Աշխատաժողով Ծաղկաձորում. գրադարանների բարեփոխման ճանապարհին
տեղեկատվական ռեսուրսների կենտրոնի կողմից Ծաղկաձորում  կազմակերպված «Գրադարանների նոր դերը թվային տեխնոլոգիաների և տեղեկատվության համընդհանուր մատչելիության աշխարհում» թեմայով նորարար գրադարանների աշխատաժողովին մեր համալսարանից մասնակցել է ՀՊՏՀ գիտական գրադարանի գրադարանավար Մարիամ Մնացականյանը:
Մասնակիցների թվում են եղել հայաստանյան խոշոր բուհերի, ինչպես նաև մարզային գրադարանների ներկայացուցիչներ, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոսներ: Մասնակիցների ընտրությունը կատարվել է առցանց հայտերի հիման վրա: Աշխատաժողովն անցել է հետաքրքիր  և հագեցած ծրագրով, հնչել են ուշագրավ զելուցումներ:
«Գրադարանային վիճակագրության օգտագործումը ծառայությունների և գործառնությունների վերաբերյալ որոշումներ ընդունելու համար» թեմայով զեկուցել է  Թոմ Սլոունը  (Նյու Յորք, ԱՄՆ), ով Միջին Հուդզոնի գրադարանային համակարգի գործադիր տնօրենն է:
«AR & VR տեխնոլոգիական հեղափոխություն, ինչպես գրադարանները և թանգարանները դարձնել գրավիչ նոր սերնդի համար» թեման ներկայացրել է Արման Աթոյանը («Առլուպա» ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն):
«Համակարգչային անվտանգություն կամ ինչպես պաշտպանել գրադարանների ֆեյսբուքյան էջերը» թեման է եղել տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի զեկուցման առանցքում:
Այնուհետև «Էլեկտրոնային ընթերցանության հնարավորություններն ու մարտահրավերները» խորագրով զեկուցել է գրականագետ Գոհար Աքելյանը, «Քինդլ ընթերցիչների օգտագործումը գրադարանում. գործնական խորհուրդներ» թեմայով՝ Լոռու մարզային գրադարանից Անդրանիկ Հովհաննիսյանը:

19-20 сентября в форуме инновационных библиотек на тему: “Новая роль библиотек, и в мире общедоступности информации”, организованным Центром информационных ресурсов посольства США в Армении от нашего университете приняла участие библиотекарь научной библиотеки АГЭУ Мариам Мнацаканян.
В числе участников – представители курпных армянских вузов, а также региональных библиотек, преподаватели Армянского государсвенного педагогического университета им. Хачарура Абовяна. Отбор участников производился на основе онлайн заявок.
Исполнительный директор библиотечной системы Среднего Гудзона (Нью Йорк, США) Том Слоу выступил с докладом на тему: “Использование библиотечной статистики для принятия решений об услугах и функциях ”.
Арман Атоян (соучредитель и главный директор компании «Арлупа») представил тему «Технологическая революция AR & VR, как сделать библиотеки и музеи привлекательными для нового поколения».
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян выступил с докладом «Компьютерная безопасность или как защитить фейсбуковкие страницы библиотек».