ՀՊՏՀ-ի և գործատուների հետ իրականացվող մագիստրոսական ծրագրերի ընդունելությունը կայացել է
ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղար Միքայել Թավադյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնիn տեղեկացրեց, որ Հայաստանի պետական  տնտեսագիտական համալսարանի պատմության մեջ առաջին անգամ գործատուների հետ իրականացվող մագիստրոսական վճարովի կրթական ծրագրերի 2012-2013 ուսումնական տարվա ընդունելությունը կայացել է: Մագիստրոսական կրթական այս ծրագրերի` հարկային վարչարարություն, մաքսային վարչարարություն, պետական եկամուտների վերլուծություն և կանխատեսում, բանկային գործունեության կազմակերպում, կոլեկտիվ ներդրումային համակարգերի կառավարում, անշարժ գույքի գնահատում, պետական գույքի կառավարում, տնտեսական գործունեության բնապահպանական փորձաքննություն մասնագիտացումներով ընդունվել է 241 դիմորդ:
«Այս բացառիկ ծրագիրը հնարավորություն է տալիս պատրաստելու մասնագետներ կոնկրետ գերատեսչությունների համար` վերջիններիս պահանջով: Թեև նախատեսված 300 տեղի համար ընդունվել է 241 դիմորդ, այնուհանդերձ, առաջին տարվա համար ընդունելության գործընթացը դրական եմ գնահատում և հույս հայտնում, որ հաջորդ տարիներին լիարժեք համալրում կունենանք»,- մեզ հետ զրույցում նշեց ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղար Միքայել Թավադյանը: Վերջինիս տեղեկացմամբ` գործատուների հետ իրականացվող ծրագրում ընդգրկվածները երեկ արդեն հրամանագրվել են`վարձը վճարելու համար և մինչև հոկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում պետք է վճարեն այն: Վարձավճարները մուծելուց հետո նրանք կհրամանագրվեն որպես ուսանողներ և նրանց հետ կկնքվեն պայմանագրեր: Միքայել Թավադյանը հիշեցրեց, որ ուսման վարձը բոլոր մասնագիտացումների համար 470 հազար դրամ է. այն կարելի է փոխանցել «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ի միջոցով, հաշվեհամարն է 1510002779480100:
ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարանի տեղեկացմամբ` գործատուների հետ իրականացվող մագիստրոսական կրթական ծրագրերը կմեկնարկեն սեպտեմբերի 24-ին, օրվա երկրորդ կեսին: Առավել մանրամասն տեղեկությունների համար մագիստրանտները կարող են դիմել տնտեսության կարգավորման և ՄՏՀ ու ֆինանսական ֆակուլտետների դեկանատներ:
Հիշեցնենք, որ այս ծրագրի իրականացումը հնարավոր դարձավ այն բանի արդյունքում, երբ 2011թվականից սկսած ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի նախաձեռնությամբ բուհն սկսեց համագործակցության պայմանագրեր կնքել մի շարք կառույցների և գերատեսչությունների հետ: Պայմանագրեր են կնքվել ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի, Հայաստանի բանկերի միության, ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, ՀՀ Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի, պետական գույքի կառավարման վարչության, ինչպես նաև ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ։

Прием по программе, осуществляемой АГЭУ совместно с работодателем состоялся
Ответственный секретарь приемной комиссии АГЭУ Михаил Тавадян сообщил отделу информации и связям с общественностью, что впервые состоялся прием на платную магистратуру на 2012-2013 учебный год, по программе, осуществляемой Армянским государственным экономическим университетом совместно с работодателем. По данным магистерским образовательным программам- наловое администрирование, таможенное администрирование, анализ государственых налогов и прогнозирование, организация банковской деятельности, управление коллективными системами вкладов, оценка недвижимости, оценка государственного имущества, экологическая экспертиза экономической деятельности, подали документы 241 человек.
“Данная беспрецедентная программа дает возможность подготовить специалистов для конкретных структур, по требованию последних. Несмотря на то, что на 300 предусмотренных мест подали документы 241 человек, для первого года можно оценить данный процесс положительно и выражаем надежду, что в следующие годы будем иметь достаточное количество абитуриентов” – в беседе с нами заявил ответственный секретарь Михаил Тавадян. По сообщению последнего, абитуриентам вчера были даны приказы и до 10 октября, необходимо оплатить за обучение. После оплаты за обучение, им будут даны приказы как студентам и будут заключены контракты. Михаил Тавадян напомнил, что размер платы за обучение по всем специализациям составляет 470 тысяч драм, который можно перечислить через “Араратбанк” на счет 1510002779480100.
Проректор по учебно-методическим работам Паруйр Калантарян сообщил, что учебный процесс по программе, осуществляемой совместно с работодателем начнется 24 сентября, во второй половине дня.
Для более подробной информации магистранты могут обратиться в деканаты факультетов экономического регулирования и МЭО и финансового.
Напомним, что осуществление данной программы стало возможно в результате того, что с 2011 года по инициативе ректора АГЭУ Корюна Атояна вуз стал заключил договора о сотрудничестве с рядом структур. Были подписаны договора с  комитетом государственных доходов РА, обьединением банков Армении, Министерством труда и социальных вопросов, Государственным комитетом кадастра недвижимости РА, управлением управвления государственным имуществом, а также к министерством охраны природы РА.