Ռուսաց լեզվի ուսումնական ձեռնարկ` ֆինանսական մասնագիտությունների համար
Լեզուների դասավանդման գործում մասնագիտական ուսումնական ձեռնարկների պատրաստումը ՀՊՏՀ լեզուների ամբիոնի ուշադրության կենտրոնում է, և պարբերաբար ուսանողի սեղանին է դրվում մի նոր հրատարակության տեսքով:
Դեռևս անցյալ ուսումնական տարեսկզբին՝ 2016 թ., ՀՊՏՀ լեզուների ամբիոնի  դոցենտ Լիդա Տոնոյանի, դասախոսներ Մարինե Գրիգորյանի և Շողակաթ Հարությունյանի համահեղինակությամբ լույս էր տեսել «Ռուսաց լեզվի ուսումնական ձեռնարկ» (ֆինանսական ֆակուլտետի ուսանողների համար), որը տպագրության էր երաշխավորել ՀՊՏՀ գիտական խորհուրդը:
Այս ուսումնական ձեռնարկի նպատակն է աջակցել տնտեսագիտական  գրականության ընթերցման կարողությունների և հմտությունների ձևավորմանը, կարդացածի բովանդակությունը ըմբռնելուն, գրավոր կամ բանավոր վերարտադրելուն, ռուսերենին՝ որպես մասնագիտական լեզվի տիրապետելուն: Այն նախատեսված է ֆինանսական ֆակուլտետի մի քանի մասնագիտությունների համար՝ ֆինանսներ, արժեթղթերի շուկայի վերլուծություն և կառավարում, ապահովագրական գործ, բանկային գործ, մաքսային գործ: Ընդգրկված է 25 ուսումնական թեմա, որոնք բառագիտական-քերականական նյութի ընթերցման և յուրացման համար տնտեսագիտական տեքստեր են` համապատասխան վարժություններով և թարգմանական հանձնարարություններով: Դրանք արդիական ու հետաքրքրական նյութեր են և համապատասխանում են ռուսերենի դասավանդման ժամանակակից պահանջներին:
Ուշագրավ է, որ մեր գործընկերների հեղինակած գրքին այս տարվա իր 2 թողարկումներում՝  2-րդ և 3-րդ համարներում, անդրադարձել է Կրթության ազգային ինստիտուտի «Ռուսաց լեզուն Հայաստանում»  ռուսալեզու ամսագիրը: «Քննադատություն և մատենագիտություն» խորագրի ներքո նշված դասագրքի մասին գրախոսել և դրական են արտահայտվել Ս. Սամուելյանն ու Ի. Լեբեդևան:
Մեզ հետ զրույցում դոցենտ Լիդա Տոնոյանը նշեց, որ ռուսաց լեզվի ուսումնական ձեռնարկների լույսընծայումը շարունակական է, և այս պահին էլ հրատարկության է պատրաստվում հերթականը՝ նախատեսված հեռակա ուսուցման ուսանողների համար, որն իր հետ միասին հեղինակել են լեզուների ամբիոնի դասախոսներ Գայանե Վարդապետյանը, Ռուզաննա Հարությունյանը, Արմինե Գասպարյանը:

Количество просмотров: 2151
Подготовка профессиональных учебных пособий для преподавания языков находится в центре внимания кафедры языков и периодически поставляется студентам в виде новой публикации.
Еще в начале прошлого учебного года – в 2016г. под соавторством доцента кафедры языков АГЭУ Лиды Тоноян, преподавателей Марине Григорян и Шогакат Арутюнян, вышло в свет «Учебное пособие русского языка» (для студентов финансового факультета), которое было рекомендовано для печати ученым советом АГЭУ.
Цель пособия – способствовать выработке навыков и умений в чтении учебной литературы по экономике, восприятию и воспроизведению содержания прочитанного в устной и письменной форме и свободному владению русским языком как языком специальности. Пособие рассчитано на студентов нескольких специальностей: финансы, анализ и управление рынком ценных бумаг, страховое дело, банковское дело, таможенное дело.
Учебные темы (всего 25 уроков) представлены текстами по экономике. Каждый урок включает неадаптированный текст для чтения и изучения активизируемого лексико-грамматического материала, лексико-грамматическое упражнение к тексту, тексты по изучаемой теме для перевода с русского языка на армянский и с армянского языка на русский. Актуальные и интересные темы соответствуют современным требованиям к преподаванию русского языка.
В беседе с нами доцент Лида Тоноян отметила, что выпуск учебных пособий по русскому языку носит продолжительный характер и в настоящее время готовится к печати очередная книга, предназначенная для студентов заочного отделения, соавторами которой являются Лида Тоноян, Гаяне Вардапетян, Рузанна Арутюнян, Армине Гаспарян.