2012-2013 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքների և խնդիրների մասին ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանի զեկուցմամբ այսօր սկսվեց ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի նիստը՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր, գիտական խորհրդի նախագահ, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ:
Պրոռեկտորն ընդգծեց, որ կիսամյակի ընթացքում բավական լուրջ և հետևողական աշխատանք է կատարվել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման, կատարելագործման և քննաշրջանները կազմակերպված անցկացնելու ուղղությամբ, թվային տվյալներով ներկայացրեց ուսման առաջադիմությունը տարբեր կրթաձևերում, խոսեց նաև գործընթացում առկա բացթողումների մասին, որոնք շտկելու ուղղությամբ մի շարք հանձնարարականներ տրվեցին:
Ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Վլադիմիր Գևորգյանը ներկայացրեց ՈՒԳԸ հաշվետվությունը՝ մասնավորապես ընդգծելով, որ անցած տարի ՈՒԳԸ աշխատանքը կենտրոնացած է եղել 34-րդ նստաշրջանի կազմակերպման վրա: Նա տեղեկացրեց, որ այս տարի անցկացվելու է հոբելյանական 35-րդ նստաշրջանը, ներկայացրեց ՈՒԳԸ խնդիրները, գիտխորհրդին դիմեց ընկերությանը աշխատասենյակ հատկացնելու խնդրանքով: ՀՊՏՀ ռեկտորը նշեց, որ ՈՒԳԸ աշխատանքների բարելավմանը միտված բոլոր խնդիրները կստանան իրենց լուծումները: Գիտխորհուրդը որոշեց ՈՒԳԸ աշխատանքները բարելավելու համար մի շարք հանձնարարականներ տալ համապատասխան ստորաբաժանումներին:
ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը ներկայացրեց 2012-2013 ուստարվա «Մաքսային գործ» և «Արժեթղթերի շուկայի վերլուծություն և կառավարում» մասնագիտացումների առկա և հեռակա ուսուցման բակալավրիատի ամփոփիչ ատեստավորման առարկայական ցանկը հաստատելու մասին հարցը:
Գիտխորհուրդը միաձայն քվեարկությամբ ընդունեց ներկայացված հարցերի վերաբերյալ որոշումների նախագծերը, միաժամանակ հաստատվեցին ատենախոսությունների թեմաներ, հրատարակության երաշխավորվեցին մի քանի աշխատանքներ:

Сегодня  докладом  проректора  по  учебноорганизационным  вопросам  Мирдата  Арутюняна  о  задачах  и  результатах  сессии  первого  семестра  2012-2013 учебного  года  началось  заседание  ученого  совета  АГЭУ  во  главе  председателя  ученого  совета, ректора  АГЭУ, профессора  Корюна  Атояна.   Проректор  подчеркнул, в  первом  семестре  проведена  довольна  серьезная  работа  по  организации, совершенствованию  учебного  процесса и  организованному  проведению  сессии,  языком  чисел  представил  учебную  успеваемость  по  различным  видам  обучения,  поговорил  также  о  пробелах, существующих в процессе,   и  для  их  ликвидирования были  даны  распоряжения.
Председатель  Студенческого  научного  общества  Владимир  Геворгян  представил  отчет  СНО,  в  частности  подчеркивая, что  в  прощлом  году  работа  СНО  была  сосредоточена  на  организации 34-ой  научной сессии.  Он  сообщил,  что  в  этом  году  проводится  юбилейная  35-ая  сессия,  представил  задачи  СНО,  обратился  к  ученому  совету  с  просьбой  предоставления СНО  кабинета. Ректор  АГЭУ  отметил,  что  с  целью  улучшения работ  СНО  все  задачи  получат  свои  решения. Ученый  совет  решил для  улучшения  работ  СНО  дать  распоряжения  соответствующим  подотделам. Проректор  по  учебнометодическим  вопросам  Паруйр  Калантарян  представил  вопрос об    утверждении  обобщающего  аттестационного  списка  бакалавриата  стационарного  и  заочного  обучения  специализаций  “Таможенное  дело”  и  “Управление  и  анализ  рынка  ценных  бумаг”  на  2012-2013 учебный  год.
Ученый  совет  единогласным  голосованием  принял  по  представленным  вопросам  проекты  решений,  одновременно  утвердились темы  диссертаций и  к  печати  несколько  работ.