 9-летний мальчик постучал в дверь и сказал, что ему очень нравиться маленькая библиотека, Бегз понял,что ему удалось сделать что-то ценное и стал участником движения,передающим новый дух, который начался 2009 году.
В 2009 году житель американского города Висконсин Тод Бол первую такую библиотеку изготовил в память своей жене, которая была учительницей. Библиотека была похожа на школьное здание. Друг Тод Бола Рик Брукс влюбился в эту идею. Он также изготовил несколько домиков, эту новость распространил по всему городу, создал сайт и проект назвал “Маленькая свободная библиотека”. В сайте были опубликованы справочники и проекты построения подобных библиотек. Известность маленьких публичных библиотек получила большой размах. Сегодня стоимость регистрации подобных библиотек стоит 25 доларов: за эту сумму библиотеку помещают на общую карту и хозяевам посылают официальный знак “Маленькой свободной библиотеки”. Хозяева библиотеки должны следить, чтобы она была в порядке и внутрь не проникала вода. Выяснилось, что все в состоянии создать такую библиотеку. В результате “Маленькие свободные библиотеки” как грибы выросли повсюду: в школьных дворах, многолюдных площадях. В течение 3-х лет география этих библиотек расширилась. Они появились в Индии, Мексике, Палестине и др. странах.