Կայացավ ՀՊՏՀ խորհրդի նիստը (լուսանկարներ)
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում (ՀՊՏՀ) այսօր կայացավ համալսարանի խորհրդի նիստը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ։ Նիստին ներկա էին ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, խորհրդի անդամները։
Խորհրդի այսօրվա աշխատանքային նիստի օրակարգում չորս հարց էր՝ ՀՊՏՀ Գյումրու և Եղեգնաձորի մասնաճյուղերի տնօրենների ընտրություն, ՀՊՏՀ կանոնադրության մեջ մասնակի փոփոխություններ կատարելու մասին, ՀՊՏՀ կազմակերպական կառուցվածքում մասնակի փոփոխություններ կատարելու մասին հարցերը և այլ հարցեր:
Օրակարգի առաջին կետի համաձայն` ՀՊՏՀ խորհրդի անդամները ընտրեցին հաշվիչ հանձնաժողով և փակ գաղտնի քվեարկությամբ ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ ընտրեցին առաջադրված թեկնածուներին: ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն ընտրվեց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սամսոն Դավոյանը, Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն` տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Սոս Խաչիկյանը:
ՀՊՏՀ խորհրդի անդամները լսեցին և քննարկեցին ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի զեկուցումը օրակարգային երկու խնդիրների շուրջ, որով նա  հանգամանորեն ներկայացրեց առաջարկվող փոփոխությունների հիմնավորումները, բուհի կյանքում դրանց անհրաժեշտությունն ու նպատակային լինելը: Մասնավորապես ՀՊՏՀ կանոնադրության մեջ փոփոխություններ կատարելը պայմանավորված է «Կրթության մասին» և  «Բարձրագույն և հետբուհական կրթության մասին» ՀՀ օրենքներում կատարված փոփոխություններին համապատասխանեցնելու պահանջով: Խորհրդի անդամները կողմ քվեարկեցին  ռեկտորի ներկայացրած փոփոխությունների նախագծին: Այլ հարցերի շարքում Կորյուն Աթոյանը հատկանշեց այն, որ այս տարի առաջին անգամ ՀՊՏՀ-ն կազմակերպելու է արտասահմանցի ուսանողների ընդունելություն և ներկայացրեց սրանից բխող որոշ խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունը: Խորհուրդը դրանք ևս արժանացրեց հավանության:

Сегодня в Армянском государственном экономическом университете состоялось заседание Совета во главе с председателем Национального собрания РА, председателем Совета АГЭУ Овиком Абраамяном. На заседании присутствовали министр образования и науки РА Армен Ашотян и другие члены совета.
На повестке дня сегодняшнего Совета было 4 вопроса- выборы директоров Гюмрийского и Егегнадзорского филиалов АГЭУ, о проведении частичных изменений в Уставе АГЭУ, о проведении частичных изменений в структуре АГЭУ и другие вопросы.
Согласно первому пункту повестки дня, члены Совета в закрытом тайном голосовании избрали директоров филиалов. Директором Гюмрийского филиала был избран доктор экономики, профессор Самсон Давоян, директором Егегнадзорского филиала- кандидат экономики, доцент Сос Хачикян.
Члены Совета АГЭУ прослушали и обсудили отчет ректора Корюна Атояна о двух вопросах повестки дня, которым он представил обоснования предлагаемых изменений, их необходимость в жизни вуза. В частности, изменения в Уставе АГЭУ обусловлены требованиями, осуществленными в законах РА “Об образовании” и “О высшем и последипломном образовании”.  Члены Совета проголосовали за изменения, представленные ректором. В числе других вопросов ректор отметил то, что в этом году впервые будет организован прием иностранных студентов в АГЭУ и представил необходимость решения некоторых задач, вытекаемых из данного вопроса. Совет их также одобрил.