«Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամը` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) «Կենսաթոշակային և աշխատաշուկայի բարեփոխումների ծրագրի», ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ Արմենիայի և ՀՀ Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության հետ համատեղ նախաձեռնել են դասախոսությունների շարք, և այսօր մենք պատիվ ունենք լսելու դրանցից մեկը»,-այսօր տեղի ունեցած ՀՊՏՀ ուսանողների ու ՀՀ Կենտրոնական Բանկի Խորհրդի անդամ Ահարոն Չիլինգարյանի և ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աշխատակիցների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց կառավարման ֆակուլտետի դեկան Էդգար Ղազարյանը և ձայնը տվեց ԱՄՆ ՄԶԳ կենսաթոշակային և աշխատանքային շուկայի բարեփոխումների ծրագրի տնօրեն Ռոզա Կիապպեին:
«Մենք այստեղ ենք եկել աջակցելու և օգնելու ձեր երկրին կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացման գործում: Հուսով ենք, որ ներկայացվող համակարգի ներդրումը հետագայում ձեզ կապահովի արդար ու համարժեք եկամուտով, միաժամանակ հնարավորություն կտա ձեր երկրին զարգանալու»,-դիմելով ուսանողներին՝ ասաց Ռոզա Կիապպեն և վստահեցրեց, որ ՀՀ կառավարությունն ընտրել է հիանալի ու ճիշտ ուղի: Նա հույս հայտնեց, որ այս բարեփոխումները կարժանան երիտասարդների հավանությանը, քանի որ դրանք հենց իրենց համար են:
Անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող կենսաթոշակային բարեփոխումներին` ՀՀ Կենտրոնական Բանկի խորհրդի անդամ Ահարոն Չիլինգարյանն ասաց, որ այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի կենսաթոշակառուներին ապահովել արդարացի ու պատշաճ կենսաթոշակով, համակարգը դարձնել ֆինանսապես կայուն, ստեղծել ուղղակի կապ կատարված սոցիալական վճարների և կենսաթոշակի չափի միջև: Նա դիտարկմամբ` Հայաստանում ներկայում գործող բաշխողական կենսաթոշակային համակարգում առկա են մի շարք հիմնախնդիրներ, որոնցից առաջնայինը հավաքագրված սոցիալական վճարները անբավարար լինելն է: Այդ պատճառով էլ, ինչպես նշեց բանախոսը, պետական բյուջեի ընդհանուր եկամուտներից կենսաթոշակների վճարման նպատակով կատարվում են լրացուցիչ վճարումներ: Ահարոն Չիլիգարյանի ներկայացմամբ` իրականացվող կենսաթոշակային բարեփոխումների արդյունքում կգործի բազմաստիճան կենսաթոշակային համակարգ, որի հայաստանյան մոդելը խարսխված է գործող բաշխողական համակարգի վրա` լրացված երկու նոր` պարտադիր և կամավոր կուտակային բաղադրիչներով: ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամը հանգամանորեն անդրադարձավ պարտադիր և կուտակային բաղադրիչներին, ներկայացնելով նոր համակարգի ընձեռած հնարավորություններն ու առավելությունները:

По  совместной инициативе Фонда «Центр по информированию пенсионной системы», агенства международного развития США «Программы усовершенствования рынка труда и пенсий», НАСДАК ОЭМЕКС Армения и службы государственного социального обеспечения РА была организована серия лекций, и сегодня мы имеем честь прослушать одну из них»-Заявил декан факультета управления Эдгар Казарян на прошедшей сегодня встрече Члена Совета ЦБ РА Аарона Чилингаряна, работников Агенства международного развития США со студентаму АГЭУ, и передал слово директору программы Розе Киаппеин.
«Мы приехали сюда для содействия и помощи Вашей стране в вопросе осуществления пенсионной реформы. Надеемся, что внедрение представленной системы обеспечит Вас в дальшем справедливой прибылью, одновременно даст возможность Вашей стране развиваться»-обращаясь к студентам сказала Роза Киаппен и заверила, что правительство РА выбрало правильный путь. Она высказала надежду, что данные реформы будут одобрены молодежью, так как именно для них они и осуществляются.
Возвращаясь к пенсионным реформам, осуществляемым в РА Аарон Чилингарян сказа, что данная инициатива имеет цель обеспечить пенсионеров справедливой пенсией, обеспечить финансовую стабильность системы, создать прямую связь между осуществленными социальными выплатами и размером пенсии. На его взгляд, в действующей системе пенсионного обеспечения Армении, существуют ряд вопросов, первоочередным из которых является недостаточность социальных выплат. По этому, как отметил оратор, из государственного бюджета проводятся дополнительные выплаты для пенсионного обеспечения.  По представлению Аарона Чилингаряна, в результате осуществляемой пенсионной реформы, будет действовать многоуровневая пенсионная система, армянская модель которой дополнена обязательными и добровольными накопительными компонентами. Член совета ЦБ РА обратился к обязятельным и добровольным  накопительным компонентам, представив все возможности и привилегии, предоставляемые новой пенсионной системой.