ՀՊՏՀ-ի և Եվրասիա միջազգային համալսարանի միջև կնքվեց փոխհամաձայնության հուշագիր
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը և Եվրասիա միջազգային համալսարանի (ԵՄՀ) ռեկտոր Սուրեն Օհանյանը այսօր տնտեսագիտական համալսարանում ստորագրեցին փոխհամաձայնության հուշագիր, որով պետական և մասնավոր հատվածի համագործակցության սկիզբ դրվեց:
«Մեր համալսարանն արդեն բազմաթիվ պայմանագրեր ու հուշագրեր է կնքել բոլոր ուղղություններով՝ և’ կրթական, և’ գիտական, և այժմ մենք պատրաստվում ենք փոխշահավետ համագործակցության հուշագիր կնքել Եվրասիա միջազգային համալսարանի հետ։ Այս դեպքում էլ դրույթներն այնպիսին են, որ ընդգրկում են բոլոր ուղղությունները՝ և կրթական, և գիտահետազոտական, և միջազգային։ Կարծում եմ, որ այս հուշագիրը մեզ հնարավորություն է տալու լավ համագործակցության և լինելու է փոխշահավետ»,- ասաց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը և ներկայացնելով հուշագրով սահմանված փոխհամաձայնության շրջանակները՝ նշեց, որ բուհերը կհամագործակցեն կառավարման և ուսուցման որակի համակարգի ներդրման, զարգացման և բարելավման ոլորտում: Բացի այդ՝ համատեղ կմշակվեն և կներդրվեն գործընթացների և կառավարման ավտոմատացված համակարգեր, կբացվեն նոր մասնագիտություններ, կիրականացվեն կրկնակի դիպլոմի ծրագրեր, գիտական հետազոտություններ, ուսանողների, դասախոսների և աշխատակիցների փոխանակման (այդ թվում նաև՝ միջազգային) ծրագրեր,կկազմակերպվեն համատեղ սեմինարներ, քննարկումներ, բանավեճեր, թեմատիկ դասախոսություններ, դասախոսների մասնագիտական և մեթոդական վերապատրաստումներ:
«Այնպես որ հուշագիրը բավական լայն համագործակցություն է ենթադրում և հուսով եմ, որ այն մենք կարող ենք իրագործել»,– ընդգծեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը։
«Եվրասիա միջազգային համալսարանը իրականացրել է բազմաթիվ կրթական և միջազգային ծրագրեր: Այսօրվա հուշագիրը մեզ համար շատ կարևոր է, քանի որ համագործակցելու են հանրապետությում մեծ հեղինակություն վայելող, հարուստ ավանդույթներ ունեցող կրթօջախն ու նորարարական, ժամանակակից ծրագրեր իրականացնող երիտասարդ բուհը»,-իր խոսքում նշեց Եվրասիա միջազգային համալսարանի ռեկտոր Սուրեն Օհանյանը՝ վստահեցնելով, որ սա կլինի արդյունավետ համագործակցություն։
ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ողջունելով համագործակցող կողմերին,կարևորեց նախաձեռնությունը՝ ընդգծելով, որ այն պետական և մասնավոր բուհերի համագործակցություն լավ օրինակ է։

Между АГЭУ и Международным университетом Евразия было заключен меморандум взаимопонимания
Сегодня ректоры Армянского государственного экономического университета Корюн Атоян и Международного университета Евразия Сурен Оганян в зале заседаний АГЭУ подписали меморандум взаимопонимания, которым было поставлено начало сотрудничеству между государственным и коммерческим вузами.
“Наш университет подписал ряд договоров и соглашений по всем направлениям-и образовательным, и научным, и теперь мы хотим подписать соглашение с Международным университетом Евразия. В данном случае положения таковы, что включают в себе такие направления, как образовательное, научно-исследовательское, и международное. Считаю, что данное соглашение даст возможность взаимовыгодного сотрудничества”-заявил ректор Корюн Атоян и представляя рамки соглашения отметил, что вузы будут сотрудничать в сфере развития, реформирования, внедрения системы качества образования. Кроме того, совместно будут разработаны и внедрены системы автоматизированного управления, будут открыты новые специальности, осуществлены программы двойных дипломов и т.д.
“Таким образом, данное соглашение подразумевает широкий спектр сотрудничества и надеюсь, что мы сможем вместе осуществить”- подчеркнул ректор АГЭУ Корюн Атоян.
“Международный университет Евразия осуществляет множество образовательных и международных программ. Сегодняшнее соглашение для нас очень важно, поскольку сотрудничать будут авторитетный государственный университет и новый коммерческий университет”- в своем слове отметил ректор международного университета Евразия Сурен Оганян уверяя, что это будет результативное сотрудничество.
Проректор по науке и внешним связям Гагик Варданян, приветствуя стороны сотрудничества, подчеркнул важность инициативы, заявил, что это хороший пример сотрудничества государственного и коммерческого вузов.