ՀՊՏՀ հայոց և ռուսաց լեզուների ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մարի Զաքարյանը փետրվարի 21-ին մասնակցել է Մայրենի լեզվի օրվան նվիրված «Արդի լեզվաքաղաքականության խնդիրները» խորագրով գիտաժողովին, որը հրավիրվել էր ՀՀ սփյուռքի նախարարության և ՀՀ ԳԱԱ Հ. Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի կողմից:
Մարի Զաքարյանը գիտաժողովին ներկայացրել է «Լեզուն որպես հայ էթնիկ ինքնության արդիականացման գործոն» զեկուցումը, որի առաջաբանում մասնավորապես ասված է.
«Լեզուն դարերի հոլովույթում ձևավորված, տարբեր արժեքներ ամբարած համակարգ է, որը կրողին (դիցուք՝ ազգին) հնարավորություն է տալիս անվտանգ կեցություն ապահովել՝ արդիականացնելով սեփական «ես»-ը։ Հայտնի է, որ ինքնությունը արդիականանում է լեզվի միջոցով, հետևաբար լեզուն այն ազգաշինարար, ազգապահպան, ազգակերտիչ կառույցն է, որը հնարավորություն է ընձեռում ժամանակի մարտահրավերներին համահունչ բնականոն արդիականանալ։ Արդի լեզվական բարեփոխման ու նոր արժեքների որդեգրման գործընթացը մարտահրավեր է հայոց լեզվի արդիականացմանը, իսկ այդ գործընթացը դարեր ի վեր իր հիմքում ունեցել է հոգևոր Հայաստանի գաղափարախոսությունը՝ իբրև բազմաչափ, բազմաշերտ և բազմամակարդակ երևույթ։ Մ. Մաշտոցից ծայր առած և 20-րդ դարում արդեն Վ. Տերյանի, Պ. Սևակի կողմից համակարգված հոգևոր Հայաստանի ծրագիրն իր հիմքում ունի նաև լեզվի արդիականացման, ազգաշինության միտում։ Ժամանակակից լեզուն հայ մարդու համար նշանակում է նաև մրցունակ, ճկուն, արդի մարտահրավերներին պատասխանելու ունակ լեզու»։
Պրոֆեսորի համոզմամբ` ազգային ինքնությանն ուղղված մարտահրավերների պայմաններում լեզուն ազգի անվտանգ գոյության հիմնական արժեքն ու գրավականն է:

Заведующая кафедрой армянского и русского языков АГЭУ , доктор филологических наук, профессор Мари Закарян 21-го
февраля участвовала в научной конференции на тему "Современные проблемы языкознания", посвященной дню Родного
языка. Конференция была организована министерством РА по вопросам зарубежных армян и институтом языка имени А.
Ачаряна ННА РА.
Мари Закарян выступила на конференции с докладом «Язык как модернизированный фактор армянской этнической
самостоятельности» , в предисловии которого говорится:
«Язык - сформированная вековыми изменениями и накопившая различные ценности система, которая несущему (нации) дает
возможность обеспечить безопасное положение, модернизируя собственное "я". Известно, что самостоятельность
модернизируется с помощью языка, язык - строитель нации, хранитель нации, создатель нации, он дает возможность
модернизироваться гармонично со временем. Процесс модернизации языковых преобразований и новых ценностей -это призыв
к модернизации армянского языка, а этот процесс с исторических времен в своей основе имел идеологию духовной
Армении, как многомерное, многослойное и многоступенчатое явление. Начиная с М. Маштоца и уже в 20-ом веке
систематизированная В. Терьяном, П. Севаком программа духовной Армении в своей основе имеет смысл модернизации
языка, строителя нации. Современный язык для армянина значит конкурентоспособный, гибкий язык, язык, способный
ответить на современные призывы борьбы».
По убеждению профессора, в условиях призывов борьбы за национальную независимость язык является основной ценностью