Քննարկվեցին որակի ապահովման համակարգը, քաղաքականությունն ու ընթացակարգը
Այսօր ՀՊՏՀ նիստերի սրահում տեղի ունեցավ «Որակի ապահովման համակարգ. քաղաքականություն և ընթացակարգեր» խորագրով աշխատաժողովը, որին մասնակցեցին «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը, հիմնադրամի քաղաքականության մշակման և իրականացման բաժնի ղեկավար Սուսաննա Կարախանյանը, ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, պրոռեկտորները, ամբիոնի վարիչներ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներ, ուսանողներ:
«Որակի համակարգի ստեղծումը մեր համալսարանում կարևոր է նախևառաջ ազատ, անկաշկանդ ակադեմիական բանավեճերի հարթակ ստեղծելու նպատակով, որտեղ գիտական միտքը և նորարարությունը, գործակցային հարաբերությունները բուհի արժեքային համակարգի ու որակի մշակույթի հիմնման սկիզբը կկառուցեն»,- ասաց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը և աշխատաժողովին մաղթեց արդյունավետ աշխատանք:
«Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը խոսեց ՀՀ կրթական համակարգի որակի ապահովման քաղաքականության ու ընթացակարգերի մասին: Նա նշեց, որ իր ղեկավարած կազմակերպությունը որդեգրել է մի սահմանում, ըստ որի՝ որակը պետք է համարժեք լինի վերջնական նպատակին: Բանախոսը, ներկայացնելով որակի ապահովման համակարգը, ՀՀ բարձրագույն կրթության որակի ապահովման չափանիշները, որակի ապահովման եվրոպական չափորոշիչներն ու ուղենիշների հիմնական սկզբունքները, անդրադարձավ որակի ներքին` բուհական ապահովման չափորոշիչներին և ուղենիշներին: Նրա դիտարկմամբ` բուհերի կրթական գործունեության մեջ գլխավորը ոչ թե ուսումնական գործընթացի պլանավորումն ու իրականացումը պետք է լինի, այլ ուսումնառության վերջնարդյունքը` ուսանողների ձեռք բերած գիտելիքները, կարողություններն ու հմտությունները, մրցակցության թելադրած մարտահրավերներին դիմակայելը: Ռուբեն Թոփչյանը նշեց, որ բարձրագույն կրթության որակի ապահովումը ենթադրում է նաև դիպլոմների և որակավորումների համեմատելիության, եվրոպական կրթության առավելությունների ճանաչում, վստահելիության և մրցունակության բարձրացում: Ռուբեն Թոփչյանը նաև տեղեկացրեց, որ ՀՀ բուհերը պետք է հավատարմագրվեն մինչև 2014 թվականը: Ծրագրային հավատարմագրումը, բանախոսի ներկայացմամբ, պետության կողմից մասնագիտության կրթական ծրագրի, մասնագետների պատրաստման որակի` պետական կրթական չափորոշիչներին և ծրագրային հավատարմագրման չափանիշներին համապատասխանելիության ճանաչումն է: Այս գործընթացը նույնպես պարբերական բնույթ է կրելու և անցկացվելու է 5 տարին մեկ:
ՀՊՏՀ-ում որակի ներքին ապահովման համակարգի ներդրման անհրաժեշտությանն անդրադարձավ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը: Նրա դիտարկմամբ` որակի ապահովման ուղղությամբ բուհի բոլոր ստորաբաժանումներին համատեղ և մեծածավալ աշխատանքներ են սպասվում:
ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը խոսեց որակի ներքին ապահովման համակարգի մշակման հիմնախնդիրների մասին:
ՀՊՏՀ որակի ներքին ապահովման գործընթացի կազմակերպումն ու ժամանակացույցը, ինստիտուցիոնալ և ուսումնական գործունեության գնահատման ուսանողական հարցման արդյունքները ներկայացրեցին ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի աշխատակիցներ Աննա Փախլյանն ու Անի Մկրտչյանը:
Որակի ներքին ապահովման գործընթացին անդրադառնալով` ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի ուսումնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Մարիա Ավանեսովան կարևորեց այդ գործընթացում ուսանողների դերը:

Обсуждены вопросы системы обеспечения качества, политика и правила
Сегодня в зале заседаний АГЭУ состоялось рабочее совещание на тему “Система обеспечения качества, политика и правила”, на котором приняли участие директор фонда “национальногоцентра обеспечения качества профессионального образования” Рубен Топчян, руководитель отдела разработки и осуществления политики фонда Сусанна Караханян, ректор АГЭУ Корюн Атоян, проректоры, заведующие кафедрами, представители профессорско-преподавательского состава, руководители различных отделов вуза, студенты.
“Создание системы качества в нашем университете является важным прежде всего для создания свободного академического пространства для дискуссий, где научная мысльи нововведения, практические взаимоотношения вуза –будут началом основания культуры качества и системы ценностей”- заявил ректор Корюн Атоян и пожелал совещаниюрезультативной работы.
Директор фонда “национальногоцентра обеспечения качества профессионального образования” Рубен Топчян вел разговорт о политике и правилах обеспечения качества в образовательной системе РА. Он отметил, организация, которой он руководит существует по принципу, согласно которому, качество должно соответствовать окончательному результату. Оратор, представив систему обеспечения качества РА, критерии обеспечения качества высшего образования РА, европейские стандарты обеспечения качества и принципы направленностей основания, обратился к вопросу о внутереннем обеспечении стандартов и указателей вузовского качества.
По его мнению, в образовательной деятельности вузов главным являются не только планирование и осуществление, а результат- приобретенные знания студентами, навыки. Рубен Топчян отметил, что обеспечение качества высшего образования предполагает также соответствие дипломов и квалификаций, признание преимуществ европейского образования, повышение конкурентоспособности. Рубен Топчян сообщил также, что вузы должны получить аккредитацию до 2014 года.  Програмная аккредитация, по представлению оратора, является со стороны государства признанием профессиональных образовательных программ, качества подготовки специалистов, соответствие стандартам государственных образовательных стандартов. Данный процесс будет проводиться раз в 5 лет.
Проректор по учебно-методическим работам АГЭУ Паруйр Калантарян обратился к вопросам внедрения внутренней системы обеспечения качества в АГЭУ. По его мнению, в направлении обеспечения качества всех структур вуза ожидает совместная и трудоемкая работа.
Заведующий отдела обеспечения качества АГЭУ Нерсес Геворгян говорил о вопросах разработки внутренней системы обеспечения качества.
Сотрудники отдела обеспечения качества АГЭУ Анна Пахлян и Ани Мкртчян представили результаты студенческих опросов об оценке институциональной и учебной деятельности, процесса внутреннего обеспечения качества и график.  Председатель учебно-научной комиссии студенческого совета АГЭУ Мария Аванесова отметила роль студентов в данном процессе.