Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետում ևս ամփոփվել են ավարտական աշխատանքների և մագիստրոսական ատենախոսությունների պաշտպանությունների արդյունքները
Դիտումների քանակ՝ 937
Ավարտական աշխատանքների և մագիստրոսական ատենախոսությունների պաշտպանություններն ավարտվել են նաև ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետում: Դեկան Աշոտ Մաթևոսյանի տեղեկացմամբ` առկա բակալավրիատի հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ մասնագիտությամբ սովորող 87 ուսանողից ավարտական աշխատանք է պաշտպանել 85-ը, 2 հոգի մինչ օրս ավարտական աշխատանք չի ներկայացրել: Արդյունքները հետևյալն են` «գերազանց» գնահատական է ստացել 30 ուսանող, «լավ»` 17-ը, «բավարար»` 32-ը, «անբավարար»` 6-ը: Ֆակուլտետի ղեկավարը նշեց, որ ընդհանուր առմամբ, բակալավրի կոչմանը հավակնող ուսանողները հաջողությամբ են պաշտպանել ավարտական աշխատանքները, և արդյունքները գոհացուցիչ են: Ամփոփիչ ատեստավորման և առարկայական քննական հանձնաժողովի նախագահ, Երևանի պետական համալսարանի ֆինանսներ, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ ամբիոնի դոցենտ Հայկ Մնացականյանը հատկապես արժևորել է գերազանց գնահատականներ վաստակած ուսանողների կատարած ուսումնասիրությունները: Դրանք աչքի են ընկել թեմաների արդիականությամբ, վերլուծական մտքով, ինքնուրույն մտածողությամբ ու սեփական առաջարկություններով:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Աշոտ Մաթևոսյանը նշեց, որ այսպիսի աշխատանքները բարձր է գնահատել նաև գործատուն: Դեկանը հատկապես կարևորեց այն հանգամանքը, որ ուսանողները հետազոտությունները ներկայացրել են պատշաճորեն` կիրառելով տեսապատկերներ, համարձակորեն պատասխանել են հնչած հարցերին: Աշոտ Մաթևոսյանն անդարդարձավ նաև գործընթացում տեղ գտած թերություններին` մասնավորապես նշելով, որ որոշ դեպքերում ավարտական աշխատանքներում արտացոլված թեմաներն արդիական չէին։
Առկա մագիստրատուրայի աուդիտ մասնագիտացմամբ և հաշվապահական հաշվառումն ըստ ճյուղերի մասնագիտությունով մագիստրոսական ատենախոսություն է պաշտպանել 28 մագիստրանտ: 8 մագիստրանտ ստացել է «գերազանց», 15-ը` «լավ», 8-ը ` «բավարար» գնահատականներ: Աշոտ Մաթևոսյանի խոսքով` մագիստրոսական ատենախոսությունների մասին բարձր կարծիք է հայտնել նաև ամփոփիչ ատեստավորման և առարկայական քննական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ վերահսկիչ պալատի աշխատակազմի մեթոդաբանության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և միջագային կապերի վարչության պետ Կարեն Առուստամյանը: Վերջինս նշել է, որ ներկայացված ուսումնասիրությունները աչքի են ընկել հետազոտական ուղղվածությամբ, թեմաների արդիականությամբ: Հատկապես բարձրարժեք են եղել մագիստրանտներ Սաթենիկ Մկոյանի` «Ջրային ռեսուրսների արդյունաբերության վերլուծությունը» և Սևակ Աբրահամյանի` «Կազմակերպության սնանկացումը և դրա վրա ազդող գործոնների վերլուծությունը» թեմաներով ուսումնասիրությունները: Այս աշխատանքներն արժանացել են նաև գործատուի հավանությանը:
Վերջում ֆակուլտետի դեկանը շնորհավորեց ավարտական աշխատանքներ պաշտպանած բոլոր ուսանողներին և մաղթեց հետագա հաջողություններ:
Հ. Գ. Ի դեպ, ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը երեկ հաջողությամբ պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսությունը: Այս առիթով ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը շնորհավորում է հարգարժան դեկանին և մաղթում նորանոր նվաճումներ գիտության բնագավառում:

На факультете бухгалтерского учета и аудита завершены защиты выпускных работ и подведены итоги
На факультете бухгалтерского учета и аудита подведены результаты выпускных и магистерских работ. По сообщению декана Ашота Матевосяна, 85 студентов защитили выпускные работы, а 2 до сих пор не представили свои работы.  Результаты следующие- “отлично” получили 30, “хорошо”17, “удовлетворительно”32, “неудовлитворительно”-6 студентов.
Декан факультета отметил, что  в общей сложности, студенты претендующие на звание бакалавра с успехом защитили выпускные работы, и результаты удовлетворительные. Председатель комиссии доцент кафедры финансы, бухгалтерский учети аудит доцент Гайк Мнацаканян отметил исследования студентов, получивших отличную оценку. Они выделяются своей актуальностью, аналитическим мышлением, самостоятельным рассуждениеми предложениями.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью Ашот Матевосян отметил, что такие работы высоко оценены работодателем. Декан в частности сделал акцент на том обстоятельстве, что студенты свои исследования представили на уровне, применяя  видеокартинки и активно отвечая на вопросы. Также были определенные недостатки, в частности, темы некоторых работ не являются актуальными.
На очной магистратуре  специальности бухгалтерский учет по отраслям 28 магистрантов защитили работы. 8 получили оценку “отлично”, 15- “хорошо”, 8 –“удовлетворительно”. По словам Ашота Матевосяна хорошее мнение об уровне магистерских работ выразил председатель комиссии заведующий управления методологии, информационных технологий и международных связей Контрольной палаты РА Карен Арустамян. Последний отметил, что представленные исследования бросаются в глаза исследовательской направленностью, актуальностью тем. Особенно высок уровень работ Сатеник Мкоян и Севака Абраамяна. Данные работы были оценены также и работодателем. В конце беседы декан факультета поздравил всех выпускников и пожелалдальнейших успехов.
Кстати, с радостью сообщаем, что декан факультета бухгалтерского учета и аудита Ашот Матевосян вчера с успехом защитил докторскую диссертацию. По этому поводу отдел информации и связей с общественностью поздравляет уважаемого декана и желает новых удач в сфере науки.