ՀՊՏՀ 3-րդ կուրսեցիները «դարձան» McDonald’s-ի հայաստանյան ֆրանչայզիներ
Այսօր ՀՊՏՀ մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի մարքեթինգ մասնագիտության 3-րդ կուրսի «Մարքեթինգային հետազոտություններ» և «Ֆրանչայզինգ» առարկաների  շրջանակներում անցկացված սեմինար պարապմունքը վերածվեց McDonald’s ապրանքանիշի յուրօրինակ շնորհանդեսի, որին մասնակցեցին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Արարատ Զաքարյանը, ամբիոնի դասախոսներ, ուսանողներ:
Ուսանողները,   իրականացնելով ֆրանչայզինգ (արդյունավետ ձեռնարկատիրական գործունեության ձև, ըստ որի հանրաճանաչ, բարձր վարկանիշ ունեցող բրենդի անվան տակ բազմաթիվ ընկերություններ իրականացնում են  սեփական գործունեություն), «դարձան» McDonald’s-ի հայաստանյան ֆրանչայզիներ (այն ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձը, որը  գնում է բրենդ օգտագործելու   իրավունքը): Հանգամանալից անդրադարձ կատարվեց  McDonald’s-ի պատմությանը, բիզնես գործընթացին, գրանցած հաջողություններին ու առաջընթացին, որից հետո ապագա շուկայաբան-ֆրանչայզիները  համակարգված ներկայացրեցին McDonald’s-ի  մարքեթինգի բոլոր յոթ տարրերը` ապրանք, գին, վայր, մարդկային ռեսուրս, առաջխաղացում,  կորպորատիվ մշակույթ, ֆիզիկական ապացույցներ: Ափսոսանքով  նշելով, որ Հայաստանն այն փոքրաթիվ երկրներից է, որտեղ չի գործում  McDonald’s-ի ոչ մի կետ, ուսանողները խոսեցին այս հանրաճանաչ բրենդը Հայաստան բերելու պայմանների, շուկային հարմարվելու ռազմավարության, մրցակցության,  ՀՀ տնտեսությունում, ինչպես նաև գործարար ոլորտում ակնկալվող շահույթների մասին: Ուշագրավ է, որ երրորդ կուրսեցիները հայաստանյան առաջին  McDonald’s-ը առաջարկեցին բացել ՀՊՏՀ-ի հարևանությամբ և կիրառել գովազդի բոլոր ձևերը:  Նշենք նաև, որ ուսանողները նյութը ներկայացրեցին McDonald’s-ի բրենդը խորհրդանշող համազգեստով, ցուցադրեցին իրենց պատրաստած փաթեթավորման հարմարանքները, ինչպես նաև McDonald’s-ի  մասին պատմող տեսապատկերներ ու գովազդային տեսահոլովակներ:
«Այս կուրսում արդեն  4-րդ անգամն է, որ  կազմակերպվում է նմանատիպ շնորհանդես: Այսօր «Մարքեթինգային հետազոտություններ» և «Ֆրանչայզինգ»  առարկաների դասախոս դոցենտ Մարինե Նիկողոսյանի ղեկավարությամբ ուսանողները ներկայացրեցին ոչ միայն լուրջ հետազոտական աշխատանք, այլև  առաջադրված խնդիրներին մոտենցան ստեղծագործաբար և հայտնեցին սեփական տեսակետները»,-ավարտին նշեց մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արարատ Զաքարյանը:
ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը ևս իր խոսքում կարևորեց այսպիսի սեմինար պարապմունքների անցկացումը և այս առնչությամբ հայտնեց իր գուհունակությունը:
«Այսպիսի  սեմինար պարապմունքները մեզ օգնում են ստանալու գործնական գիտելիքներ, փորձ, հմտություն և, որ պակաս կարևոր չէ,  ոգևորում են և ինքնավստահություն հաղորդում սեփական ուժերի հանդեպ», - ասաց ուսանողուհի Վարդուհի Հարթենյանը և  վստահեցրեց, որ իրենք մեծ ոգևորությամբ պատրաստվում են մյուս նմանատիպ սեմինար պարապմունքին:

Сегодня занятие семинар на 3 курсе специальности маркетинг, факультета маркетинг и организация бизнеса АГЭУ превратился на своеобразную презентацию товарного знака McDonald’s, на которой принимали участие проректор по науке и внешним связям, доктор экономики, профессор Гагик Варданян, заведующой кафедры маркетинга доктор экономики, профессор Арарат Закарян, преподаватели кафедры, студенты.
Студенты, осуществив франчайзинг (результативную форму предпринимательской деятельности, по которой под всемирно известными брендами компании осуществляют свою собственную деятельностьость), “стали” армянскими франчайзами McDonald’s (те физические или юридические лица, которые приобретают право изпользования бренда). Была представлена история McDonald’s, процессы бизнеса, зарегистрированные успехи и продвижения, после чего будущие франчайзеры структурно представили семь компонентов маркетинга McDonald’s – товар, цена, место, человеческий ресурс, продвижение, корпоративная культура, физические доказательства.
Также было отмечено, что к сожалению Армения относится к числу тех немногочисленных стран, где не существует ни одной точки McDonald’s, студенты рассказали об условиях приобретения Арменией известного бренда, о стратегии приспособления к рынку, конкуренции, о предполагаемой прибыли в экономике РА. Интересно, что студенты предложили первую точку армянского McDonald’s-а открыть по соседству с АГЭУ и применить все формы рекламы. Отметим также, что студенты представили материал в формах, символизирующих бренд McDonald’s, представили инструменты для обертывания продукции, а также рекламные ролики и плакаты о McDonald’s.
“На этом курсе уже в 4 –ый раз организуется подобная презентация. Сегодня под руководством преподавателя предметов “Маркетинговые исследования” и “франчайзинг” доцента Марине Никогосян студенты представили не только серьезную научно-исследовательскую работу, а и предложили собственные идеи и подходы по данной теме”- в завершении заметил заведующий кафедры маркетинга, профессор Арарат Закарян.
Проректор АГЭУ по науке и внешним связям профессор Гагик Варданян в своем слове также сакцентировал на важности проведения таких семинарских занятий и по этому поводу заявил свое одобрение. “Такие семинарские занятия помогают нам получить практические знания, опыт, навыки, и что не менее важно, воодушевляют и передают уверенность в собственных возможностях”- сказала студентка Вардуи Артенян и заверила, что они с воодушевлением готовятся к следующему семинарскому занятию.