Դիտումների քանակ՝ 741
Այս տարի առաջին անգամ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը հայտարարում է գործատուների հետ իրականացվող մագիստրոսական վճարովի կրթական ծրագրերի 2012-2013 ուսումնական տարվա ընդունելություն. այն մեկնարկում է այսօրվանից։ Սա բացառիկ նախագիծ է, քանի որ առաջին անգամ մագիստրոսական կրթական ծրագրերով պատրաստվելու են մասնագետներ կոնկրետ գերատեսչությունների համար և կոնկրետ նրանց պահանջարկով։
Նշենք, որ այս ծրագրի իրականացումը հնարավոր դարձավ այն բանի արդյունքում, երբ 2011թ–ից սկսած ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի նախաձեռնությամբ բուհը սկսեց համագործակցության պայմանագրեր կնքել մի շարք կառույցների և գերատեսչությունների հետ։ Այս պայմանագրերի արդյունքում այս ուսումնական տարվանից մեր բուհում կիրականացվեն մագիստրոսական ծրագրեր՝ հատուկ տվյալ գերատեսչությունների համար մասնագետներ պատրաստելու համար։ Մասնավորապես, այս պահի դրությամբ բուհը մագիստրոսական կրթական ծրագրեր իրականացնելուն ուղղված համագործակցության նման պայմանագրեր է կնքել ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի, Հայաստանի բանկերի միության, ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, ՀՀ Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի, պետական գույքի կառավարման վարչության, ինչպես նաև ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ։
«Այս պիլոտային ծրագրերի նպատակն է եղել ուսումնասիրել Հայաստանի աշխատաշուկայի պահանջներն ու գործատուների հետ համատեղ նրանց պահանջներին համապատասխան կադրեր պատրաստել։ Այս կրթական ծրագրի առավելություններից է նա, որ մագիստրատուրայում սովորելուց հետո լավագույն շրջանավարտների մեծ մասը տեղավորվում է աշխատանքի՝ համապատասխան կառույցում։ Այսինքն՝ սա ուսանողին աշխատանքով ապահովելուն ուղղված շատ հստակ ռազմավարություն է»,– լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, ում նախաձեռնությամբ էլ այս բացառիկ նախագծերն իրականություն են դառնում։ Ռեկտորն ընդգծեց, որ մասնագիտությունների առարկայական ծրագրերը, ուսումնական պլանները կազմվել են համապատասխան գերատեսչությունների հետ համատեղ, համատեղ է իրականացվելու նաև դասավանդումը։ «Այստեղ դասախոսությունները կկարդան մեր բուհի լավագույն դասախոսներն ու համապատասխան կառույցի կողմից գիտակ և փորձառու մասնագետները։ Բացի այդ, երկու տարի այստեղ սովորողներին կուսուցանվի օտար լեզու և համակարգչային հմտություններ, իսկ ինչ վերաբերում է արտադրական փորձառությանը (պրակտիկային), ապա ուսանողները դա ամբողջությամբ պետք է անցկացնեն տվյալ հաստատությունում՝ իրենց նեղ մասնագիտացման գծով։ Կորյուն Աթոյանի խոսքով՝ ուսումնառության ընթացքում ուսանողները պետք է ձեռք բերեն այնպիսի հմտություններ, որպեսզի պատրաստ լինեն աշխատելու հենց աշխատանքի ընդունվելու օրվանից։ «Այսինքն՝ ուսանողն այս ծրագրի արդյունքում պետք է դառնա միանգամայն պատրաստի կադր՝ պատրաստվածության այնպիսի աստիճանով, որ աշխատանքի անցնելու համար անգամ փորձաշրջան անցնելու կարիք չունենա»,– եզրափակեց Կորյուն Աթոյանը։
ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը նշեց, որ մագիստրոսական այս ծրագրի արդյունքում գործատուները տնտեսագիտական մայր համալսարանի հետ համատեղ ուժերով կպատրաստեն այնպիսի մասնագետներ, որոնք զինված կլինեն մասնագիտական գիտելիքներով, կտիրապետեն օտար լեզուների, համակարգչային ծրագրերի և արդյունքում կունենան երաշխավորված աշխատատեղ: Նա հավելեց, որ մագիստրոսական այս ծրագրերի նախաձեռնումը ժամանակի հրամայականն է, որի շնորհիվ կպատրաստվեն լուրջ, մասնագիտական բազմաշերտ ծրագրերով ուսումնառած որակյալ կադրեր:
ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովը, որը զբաղվում է 2012-2013 ուսումնական տարվա բակալավրիատի և մագիստրատուրայի դիմորդների փաստաթղթերի ընդունելությամբ, կկազմակերպի նաև մագիստրոսական վճարովի կրթական ծրագրերով դիմորդների ընդունելությունը: ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղար Միքայել Թավադյանի տեղեկացմամբ` գործատուների հետ համատեղ իրականացվող մագիստրոսական վճարովի կրթական ծրագրերով ընդունելություն է հայտարարվում հետևյալ մասնագիտացումներով` հարկային վարչարարություն, մաքսային վարչարարություն, պետական եկամուտների վերլուծություն և կանխատեսում, բանկային գործունեության կազմակերպում, կոլեկտիվ ներդրումային համակարգերի կառավարում, անշարժ գույքի գնահատում, պետական գույքի կառավարում, տնտեսական գործունեության բնապահպանական փորձաքննություն: Ուսման տևողությունը 2 տարի է:
Դիմորդների գործերն ընդունվում են 2012թ հունիսի 1-ից մինչև օգոստոսի 10-ը ներառյալ: Ընդունելության քննությունները կազմակերպվում են 2012թ. օգոստոսի 15–24–ը ներառյալ։ Դիմորդները պետք է ընդունելության քննություններ հանձնեն համապատասխան մասնագիտական առարկայից, օտար լեզվից և համակարգչային հմտություններից:
Ի դեպ, քննական հարցաշարերին կարող եք ծանոթանալ ստորև։ Իսկ ծրագրի հետ կապված այլ հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել 52.17.64, 52.57.58 հեռախոսահամարներով։

В этом году впервые Армянский государственный экономический университет побьявляет прием по платным образовательным программам, осуществляемым совместно с работодателем на 2012-2013 уч.год, который начинается с сегодняшнего дня. Это беспрецедентный проект, поскольку впервые по магистерской программе будут готовиться специалисты для конкретных учреждений и специально по их спросу.
Отметим, что осуществление данной программы стало возможным в результате соглашений о сотрудничестве, которые с 2011 года были подписаны ректором Корюном Атояном с рядом структур. В результате данных договоровс этого учебного года в нашем вузе будут осуществлены магистерские программы специально для подготовки специалистов для данной структуры. В частности, на данный момент такие договоры уже подписаны с комитетом государственных доходов РА, Обьединением банков РА, министерством труда и социального развития РА, с государственным комитетом кадастра недвижимости РА, управлением управления госудатсвенным имуществом, а также с министерством охраны природы РА.
“Целью данных пилотных программ было исследование рынка труда РА и совместно с работодателем подготовка соответствующих кадров. Преимуществом данной образовательной программы является то, что после окончаниямагистратуры большинство лучших студентов обустраиваются на работу в соответствующую структуру. То есть,это четкая стратегическая программа по обеспечению работой студентов”- отделу информации и связей с общественностью заявил ректор АГЭУ Корюн Атоян, с чьей инициативы осуществляется данная программа. Ректор подчеркнул, что предметные программы специальностей, учебные планы были разработаны совместно с соответствующими структурами, совместно и будут организованы занятия. Здесь будут проводить лекции лучшие специалисты данной сферы и опытные специалисты данных структур. Кроме того, на протяжении 2 лет будет преподаваться иностранный язык и компьютерные навыки,а что касается вопроса практики, то студенты пройдут свою практику в соответствующих структурах. По словам Корюна Атояна во время исследования, студенты должны приобрести такие навыки, чтобы быть подготовленным с первого же дня поступления на работу. “То есть студент в результате данной программы должен стать профессиональным кадром, подготовленным до такой степени, ятоб для перехода на работу не была потребность в испытательном периоде”-подитожил Корюн Атоян.
Проректор по учебнометодическим работам Паруйр Калантарян отметил, чтов результате данной магистерской работы, работодатель совместно с вузом подготовит таких специалистов, которые будут вооружены профессиональными навыками и знаниями, будут владеть иностранными языками, компьютерными программами и в результате будут обеспечены работой. Он добавил, что инициатива такой программы была продиктована веянием времени, благодаря которому по серьезной программе будут подготовлены профессиональные кадры.
Приемная комиссия АГЭУ, которая занимается приемом документов на бакалавриат и магистратуру 2012-2013 уч.года, организует прием на платной основе в магистратуру. Ответственный секретарь приемной комиссии Микаэл Тавадян сообщил, что прием в магистратуру по образовательной программе совместно с работодателем на платной основе, обьявлен по следующим специальностям- налоговое дело, таможенное дело, анализ государственных доходов и прогнозирование, организация банковской деятельности, управление систем коллективных вкладов, оценка недвижимости, управление государственным имуществом, экологическая экспертиза экономической деятельности. Длительность обучения 2 года.
Прием документов осущестляется с 1 июня по 10 августа включительно. приемные экзамены будут организованы с 15-24 августа. Абитуриенты должны сдать экзамены по специализированному предмету, иностранному языку и компьютерным наукам.
Кстати, с экзаменационными вопросами можете ознакомиться ниже. А по другим вопросам можете позвонить по тел.