Միասնական քննությունները կմեկնարկեն հունիսի 1-ից
ՀՀ ԿԳ նախարարության պաշտոնական կայքի տեղեկացմամբ` հունիսի 1-ին կմեկնարկեն բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության համար անցկացվող միասնական քննությունները, որոնց մասնակցելուհամար դիմում-հայտ է ներկայացրել 18105 շրջանավարտ-դիմորդ: Քննությունների առաջին օրը դիմորդները քննություն կհանձնեն «Կենսաբանություն» (1941 դիմորդ), «Աշխարհագրություն» (393 դիմորդ), «Ընդհանուր պատմություն» (401 դիմորդ) առարկաներից: 11792 դիմորդ հունիսի 5-ին միասնական քննություն կհանձնի «Հայոց լեզու և հայ գրականություն», 8954-ը հունիսի 12-ին՝ «Մաթեմատիկա» առարկաներից:
Ռուսաց լեզվից քննություն հանձնողների թիվը 1283-ն է, անգլերենից՝ 8171-ը, գերմաներենից՝ 520-ը, ֆրանսերենից՝ 447-ը։ Իտալերենից, իսպաներենից և պարսկերենից միասնական քննություն հանձնելու ցանկություն է հայտնել, համապատասխանաբար, 4, 25 և 5 շրջանավարտ-դիմորդ։ Ռուսաց լեզվի քննությունը կանցկացվի հունիսի 8-ին, մյուս օտար լեզուների քննությունը տեղի կունենա հունիսի 15-ին:
«Ֆիզիկա» առարկայից դիմում-հայտ է ներկայացրել 3392 դիմորդ. նրանք քննություն կհանձնեն հունիսի 19-ին։ Միասնական քննությունները կավարտվեն հունիսի 22-ին: Այդ օրը դիմորդ-շրջանավարտները քննություն կհանձնեն «Հայոց պատմություն» (3265 դիմորդ) և «Քիմիա» (1515 դիմորդ) առարկաներից:

Единые экзамены начнутся с 1 июня
По сообщению официального сайта министерства образования и науки РА 1 июня начнутся единые экзамены в высшие учебные заведения, на участие в которых представлено 18105 заявок. В первый день абитуриенты сдадут экзамены по предметам “Биологии” (1941 чел.), “География” (393 чел.), “Общая история” (401 чел.).  11792 абитуринта 5 июня сдадут экзамены по “Армянскому языку и  литературе”, 8954-12 июня по “Математике”.
Количество сдающих экзамен по русскому языку 1283, по английскому языку- 8171, по немецкому 520, по французскому 447. По итальянскому, испанскому и перскому языкам желание на сдачу экзаменов изьявили соответственно 4, 25 и 5 выпускника- абитуриента. Экзамен по русскому языку будет организован 8 июня, по другим иностранным языкам 15 июня.
По предмету “Физика”представлено 3392 заявок, они сдадут экзамены 19 июня. Единые экзамены будут завершены 22 июня. В этот день абитуриенты будут сдавать экзамены по “Истории Армении” (3265 чел.) и “Химии” (1515 чел.).