Դիտումների քանակ՝ 1956
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և գերմանական Ցվիկաուի կիրառական գիտությունների համալսարանի միջև համագործակցություն հիմնելու նպատակով, փաստահավաք այցի համար, նախորդ տարի նշված համալսարանները համատեղ հայտով դիմել էին Գերմանիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող DAAD կրթաթոշակին:
Ինչպես հայտնում են ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնից գերմանական  վերոնշյալ համալսարանի պատվիրակությունը սեպտեմբերի 18-22-ը հյուրընկալվել է ՀՊՏՀ-ում և մի շարք հանդիպումներ ունեցել: Հյուրերը նախ այցելել են ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղ, հանդիպել տնօրեն Սոս Խաչիկյանի, աշխատակիցների և ուսանողների հետ: Ապա, հաշվի առնելով հյուրընկալված պրոֆեսոր Քրիստիան-Անդրեաս Շումանի գիտական հետաքրքրությունը, պատվիրակությունը հանդիպել է տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ Վարդան Սարգսյանի հետ:
Հաջորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում, որտեղ տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը օտարերկրացի գործընկերներին ներկայացրել է կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունները: Կենտրոնի հետազոտողները պրոֆեսորներ Քրիստիան-Անդրեաս Շումանի և Ռալֆ Միշել Րոբերի հետ իրենց հետաքրքրող հարցերն են քննարկել:
Այնուհետ գերմանական պավիրակությանը հյուրընկալել է գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը: Կողմերը քննարկել են փոխգործակցության ուղղությունները, ձևակերպել համագործակցության համաձայնագրի հիմնական դրույթները և նախանշել առաջիկա անելիքները:
Գերմանական պատվիրակությունը և ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը  հանդիպել են նաև Հայաստանում DAAD-ի  գրասենյակի ուսումնական և կրթաթոշակային ծրագրերի ավագ խորհրդատու Մերի Նավասարդյանին: Կողմերը քննարկել են հնարավոր կրթաթոշակները, որոնց ակադեմիական փոխանակումների նպատակով  կարող են դիմել գործընկեր բուհերի դասախոսները և ուսանողները:

В целях налаживания сотрудничества между Армянским государственным экономическим университетом и Немецким университетом прикладных наук Цвиккау, для визита по сбору фактов, в прошлом году указанные университеты совместным заявлением обратились для получения стипендииDAAD, финансируемой правительством Германии.
Как передает отдел внешних связей АГЭУ, 18-22 сентября делегация вышеуказанного немецкого университета побывала в АГЭУ и провела несколько встреч. Сперва они посетили в Егегнадзорский филиал АГЭУ, встретились с директором Сосом Хачикяном, сотрудниками и студентами. Затем, учитывая научный интерес Кристиана-Андреас Шумана, делегация встретилась с заведующим кафедрой экономической информатики и информационных систем Варданом Саргсяном.
Следующая встреча состоялась в исследовательском центре АГЭУ «Амберд», где директор Армен Григорян представил иностранным партнерам основные направления деятельности центра.
Затем немецкая делегация побывала у проректора АГЭУ по науке и внешним связям Гагик Варданяна. Стороны обсудили направления взаимодействия, оформили основные положения соглашения о сторудничестве инаметили предстоящие задачи.
Немецкая делегация и начальник отдела внешних связей АГЭУ Вард Гукасян встретились состаршим советником учебных и стипендиальных программ армянского офиса Германской службы академических обменов (DAAD) Мери Навасардян.