Լույս է տեսել «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսությունների նորաստեղծական զարգացման հիմնախնդիրները» խորագրով միջազգային գիտաժողովի նյութերի ժողովածուն: Նշենք, որ հիշյալ՝ « Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսությունների նորաստեղծական զարգացման հիմնախնդիրները» խորագրով միջազգային գիտաժողովը տեղի է ունեցել 2011 թվականի հունիսի 28-30-ը Աղվերանում:
Ժողովածուն հրատարակվել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական և Ռոստովի պետական տնտեսագիտական համալսարանների (ՌԻՆԽ) գիտական խորհուրդների որոշմամբ: Գրքի խմբագրական խորհրդի նախագահներն են ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտությն դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը և ՌՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, ՌԴ գիտության վաստակավոր գործիչ Նիկոլայ Կուզնեցովը:
Գրքում զետեղված են ազգային տնտեսությունների նորաստեղծական քաղաքականությանը և զարգացմանը, ինչպես նաև տնտեսության զարգացման հետճգնաժամային հիմնախնդիրներին նվիրված գիտական հոդվածներ:

Вышел в свет сборник материалов научной конференции “Проблемы инновационного развития Республики Армения и Российской Федерации”. Отметим, что международная научная конференция по теме “Проблемы инновационного развития Республики Армения и Российской Федерации” состоялась 28-30 июня 2011 года в Агверане.
Сборник опубликован по решению ученых советов Армянского государственного экономического и Ростовского государственного экономического университетов. Председателями редакционных советов являются ректор АГЭУ, доктор экономики, профессор Корюн Атоян и ректор РГЭУ, доктор экономики, профессор, заслуженный деятель науки РФ Николай Кузнецов.
В книге нашли свое место статьи, посвященные инновационной политике национальных экономик и развитию, а также основным проблемам развития посткризисных экономик.