ՀՊՏՀ-ն մասնակցեց «Որակի ապահովումը ՀՀ մասնագիտական կրթության համակարգում» խորագրով շահակիցների երկրորդ համաժողովին
Հոկտեմբերի 8-15-ը Հայաստանում հայտարարված էր«Կրթության որակի շաբաթ», որի շրջանակներում հոկտեմբերի 8-ին և 9-ին Երևանի Մ.Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում տեղի ունեցավ «Որակի ապահովումը ՀՀ մասնագիտական կրթության համակարգում» խորագրով շահակիցների երկրորդ համաժողովը: Վերջինիս մասնակցություն ունեցավ նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը` ի դեմս ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի։
Համաժողովին մասնակցում էին ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի աշխատակիցներ Մերի Դալլաքյանը և Գայանե Մերդինյանը` որպես որակի պատասխանատուներ, իսկ ՀՊՏՀ կրթության կառավարման ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի վարիչ, ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանն այս համաժողովում հանդես էր գալիս որպես Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի փորձագետ:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին որակի ապահովման բաժնից տեղեկացրեցին, որ բուհի մասնակցությունը երկօրյա համաժողովին մեր մասնակիցների համար ուսուցողական բնույթ էր կրում և փորձի փոխանակման ու պարզաբանումների հնարավորություն էր պարունակում: Արտասահմանցի մասնագետները և հայաստանցի որոշակի փորձ ունեցող գործընկերները հիմնականում ներկայացրեցին հետևյալ հիմնախնդիրները՝ որակի ներքին ապահովման համակարգերի ձևավորումը և ինտեգրումը, գործատու-ուսումնական հաստատություն համագործակցությունը որակի ապահովման շրջանակներում, ուսանողների դերը որակի ապահովման գործընթացներում, որակի ներքին ապահովման մեխանիզմները, հավատարմագրման գործընթացի ՈԱԱԿ-ի մոտեցումները:
«Սա մեզ համար նաև վերապատրաստում էր, որը կնպաստի բուհի ինքնավերլուծության արդյունավետ իրականացմանը, այսինքն` մեր ստացած գիտելիքները և փորձը կկիրառենք մեր բուհում որակի ապահովման գործընթացի բարելավման համար»,- հավաստիացրեցին ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնից։

С 8 по 15 октября в Армении была “Неделя качества образования”, в рамках которого 8-го и 9-го октября в государственном медицинском университете им. М. Гераци состоялась вторая конференция на тему
“Обеспечение качества в системе профессионального образования”. На конференции выступил ректор Армянского государственного университета, доктор, профессор Корюн Атоян.
На конференции участвовали работники отдела обеспечения качества АГЭУ в качестве ответственных за качество Мери Даллакян и Гаяне Мердинян , а заведующий кафедрой ЮНЕСКО управление образования АГЭУ, начальник отдела обеспечения качества АГЭУ Нерсес Геворгян на этой конференции выступал в качестве эксперта Национального центра обеспечения качества профессионального образования.
Из отдела обеспечения качества в отдел информации и связей с общественностью
сообщили,что участие нашего вуза на двухдневной конференции для наших участников носило учебный характер и включало в себя обмен опытом и возможность дискуссий.Зарубежные специалисты и некоторые опытные армянские коллеги в основном представили следующие проблемы: формирование и интеграция качества внутренних систем обеспечения, сотрудничество работодатель- учебное заведение в рамках обеспечения качества, роль студентов в процессе обеспечения качества, механизмы обеспечения внутреннего качества, подходы РААК-а в процессе удостоверения.
«Это для нас также переподготовка, которая способствовала продуктивному осуществлению самоанализа вуза, т. е.,полученные нами, знания и опыт используем в нашем вузе для улучшения процесса обеспечения качества»,- удостоверили из отдела обеспечения качества АГЭУ.