ՀՊՏՀ գիտության և ասպիրանտուրայի բաժնի նախաձեռնությամբ, ամբիոնային գիտահետազոտական թեմաների (ներառյալ ԳՊԿ-ի կողմից ֆինանսավորվող դրամաշնորհային ծրագրերը) շրջանակում այսուհետ կանցկացվեն գիտական սեմինարներ: Միջոցառումը մեկնարկեց այսօր, լեզուների ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի մասնակցությամբ:
Ներկա էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, գիտության և ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, լեզուների ամբիոնի ղեկավար Սուսաննա Չալաբյանը:
Գագիկ Վարդանյանը ողջունեց նոր նախաձեռնությունը, նշելով, որ այն աննախադեպ է: Պրոռեկտորը շեշտադրեց ՀՊՏՀ-ում գիտահետազոտական բաղադրիչի ամրապնդման կարևորությունը՝ դասախոսներին հորդորելով ակտիվություն ցուցաբերել ամբիոնային գիտահետազոտական սեմինարների նկատմամբ:
Այնուհետև խոսքը տրամադրվեց զեկուցողներին. դասախոսներն ընտրել էին հետաքրքիր ու արդիական թեմաներ:
Քրիստինա Թորգոմյանը անգլերենով ներկայացրեց «Կոմունիկացիոն տեխնոլոգիաների օգտագործումը դասավանդման ընթացքում» զեկուցումը՝ անդրադառնալով դասապրոցեսում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման եղանակներին ու առանձնահատկություններին:
Ականավոր հայ գիտնական, ֆիզիկոս, աստղագետ, գրող, գեղանկարիչ Գրիգոր Գուրզադյանի (1922-2014թթ.) 95-ամյակի առիթով գրական-վերլուծական հոդված ներկայացրեց բ.գ.թ., դոցենտ Զուխրա Երվանդյանը. «Հայրենիքը և ազգայինը Գ. Գուրզադյանի գեղագիտական համակարգում» զեկուցման մեջ անդրադարձ էր մեծ գիտնականի հայրենասիրական ստեղծագործություններին, ազգայինի, մայրենի լեզվի, կրթության ու հայրենի բնության հանդեպ նրա անձնաշնորհ վերաբերմունքին:
Հաջորդիվ ռուսերեն բանախոսեցին դոցենտ Էլֆինա Թադևոսյանը՝ «Տնտեսագիտական եզրաբանության համանունների առաջացման ուղիները» և դասախոս Արմինե Գասպարյանը՝ «Լրատվական և մասնագիտական տեքստերի թարգմանության առանձնահատկությունները» թեմաներով:
Զեկուցումներից հետո ունկնդիրները հանդես եկան դիտարկումներով ու նկատառումներով:
Մեզ հետ զրույցում Խորեն Մխիթարյանն ասաց, որ այս սեմինարները տեղի են ունենալու ՀՊՏՀ բոլոր ամբիոններում՝ 2017-2018 ուստարվա ողջ ընթացքում:
Վերջնարդյունքում ակնկալվում է ընտրված թեմաների շուրջ հիմնախնդիրների վերհանում, եզրակացությունների և առաջարկություննների ներկայացում:

Количество просмотров: 2066
По инициативе отдела науки и аспирантуры АГЭУ, в рамках кафедральных научно-исследовательских тем (грантовые программы, финансируемые ГКН) будут проводиться научные семинары. Мероприятие началось сегодня, с участием профессорско-преподавательского состава кафеды языков.
Присутствовали  проректор АГЭУ по науке и по внешним связям Гагик Варданян, начальник отдела науки и аспирантуры Хорен Мхитарян, руководитель кафедры языков Сусанна Чалабян.
Гагик Варданян приветствовал новую инициативу, отметив, что она беспрецендентна. Проректор подчеркнул важность укрепления научно-исследовательского составлющего в АГЭУ.
Затем слово было передано докладчикам: преподаватели выбрали интересные и актуальные темы.
Кристина Торгомян представила доклад “Использование коммуникационных технологий в процессе обучения” на английском языке.
К.ф.н., доцент Зухра Ервандян представила доклад на тему “Родина и национальное в эстетической системе Г. Гурзадяна”, посвященый 95-летию известного армянского ученого, физика, писателя, художника Григора Гурзадяна (1922-2014гг.).
Далее доцент Элфина Тадевосян представила тему «Пути возникновения омонимов экономической терминологии» а преподаватель Армине Гаспарян – «Особенности перевода информационных и специализированных текстов».
В завершение докладов слушатели выступили с наблюдениями и комментариями.
В беседе с нами Хорен Мхитарян сказал, что семинары пройдут на всех кафедрах в течение  учебного года.
В результате ожидается выявление проблем, представление заключений и предложений по выбранным темам.