Հարգելի այցելուներ, սիրելի ՀՊՏՀ-ականներ, ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ երեկ Երգի պետական թատրոնում կայացել է Հայկյան 10-րդ մրցանակաբաշխությունը, որի ժամանակ մեր բուհի ուսանողական խորհուրդը հաղթող է ճանաչվել սահմանված 12 անվանակարգերից «Լավագույն ուսանողական ինքնակառավարման մարմին» անվանակարգում:
Ինչպես տեղեկանում ենք Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի պաշտոնական կայքից, մրցանակաբաշխությանը, որին ներկա է եղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, հիմնադրամի կողմից սահմանված Հայկյան մրցանակներ են ստացել 2012 թ. երիտասարդական ոլորտում իրենց լավագույնս դրսևորած ուսանողական և երիտասարդական կառույցները, լավագույն երիտասարդական ծրագրերը:
Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող Կարեն Ավագյանը նշել է, որ նախաձեռնության նպատակն է խրախուսել բոլոր այն երիտասարդական կազմակերպություններին, որոնք տարվա ընթացքում առանձնացել են իրենց ակտիվությամբ, ծրագրային բովանդակությամբ և ծրագրերի քանակով:
Հայկյան մրցանակները տրվել են հետևյալ անվանակարգերում. «Լավագույն ուսանողական ինքնակառավարման մարմին» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողական խորհուրդը, «Լավագույն երիտասարդական գիտական նվաճում» անվանակագում՝ Արմեն Սարգսյանը։ «Ինքնատիպ երիտասարդական նախագիծ» անվանակարգում առաջինը ԵՃՇՊՀ ուսանողական խորհրդի կողմից իրականացված սոցիալապես անապահով ուսանողներին սննդով աջակցման ծրագիրն է: «Ռազմահայրենասիրական լավագույն նախագիծ» է ճանաչվել «Հայոց արծիվներ» հայրենասիրական ՀԿ-ն: «Լավագույն միջբուհական ծրագիրը» ԵՊԼՀ ուսխորհրդի կողմից իրականացվող «Դասավանդում են բրյուսովսիները» նախաձեռնությունն է։ «Լավագույն երիտասարդական ՀԿ Երևանում» անվանակարգում մրցանակի է արժանացել ԱՐՄԱԿԱԴ-ը։ Լավագույն երիտասարդական ՀԿ մարզում» անվանակարգը շնորհվել է «Դավիթբեկյան ուխտեր» ԵՀԿ-ին։ Լավագույն երիտասարդական միջազգային ծրագիրը «Նոբելյան մրցանակակիրների հանրային դասախոսությունները» ծրագիրն է եղել:
Չորս հատուկ մրցանակներ հանձնել է անձամբ ՀՀ Նախագահը: Հանրապետության ղեկավարից իրենց մրցանակներն են ստացել «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամը՝ «Երիտասարդական ոլորտին առավելագույնս աջակցած միջազգային կառույց» անվանակարգում, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ «Երիտասարդության շրջանում մշակութային արժեքների լավագույնս ներկայացրած կազմակերպություն» անվանակարգում, Արարատյան Հայրապետական Թեմի «ԱՐԱՐԱՏ» հոգևոր միությունը՝ «Երիտասարդության շրջանում հոգևոր դաստիարակությանն ուղղված ծրագրերի համար» անվանակարգում և ԵՊԲՀ ուսանողական խորհրդարանը՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում ուսանողական շարժման կազմավորման ակունքներում կանգնած կառույց» անվանակարգում:
Մրցանակաբաշխության ավարտին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպիչներին, շնորհավորել է բոլոր մրցանակակիրներին և կարևորել այս նախաձեռնությունը՝ մաղթելով հետագա հաջողություններ: Հանրապետության ղեկավարը երիտասարդներին հորդորել է արդյունավետ օգտագործել իրենց ժամանակը, ակտիվ կենսակերպ վարել և իրենց գործունեությամբ փորձել հնարավորինս օգտակար լինել մեր հասարակությանն ու պետությանը:
ՀՊՏՀ ուսխորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին լուրը հայտնելուց հետո նշեց, որ այս մրցանակաբաշխությունը տարիներ շարունակ մեծ հեղինակություն է վայելում երիտասարդության շրջանում, իսկ մեր բուհի ուսանողական խորհուրդն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ հաղթում է հիշյալ անվանակարգում:
«Սա, կարծում եմ, լավագույն գնահատականն է մեր ուսանողների ակտիվության և հասարակական աշխատանքի: Միևնույն ժամանակ, չափազանց պարտավորեցնող է, քանի որ ավելի հեշտ է հասնել հաջողության, քան տարիներ շարունակ պահել այդ հաջողությունները և շարժվել առաջ: Վստահաբար նշում եմ, որ այս կարևոր հաղթանակում բուհի յուրաքանչյուր ուսանող ուղղակի և անուղղակի ձևով ունի իր ներդրումը: Ես` որպես ուսանողական խորհրդի նախագահ, պարզապես հպարտանում եմ մեր ուսանողներով»,- նշեց ՈՒԽ նախագահը:

Уважаемые посетители, дорогие университетовцы, с радостью сообщаем, что вчера в государственном театре Песни
состоялось церемония вручения 10-ой ежегодной премии «Айкан», во время которого студенческий совет нашего вуза стал
победителем одной из 12 признанных номинаций "Лучший студенческий самоуправленческий орган".
Как узнаем из официального сайта Армянского молодежного фонда, на церемонии вручения премий присутствовал президент
РА Серж Саргсян, в 2012 году фонд присудил премии «Айкан» лучшим молодежным программам и, лучшими проявившие себя в
молодежной сфере, студенческим и молодежным структурам.
Координатор попечительского совета фонда Карен Авакян отметил, что целью инициативы является поощрять все те
молодежные организации, которые в течение года выделились своей активностью, программной содержательностью и
колличеством программ.
Премии «Айкан» вручались по следующим номинациям: в номинациях «Лучший студенческий самоуправленческий орган»
победителем признан студенческий совет Армянского государственного экономического университета, за «Лучшее молодежное
научное достижение» был отмечен Армен Саргсян. В номинации «Своеобразный молодежный проект» -- программа студенческого
совета Ереванского Госуниверситета архитектуры и строительства обеспечение питанием социально необеспеченных студентов. «Лучшим
военно-патриотическим проектом» признана патриотическая АОП «Айоц арцивнер». «Лучшей межвузовской программой»,
осуществляемой студенческим советом Ереванского государственного лингвистического университета, является программа
«Преподавание и брюсовцы». В номинации «Лучшая молодежная АОП в Ереване» премии удостоился АРМАКАД. Номинация «Лучшая
молодежная АОП в марзе» присвоена общественной партии «Давидбекян ухтер». Лучшей молодежной международной программой
стала программа «Публичные лекции Нобелевских лауреатов».
Президент Армении Серж Саргсян на церемонии вручения ежегодной премии «Айкан» вручил специальные премии 4 лауреатам конкурса. В
номинации «Международная организация, внесшая наибольший вклад в молодежную сферу» приза удостоился «Фонд Конрад Аденауэр», в
номинации «Организация, наилучшим образом представившая культурные ценности в молодежной среде» - Армянский государственный
молодежный оркестр. Кроме того, в номинации «За программы, направленные на духовное воспитание молодежи» призом была отмечена
деятельность Духовного общества «Арарат» Араратской епархии Армянской Апостольской Церкви. Также специальным призом был отмечен
Студенческий парламент ЕрГМУ в номинации «Структура, стоящая у истоков формирования студенческого движения в Республике
Армения».
В завершении церемонии Президент Серж Саргсян поблагодарил организаторов, поздравил всех претендентов и отметил
важность этой инициативы, желая дальнейших успехов. Руководитель Республики призвал молодежь продуктивно использовать
свое время, вести активный образ жизни и своей деятельностью попытаться по возможности быть полезным нашему
обществу и государству.
Председатель студенческого совета АГЭУ Севак Хачатрян после сообщения вестей отделу информации и связей с
общественностью отметил, что эта церемония вручения премий с каждым годом пользуется все больше авторитетом в
сфере молодежи, а студенческий совет нашего вуза уже второй год подряд побеждает в отмеченной номинации.
«Это, считаю, является лучшей оценкой активной и общественной работы наших студентов. В то же время, сильно
обязывает, так как легче достичь успеха, чем несколько лет подряд держать эти успехи и двигаться вперед. Уверено
отмечаю, что в этой главной победе каждый студент прямым или косвенным образом имеет свое внедрение. Я, как