Հուլիսի 1–2–ը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Ռոստով, որտեղ հանդիպում է ունեցել Ռոստովի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՌԻՆԽ) ռեկտոր Նիկոլայ Կուզնեցովի հետ։
Հանդիպումն անցել է ջերմ և կառուցողական մթոնոլորտում, որի ընթացքում գործընկերները քննարկել են երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։ ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն ու ՌԻՆԽ ռեկտոր Նիկոլայ Կուզնեցովը համատեղ միջազգային կոնֆերանս կազմակերպելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել։ Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ երկու բուհերը միասին միջազգային գիտական կոնֆերանսը կկազմակերպեն հոկտեմբերին՝ Ռոստովում։
Նշենք, որ 2011 թվականի հունիսի 28-30-ը Աղվերանում կայացել էր «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսությունների նորաստեղծական զարգացման հիմնախնդիրները» խորագրով միջազգային գիտաժողով։
Ի դեպ, վերջերս Հայաստանի պետական տնտեսագիտական և Ռոստովի պետական տնտեսագիտական համալսարանների (ՌԻՆԽ) գիտական խորհուրդների որոշմամբ լույս տեսավ «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսությունների նորաստեղծական զարգացման հիմնախնդիրները» խորագրով միջազգային գիտաժողովի նյութերի ժողովածուն:

1-2 июля ректор Армянского государственного экномического университета, доктор экономики, профессор Корюн Атоян посетил с рабочим визитом Ростов, где и состоялась встреча с ректором Ростовского государственного экономического университета Николаем Кузнецовым.
Встреча прошла в теплой обстановке, во время которой коллеги обсудили ряд вопросов, касающихся двустороннего сотрудничества. Ректор АГЭУ Корюн Атоян и ректор РГЭУ Николай Кузнецов приобрели договоренность о совместной организации международной конференции. Согласно предварительной договоренности, международная научная конференция будет организована в октябре в Ростове.
Отметим, что с 28-30 июня 2011 года в Агверане состоялось международное научное совещание по теме “Основные задачи развития новосозданых экономик Республики Армения и Российской Федерации”.
Кстати, недавно, по решению ученых советов АГЭУ и РГЭУ вышел в свет сборник материалов международного научного совещания на тему “Основные задачи развития новосозданных экономик РеспубликиАрмения и Российской Федерации”.