Դիտումների քանակ՝ 1388
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի ու կարիերայի և մարքեթինգի բաժինների համատեղ նախաձեռնությամբ այսօր ՀՊՏՀ նիստերի սրահում հյուրընկալվեց երիտասարդ դասախոսների վերապատրաստման ծրագրի (JFDP) պատասխանատու, Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդների հայաստանյան գրասենյակի  ղեկավար Նանե Աբրահամյանը:
ՀՊՏՀ երիտասարդ դասախոսներին ներկայացնելով երիտասարդ դասախոսների վերապատրաստման ծրագրի (JFDP)ծրագիրը` Նանե Աբրահամյանը նշեց, որ այն հովանավորում է ԱՄՆ կառավարությունը: Ծրագրի նպատակն է հնարավորություն ընձեռել Հայաստանի և ԱՊՀ, Արևելյան Եվրոպայի և մի շարք երկրների բուհերի դասախոսներին վերապատրաստվելու  հումանիտար և հասարակական գիտությունների ասպարեզում:  Բանախոսի ներկայացմամբ` ծրագիրը բավական ազատ է ու ճկուն. այն մասնակիցներին թույլ է տալիս ոչ միայն վերապատրաստվել իրենց նախընտրած մասնագիտության ոլորտում, այլև ծանոթանալ ԱՄՆ բուհերի  ուսումնական ծրագրերին, մանկավարժական  ու դասավանդման նորագույն մեթոդներին, մշակել առարկայական նոր ծրագրեր և ձեռք բերել դասավանդման նորարական նյութեր:  Նանե Աբրահամյանը նշեց, որ ծրագրի մասնակիցները ԱՄՆ-ում գտնվելու ընթացքում հաճախում են դասերի, մասնակցում տարբեր գիտաժողովների, ինչպես նաև կարողանում են կապեր հաստատել արտերկրից ժամանած ծրագրի մյուս մասնակիցների հետ, ծանոթանալ նրանց կրթական համակարգին, մշակույթին:
Անդրադառնալով ծրագրի առաջարկած պայմաններին, բանախոսը տեղեկացրեց, որ յուրաքանչյուր  JFDP-ի  մասնակից վերապատրաստում է անցնում ԱՄՆ-ում` գարնանային կիսամյակի ընթացքում` հունվարից մինչև մայիսի վերջը: Նրանց տրամադրվում է ճանապարհածախս, առողջության ապահովագրում, կրթաթոշակ:  Բնակության վայրի հետ կապված խնդիրները հոգում են  ԱՄՆ-ի հյուրընկալող համալսարանները:
Նանե Աբրահամյանի տեղեկացմամբ`  հայտերը ներկայացնելու վերջնաժամկետը 2012 թվականի հունիսի 18-ն է:  Մրցույթի անցկացման կարգին,  դիմում-հայտերի ձևին, այլ մանրամասների ծանոթանալու համար բանախոսը խնդրեց դիմել  Ամերիկյան  խորհուրդների երևանյան գրասենյակ կամ այցելել  www.jfdp.orq, http://americacouncis.am, կայքերը:

По инициативе отдела внешних связей и отдела карьеры и маркетинга АГЭУ в зале заседаний АГЭУ была организована встреча с ответственной программы по переквалификации молодых преподавателей (JFDP), руководителем армянского бюро Международного американского совета по образованию Нане Абраамян.
Руководитель программы по повышению квалификации молодых преподавателей Нане Абраамян представила программу и отметила, что она проспонсирована правительством США.
Целью программы является предоставление возможности вузам повысить свою квалификацию в сфере науки Армении, стран СНГ и других стран. По представлению оратора программа является довольно свободной и позволяет участникам не только повысить свою квалификацию в своей сфере, а и ознакомиться с образовательными программами вузов США, новыми педагогическими и преподавательскими методами, разрабатывать новые предметные программы и знакомиться с новыми материалами. Нане Абраамян отметила, что участники программы во время пребывания в США посещают занятия, принимают участия в различных научных конференциях, а также устанавливают связи с преподавателями из разных и имеютг возможность ознакомиться с образовательными программами других стран и культурой. Переходя к вопросу о программе, оратор отметила, что участники проводят в США 5 месяцев, с янвяря по мяй месяцы. Им предоставляются расходы по транспорту, страхование здоровья, стипендия.
Нане Абраамян сообщила, что последним сроком для принятия заявок является 18 июня 2012 года. Для подробной информации посетите www.jfdp.orq, http://americacouncis.am.