ՀՊՏՀ-ականները Սիսիանում նշել են Համո Սահյանի ծննդյան օրը
20-րդ դարի հայ քնարերգության տաղանդավոր և սիրված ներկայացուցիչ Համո Սահյանի պոեզիայի ՀՊՏՀ-ական սիրահարների` մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկան Թաթուլ Մկրտչյանի, միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ Գրիգոր Նազարյանի, նույն ամբիոնի դոցենտ Դավիթ Հախվերդյանի, ասիստենտ Էրիկ Համբարձումյանի, ուսխորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ և Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի աջակցությամբ կիրակի Սիսիանում կազմակերպվել է միջոցառում` Համո Սահյանի ծննդյան 100-ամյակին ընդառաջ. մեծ բանաստեղծի ծննդյանը օրը` ապրիլի 14-ին, նշվել է նրա 99-ամյակը: Միջոցառմանը հրավիրվել և մասնակցել է ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը: Այս մասին լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց Թաթուլ Մկրտչյանը: Վերջինիս խոսքով` միջոցառմանը գործուն մասնակցություն է ունեցել համալսարանի ուսանողական խորհուրդը, մասնավորապես ուսանողական խորհրդի «Нар-Хоз» թատերական և գրական ստուդիան: Դեկանի տեղեկացմամբ` համալսարանի դասախոսական խումբը և ուսանողները Սյունիք են ուղևորվել ապրիլի 13-ին: Այդ օրը ուսանողները համալսարանի դասախոսների ուղեկցությամբ այցելել են Տաթևի եկեղեցական համալիր, հիացել ճարտարապետական այդ հրաշալի կոթողով: Այնուհետև ՀՊՏՀ-ականներն ուղևորվել են Գորիս, որտեղ նրանց դիմավորել և ողջունել է Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը: Ապրիլի 14-ի առավոտյան ուսանողները մարզպետի ուղեկցությամբ այցելել են նաև Ակսել Բակունցի տուն-թանգարան, ծանոթացել այն միջավայրի հետ, որի ծնունդն է եղել հայ մեծ գրողը:
Համո Սահյանի ծննդյան օրվան նվիրված միջոցառումը տեղի է ունեցել նույն օրը` Սիսիանում` մեծ բանաստեղծի արձանի մոտ: Առաջինը ելույթ է ունեցել Համո Սահյանի մանկության ընկեր Վլադիմիր Մովսիսյանը: Բնութագրելով մեծ բանաստեղծին որպես ընկեր ու անհատականություն` բանախոսը նշել է, որ ինքը կյանքի դպրոց է անցել, սովորել է Համո Սահյանի դասարանում և մինչև այսօր այդ դասարանից չի փոխադրվել: Համո Սահյանի մասին խոսք են ասել Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, գրականագետներ Դավիթ Գասպարյանը, Կիմ Աղաբեկյանը: Մասնակիցները հուզմունքով են լսել մեծ բանաստեղծի քրոջը`Հասմիկ Գրիգորյանին, ով անսահման սիրով է պատմել իր եղբոր մասին:
Ներկաներին ողջույնի խոսք է ասել նաև ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ բնութագրելով Սահյանի պոեզիան, մեծ բանաստեղծից մեջբերելով սիրված և տպավորիչ տողեր: «Համո Սահյանը պոեզիայի հսկա է, իսկական մտավորական, լուրջ մտածող: Նա մեծություն է, իսկ մեծությունները մեզանից տարբերվում են նրանով, որ ծնվելով ու աշխարհ գալով՝ նրանք այլևս չեն հեռանում: Նրանք ապրում են մեզ հետ, մեր կողքին, մեր մեջ և պահպանում են մեր մշակույթը»,- իր խոսքում մասնավորապես ասել է ՀՊՏՀ ռեկտորը՝ ավելացնելով, որ Սահյանը մեր պոեզիայի երկնակամարի ամենափայլուն և չխամրող աստղերից է: «Համո Սահյանը էլ ավելի հարստացրեց մեր բազմադարյա քերթության ճոխ անդաստանը, մի նոր փայլ ու հնչեղություն տվեց հնադարյա հայոց լեզվին»,- նշել է Կորյուն Աթոյանը` ավելացնելով, որ Համո Սահյանի պոեզիան իրեն ուղեկցել է դեռևս դպրոցական տարիքից:
Այնուհետև «Нар-Хоз» թատերական և գրական ստուդիայի սաները, համալսարանի մագիստրանտ Հարություն Արզումանյանի ղեկավարությամբ, ներկայացրել են գեղեցիկ բեմականացում` նվիրված հայ մեծ բանաստեղծի կյանքին ու գործունեությանը, նրա պոեզիային: Ուսանողների շուրթերից հնչած մարդու և բնության ներդաշնակությանը, կյանքին ու մահվանը, ստեղծագործ արարմանն ու մարդասիրությանը նվիրված սահյանական պոեզիան մի նոր շունչ ու հոգի է հաղորդել ներկաներին:

По инициативе любителей поэзии талантливого и любимого представителя армянской лирики 20-го века Амо Сагяна, декана факультета маркетинга и организации бизнеса Татула Мкртчяна, заведующего кафедрой международные экономические отношения Григора Назаряна, доцента той же кафедры Давида Ахвердяна и ассистента Эрика Амбарцумяна, председателя студсовета Севака Хачатряна и при поддержке марзпета Сюника Сурена Хачатряна в воскресенье в Сисиане было организовано мероприятие навстречу 100-летию со дня рождения Амо Сагяна, 14-го апреля было отмечено 99-летие со дня рождения великого поэта. На мероприятие был приглаюшен и рекор АГЭУ Корюн Атоян. Об этом сообщил отделу информации и связей с общественностью Татул Мкртчян. По его словам, в мероприятии активное участие принимал студенческий совет университета, в частности, театральная и литературная студия студенческого совета «Нар-Хоз». По сообщению декана, преподавательская группа и студенты поехали в Сюник 13-го апреля. В этот день студенты университета с преподавателями посетили церковный комплекс Татев, любовались этим великолепным архитектурным памятником. Затем они поехали в Горис, где их встретил и приветствовал марзпет Сюника Сурен Хачатрян. Утром 14-го апреля студенты с марзпетом посетили также дом-музей Аксела Бакунца, ознакомились с той средой, рождением которой был великий армянский писатель.
Мероприятие, посвященное дню рождения Амо Сагяна, состоялось в этот же день в Сисиане у памятника великого поэта. Первым выступил друг детства Амо Сагяна Владимир Мовсисян. Характеризуя великого поэта как другa и индивидуальность, он отметил, что он прошел школу жизни, учился в одном классе с поэтом и до сих пор не перевелся из этого класса. С речью об Амо Сагяне выступили марзпет Сэника Сурен Хачатрян, литературоведы Давид Гаспарян, Ким Агабекян. Участники с волнением слушали выступление сестры великого поэта Асмик Григорян, кто с безграничной любовью рассказывала о своем брате. С приветственным словом выступил ректор АГЭУ Корюн Атоян, характеризуя поэзию Амо Сагяна, вставляя любимые и впечатляющие строки великого поэта. «Поэзия Амо Сагяна велика, поэт- серьезно думающий, настоящий мыслитель.. Он-величина, а величины отличаются от нас тем, что рождаясь, они больше не уходят. Они живут с нами, рядом с нами, в нас и хранят нашу культуру»,- сказал ректор АГЭУ, добавив, что Амо Сагян – самая яркая и немеркнущая звезда на небосклоне нашей поэзии. «Амо Сагян еще больше обогатил роскошный запас нашей многовековой лирики, придал новое звучание и блеск древнему армянскому языку»,- отметил Корюн Атоян, добавив, что поэзия Амо Сагяна сопутствовала его еще со школьных лет. Затем воспитанники театральной и литературной студии «Нар-Хоз» под руководством Арутюна Арзуманяна представили красивую инсценировку, посвященную жизни и деятельности великого поэта, его поэзии. Сагяновская поэзия, прозвучавшая из уст студентов и посвященная гармонии человека и природы, жизни и смерти, творению и человеколюбию, передала новое дыхание и душу всем присутствующим. Университетовцы возвратились из Сисиана воодушевленные неугасаемой поэзией Амо Сагяна.