Այսօր՝ վաղ առավոտյան, ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները՝ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ, պրոռեկտորների, դեկանների, փոխդեկանների, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և բուհի մի շարք այլ աշխատակիցների մասնակցությամբ այցելեցին «Հաղթանակ» զբոսայգի և ծաղիկներ դրեցին Անհայտ զինվորի հուշարձանի անմար կրակի առջև՝ ի հիշատակ Հայրենական մեծ և Արցախյան պատերազմներում զոհվածների։
Այսօր Հայաստանի և Արցախի համար եռատոն է։ Այսօր մենք նշում ենք Հայրենական մեծ պատերազմի, Շուշիի ազատագրման հաղթանակների և Արցախի Պաշտպանության բանակի օրը։ 1945 թվականի մայիսին, Հայրենական մեծ պատերազմում, Խորհրդային Միության մյուս ժողովուրդների հետ մեկտեղ հերոսացավ նաև հայ ժողովուրդը: Տասնամյակներ անց Արցախյան հերոսամարտը, վերահաստատեց հայի կռվելու, հաղթելու կամքը, սեփական երկրի սահմանները անառիկ պահելու, խաղաղ երկնակամարի տակ ստեղծագործ ու խաղաղ աշխատանքով ապրելու ձգտումը:
1992 թվականի մայիսի 8-9-ին Շուշիի ազատագրումը, որը հայ ռազմարվեստի փայլուն գործողություններից է, բեկումնային եղավ Արցախյան պատերազմում: Այն ոչ միայն ապահովեց Արցախի անբեկանելի հաղթանակը, այլև հաստատեց ազատ և անկախ ապրելու արցախցիների անկոտրում կամքը։ Այդ հերոսական օրերից մեզ բաժանում է 20 տարի: Այսօր իր կազմավորման երկու տասնամյակն է տոնում նաև ԼՂՀ պաշտպանության բանակը:
Ամբողջ հայության համար այսօր մեծ տոն է։ Մայիսյան եռատոնների առիթով բազմաթիվ միջոցառումներ կանցկացվեն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում։

Сегодня с раннего утра, представит5ели АГЭУ, во главе с ректором Корюном Атояном, проректоры, деканы, зам.деканы, профессорско-преподавательский  состав и другие сотрудники университета посетили парк “Агтанак” и положили цветы к памятнику неизвестного солдата, в память всех погибших во время Великой Отечественной и Арцахской  войн.
Сегодня дла Армении и Арцаха двойной праздник. Сегодня мы отмечаем день победы в Великой Отечесытвенной войне. победу освобождения Шуши и день армии Арцаха.
В победе 1945 года в Великой Отечественной войне наряду с народами других государстве бывшего СССР, принимали геройское участие и представители Армении. Десятилетия спустя, доказал стремление армянского народа к победе, к защите своих границ и обеспечение мирного неба над головой.
8-9 мая 1992 года освобождение Шуши, было профессионально организованое действие, которое стало переломным в Арцахской войне. Это не только обеспечило безусловную победу Арцаха в войне, а и доказало стремление народа Арцаха к независимости и свободе. Прошло уже 20 лет с этого времени. Сегодня свое 20 летие празднуют и Вооруженные силы НКР.
Сегодня большой праздник для всех армян. Много мероприятий будет организовано как в Армении, так и в Арцахе.