Տնտեսության կարգավորման և ՄՏՀ ֆակուլտետը թողարկել է 2011-2012 ուսումնական տարվա առաջին բակալավր շրջանավարտներին
ՀՊՏՀ տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին առկա բակալավրիատի ավարտական աշխատանքների և առկա մագիստրատուրայի մագիստրոսական ատենախոսությունների պաշտպանությունների արդյունքները հայտնելուց առաջ ուրախությամբ տեղեկացրեց, որ այսօր ֆակուլտետը թողարկել է 2011-2012 ուսումնական տարվա առաջին բակալավր շրջանավարտներին. հողագույքային հարաբերություններ մասնագիտության 31  և բնօգտագործման տնտեսագիտություն մասնագիտության 34 ավարտական կուրսի ուսանողներ հանձնել են ամփոփիչ ատեստավորման  քննությունները և շուտով  հրաժեշտ կտան բուհին:
Դեկանի հաղորդմամբ` առկա բակալավրիատի բնօգտագործման տնտեսագիտություն, հողագույքային հարաբերություններ, տնտեսագիտության տեսություն, միջազգային տնտեսական հարաբերություններ, մակրոտնտեսական քաղաքականություն և կանխատեսում մասնագիտություններով  ավարտական աշխատանք է պաշտպանել 257 ուսանող և 4 երկտարեցի, որից 256-ը ստացել է դրական գնահատական: Գրանցված  արդյունքներն այսպիսին են` 116 ուսանող ստացել է «գերազանց», 76-ը`«լավ», 65-ը`«բավարար»,  1 –ը` «անբավարար» գնահատականներ:
Մագիստրատուրայում ավարտական աշխատանք է պաշտպանել 76 ուսանող` տնտեսագիտության տեսություն, միջազգային տնտեսական հարաբերություններ, մակրոտնտեսական քաղաքականություն և կանխատեսում, բնօգտագործման տնտեսագիտություն, ծառայությունների ոլորտի պետական կարգավորում մասնագիտություններով:  46 մագիստրանտ ստացել է «գերազանց», 16-ը`«լավ», 14-ը «բավարար» գնահատականներ: Լսվել է ավարտական աշխատանքների բողոքարկման 4 դիմում, որից 2-ը` բակալավրիատում, 2-ը` մագիստրատուրայում: Ըստ ընդունված կարգի` ռեկտորատի և ուսխորհրդի ներկայացուցիչների ներկայությամբ լսելով ձայնագրությունները՝ ամփոփիչ ատեստավորման և առարկայական քննական հանձնաժողովը գնահատականը թողել է ամփոփոխ:
Անդրադառնալով  ավարտական աշխատանքների կատարման մակարդակին՝ Ատոմ Մարգարյանը նշեց, որ արձանագրված «գերազանց» գնահատականների 45 %-ն արդեն իսկ վկայում է ավարտական աշխատանքների բարձր մակարդակի մասին: Դեկանի դիտարկմամբ`  կատարված հետազոտություններին բնորոշ են եղել  վերլուծությունների ու համադրությունների պատշաճ մակարդակը, օգտագործված գրականության և վիճակագրական աղբյուրների հարստությունը,  մատուցման հետաքրքրական ու բովանդակային կերպը: Ֆակուլտետի ղեկավարը նշեց նաև, որ ցածր գնահատված աշխատանքներն առանձնացել են  մակերեսայնությամբ, մեխանիկական արտագրություններով, փաստերի պարզունակ, անհետաքրքիր շարադրանքով:  Այս առնչությամբ դեկանն ասաց, որ կայացվել է ճիշտ որոշում ` հաջորդ ուսումնական տարվանից ավարտական աշխատանքներ պաշտպանելու թույլտվություն տալով միայն մասնագիտական կուրսերի ուսանողների  30-35 %-ին: Դեկանը շեշտեց նաև այն հանգամանքը, որ պատշաճ մակարդակով չեն գրվել գրախոսությունները: Որոշ դեպքերում դրանք կատարվել են պահանջվող չափանիշների խախտումներով, սխեմատիկ բնույթ են կրել, զուրկ են եղել առարկայական, բովանդակային դիտողություններից:  Այս խնդիրը լուծելու համար դեկանն առաջարկեց, որ գրախոսությունները հաստատեն ամբիոնների վարիչները:

Факультет экономическое регулирование и международные экономические отношения АГЭУ выпустил первых выпускников бакалавриата 2011-2012 учебного года
Декан факультета экономическое регулирование и международные экономические отношения Атом Маргарян отделу информации и связей с общественностью перед разговором о результатах защиты выпускных работ на бакалавриате и магистерских работ на факультете, заявил с радостью, что сегодня факультет выпустил первых выпускников 2011-2012 учебного года специальности земельноимущественные отношения 31, экономика природопользования 34 студента сдали свои экзамены и вскоре попрощаются с вузом.
По сообщению декана, 257 студентов и 4 второгодника очного бакалавриата специальностей экономика природопользования, земельноимущественные отношения, теория экономики, международные экономические отношения, макроэкономическая политика и прогнозирование защитили свои работы, из которых 256 получили положительные оценки. Зарегистрированные результаты следующие- “отлично”-116, 76-“хорошо”, 65-“удовлетворительно”, 1-“неудовлетворительно”.
В магистратуре выпускные работы зашитили 76 студентов специальностей теория экономики, международные экономические отношения, макроэкономическая политика и прогнозирование, экономика природопользования, государственное регулирование сферы услуг. 46 магистрантов получили оценку “отлично”, 16-“хорошо”, 14-“удовлетворительно”.Прослушано 4 заявления об аппеляции, из которых 2 на бакалавриате, 2 на магистратуре. По правилам комиссия вместе с представителями ректората и студенческого совета прослушав записи защит, оставили оценки неизменными. Обращаясь к вопросу об уровне выпускных работ, Атом Маргарян отметил, что 45% оценок “отлично”уже свидетельствуют о высоком уровне написания работ. По словам декана работы носили аналитический характер, темы были детально исследованы, использовано много источников литературы. Декан факультета отметил также, что низко оцененные работы характеризовались поверхностным подходом к теме, механическим перепиусям, неинтересным написанием работ. По этому поводу декан сказал, что принято правильное решение, со следующего учебного года разрешение на защитыу выпускных работ будет предоставлено лишь 30-35 % студентам магистратуры. Декан сакцентировал на то обстоятельство, что не на том уровне были написаны рецензии. Декан предложил, чтобы рецензии утверждались заведующими кафедр.