Սննդի անվտանգության ապահովման գործում մեծ է երկրի տնտեսական զարգացման գործոնը. Պիպոյան
Այսօր ՀՊՏՀ ուսումնագիտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ հերթական «Բաց դասը»,  որը վարում էր ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության ծառայության պետի մամուլի խոսնակ Բաբկեն Պիպոյանը:
«Սննդի անվտանգություն ազգային անվտանգության պահպանման կարևորագույն բաղադրիչներից է: Մեր ծառայությունը կոչված է ամեն ինչ անելու, որպեսզի  հանրապետությունում  արտադրվի և ներմուծվի միայն բարձրորակ և անվտանգ սնունդ»,- ներկայացնելով իրենց գործառույթներն ասաց Բաբկեն Պիպոյանը և ավելացրեց, որ  ծառայությունը բաղկացած է երեք տեսչություններից` անասնաբուժական, բուսասանիտարական ու սննդի անվտանգության և որակի: Բանախոսի ներկայացմամբ` տեսչություններից յուրաքանչյուրը վերահսկում է իր բնագավառը`փորձելով կանխարգելել առողջության համար վտանգավոր և անորակ սննդի արտադրությունը և ներկրումը:
Բաբկեն Պիպոյանն ապագա տնտեսագետներին հավաստիացրեց, որ սննդի անվտանգության  ապահովման գործում մեծ է երկրի տնտեսական զարգացման գործոնը:  Նրա դիտարկմամբ` սննդի անվտանգության ապահովումը շատ թանկ է, և, ցավոք սրտի, ոչ միշտ է հնարավոր վերահսկել բոլոր ցուցանիշները: Մամուլի խոսնակը կարևորեց նաև հանրային իրազեկվածությունը՝ նշելով, որ  սննդային թունավորումների 80 տոկոսի մեղավորը այն քաղաքացին է, ով  օգտագործում է ժամկետանց սննդամթերք:
Բաբկեն Պիպոյանը հորդորեց յուրաքանչյուրին լինել հետևողական  սննդամթերքի ձեռքերման գործում և օգնել իրենց` սննդամթերքի որակն ու անվտանգությունը վերահսկելու դժվարին աշխատանքներում:

Сегодня по инициативе учебнонаучной комиссии АГЭУ прошел очередной “Открытый урок”, который вел пресс секретарь службы безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства РА Бабкен Пипоян.
“Безопасностьпродуктов питания главный компонент национальной безопасности. Наша служба призвана сделать все, чтобы в республике производились и ввозились только лишь безопасные продукты питания и продукты высокого качества”-представив свою деятельность сказал Бабкен Пипоян и добавил, что служба состоит из 3 инспекций, ветиринарной, растительносанитарной, качества и безопасности продуктов питания. По представлению оратора, каждая из инспекций проверяет свою сферу, пытаясь предотвратить производство и ввоз низкокачественных и опасных для здоровья продуктов питания.
Бабкен Пипоян заверил будущих экономистов, что в деле обеспечения качества продуктов питания важным фактором является экономическое развитие государства. По его сведениям, обеспечение безопасности продуктов питания является дорогим, и к сожалению не всегда удается проследить за всеми компонентами. Пресс секретарь заострил внимание на важности общественной осведомленности, заметив, что в 80 процентах отравлений виноваты граждане, употребившие просроченные продукты питания.
Бабкен Пипоян призвал каждого быть последовательными в вопросе приобретения продуктов питания и помогать им в работах по контролю за безопасностью продуктов питания.