«Ֆորմա՞լ, թե՞ ոչ ֆորմալ կրթություն». ուսանողները բանավիճում են անգլերենով
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր կառավարման ֆակուլտետի ուսանողները մասնակցեցին մի ուշագրավ բանավեճի: Օտար լեզուներով անցկացվող բանավեճի ակումբի նախաձեռնությամբ կազմակերպվեց անգլերենով անդրանիկ բանավեճը` «Ֆորմա՞լ, թե՞ ոչ ֆորմալ կրթություն» թեմայով, որին ներկա էր նաև օտար լեզուների ամբիոնի վարիչ Սուսաննա Չալաբյանը:
Բանավիճողները բաժանվեցին երկու թիմերի: Մի մասը հավաստի փաստարկներով փորձեց ապացուցել, որ ֆորմալ` ուսումնական հաստատությունների կողմից մատուցվող կրթութունն ավելի արդյունավետ է, քան ոչ ֆորմալը, այսինքն՝ ինքնակրթման, համացանցի միջոցով առաջարկվող տարբեր կրթական ծրագրերին մասնակցության միջոցով ստացվող կրթությունը: Մյուս թիմի անդամները, հակափաստարկներով փորձում էին ապացուցել, որ կարելի է որակյալ կրթություն ստանալ ինքնակրթվելով, ինչպես նաև համացանցի միջոցով:
«Այս բանավեճը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ դուք գիտակցում եք, թե որքան մեծ է կրթության դերը ձեր կյանքում: Անչափ ուրախալի է, որ նման քննարկումներ կազմակերպում եք անգլերենով, փորձում զարգացնել ձեր բանավոր խոսքը»,- շնորհակալություն հայտնելով ուսանողներին այս նախաձեռնության համար` ասաց Սուսաննա Չալաբյանը և գոհունակությամբ նշեց, որ ուսանողները բանավեճի ընթացքում անգլերենից ցուցաբերեցին բարձր գիտելիքներ:

Сегодня в зале заседаний АГЭУ студенты факультета управления участвовали в одной занимательной дискуссии. По инициативе клуба дискуссий на иностранных языках была организована первая дискуссия на английском языке на тему «Формальное или неформальное образование», на котором присутствовала заведующая кафедрой иностранных языков Сусанна Чалабян.
Дискуссирующие поделились на две команды. Одна часть по достоверным аргументам попыталась доказать, что при формальном образовании образование, преподносимое учебными заведениями более продуктивнее, чем при неформальном, т.е. самообразование - образование, полученное посредством участия различных учебных программ, предложенных в интернете. Члены другой команды, антиаргументами пытались доказать, что можно получить качественное образование самоообразованием, а также и посредством интернета.
«Эта дискуссия еще раз доказала, что вы сознаете, какую большую роль играет образование в вашей жизни. Безмерно прятно, что такие обсуждения организуете на английском языке, пытаетесь развить вашу устную речь»,- поблагодарив студентов за эту инициативу, сказала Сусанна Чалабян и отметила, что студенты во время дискуссии показали высокие знания.